zenginlikler diyarı-2 singapur

gezdiğim yerleri unutmadan 2, bir yapay yer olan singapuruda anlatmak istiyorum. totalde 15 gün olan yarı uzakdoğu turumun son durağıydı. ah diyorum hep . buraya kadar gelmişken avusturalyaya gidilmezmi? oralardaki hangi turiste sorsam gidenlerden avustıralya bir başka diyorlar hep. kısmet olmadı. neyse ben gezimin ayrıntılarına geçeyim.

ilk olarak havaalanından indik ve otelimize gitmek için ulaşım aracı aramaya başladık. taksilerde 2 seçeneğiniz var. ya normal taksi yada daha lüks arabalarla özel taksi. her ikisi içinde havaalanından bilet alıyorsunuz. singapurda yoldan el işareti yada isterseniz amuda kalkın taksi çeviremezsiniz. her yerde özellikle allışveriş merkezlerinin altlarında durakları var, bildiğiniz otobüse biner gibi sıraya gidip öyle binebilirsiniz. öncelikle çok düzenli temiz bir yer. direksiyon yine sağdan olduğu için trafik ters akıyor. neredeyse herkez ingilizce konuşuyor. otelimiz orchard roadda.orchard caddesi singapurun merkezi gibi bir yer. yol boyunca dünyaca ünlü oteller sağlı sollu karşılkı alışveriş merkezleri. kafeler, restoranları görebilirsiniz. otele yerleştik ve orcharda indik.

Biraz hongkong havası var. her yerde ellerinde son teknoloji telefonlar ve malum dokunmatik bilgisayarlar gençleri görebilirsiniz. bayanlar son derece şık giyimli ,yüksek topuklu ayakkabılar,marka çantalar, kuaförden çıkmış saçlarla sanki defiledeler. singapurda vergi alınmadığı için alışveriş merkezleri tıklım tıklım ve ucuz.biraz bu caddede gezdikten sonra bir taksiye atladık ve dünyanın en büyük dönme dolabına doğru yola koyulduk. singapurda sakız çiğnemek ve satmak yasak. dedimya çok temiz bir yer. sigara içenler için 10 mt de bir küllükü çöp tenekelerini görebilirsiniz. çantamda türkiyeden getirdiğim bir kutu sakız vardı. önce kendim alıp bir tanede taksi şoförüne ikram ettim. sanki 10 gündür aç bir insana bir parça tavuk butu vermişim gibi tepki göstererk aldı adamcağız. çok teşşekürler dedi bunu çiğneyip saklıcam akşam evde birdaha çiğnicem. sonra sakız çiğnemeye başladı ve ben neden burda sakız çiğnemenin yasak olduğunu 2 saniyede anladım.

zorlasam o sesleri çıkaramam? neyse çok gürültülü bir yolculuktan sonra dönme dolaba ulaştık. biletleri alıp hiç durmadan dönen dolaba ortalama 10 kişilik gruplar halinde biniyorsunuz. yaklaşık 25 dk da tamamlanıyor tur.klasik bir dönme dolap ama esprisi çok yüksek olduğundan bütün şehri gözleyebiliyorsunuz. 2, günümüzün gecesinde night safariye gitmeye karar verdik. yine taksiye atlayıp gidebilirsiniz. biletleri alıp birkaç vagonlu üstü açık trene biniyorsunuz. ve turumuz başladı. adını night safari koymuşlar. gerçektende öyle. kendimi hakikaten gece karanlığında ormana girmiş gibi hissettim. kalan hayvanlara doğal yaşam alanı kurmuşlar kafes tel yok. öyle bir güvenliğide ayarlamışlarki kaplanları aslanları yakından görüyorsunuz ama size zarar vermeyecek şekilde konumlandırıldıklarından kendinizi doğal yaşam alanında hissediyorsunuz. ışıklandırmada bir o kadar güzel.night safariyi kesinlikle tavsiye ederim.

3, günümüzü daha çok alışverişe ayırdık. singapur yapay bir şehir tayland gibi doğal tarihi bir ortam beklemeyin. yapılabilecekler kısıtlı.çin mahallesine yada sentosa adasınada vaktiniz varsa gidebilirsiniz. ben gidenlere birkaç alışveriş önerileri vericem. buralarda özellikle teknolojik mağazalar çok . özellikle telefon almak isteyenler dikkat. heryerde türkiyedekinin yarı fiyatı bulabilirsiniz ama kaçak. orchard roadda takasimaya mağazasının tam karşısındaki centerde en alt katta yanlış hatırlamıyorsam M 1 mağazası var. kurumsal renkleri tabelası turuncu. buradan garantili ve kaçak olmayanları alabilirsiniz. sadece bir pasaporta bir telefon veriyorlar. onun dışındaki bütün mağazalar geç saatlere kadar açık ve havaalanındaki freeshopta inanılmaz ucuz. böyle bir yer singapur.herşey çok yapay, çok sonradan yapılma,çok havalı, çok ingiliz…kültür-tarih turu için değilde gitmişken göriyim derseniz gidin ve alışverişin tadını çıkarın..

4 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Yapay ve sonradan görme ama ben pek severim Singapur u..Garden City ünvanını hakettiğini düşünüyorum,Sentosa adasında birgün,çarşılar pazarlar bir başka gün,çevredeki minik ve feribotla gidilen adalar bir başka gün,Hint ve Çin mahalleleri var sırada…Tabii bu arada gece safarisi ve kuş gösterileri de çok güzel…Anıları canlandırdınız,teşekkürler..

 • Zeynep dedi ki:

  Şehre bu ismi verdiği söylenen Prens Sang Nila Utama, büyük bir fırtınaya maruz kalır.Suya tacını atmasıyla fırtına durulur ve gemisiyle en yakın görünen adaya ulaşır. Adada ilk gördüğü hayvan aslan olduğu için bu adaya ‘Aslan Şehir’ anlamına gelen Singapur adını verir.

 • mussyb dedi ki:

  Umarim bizim tatilimizde guzel gecer, ilk uzakdogu deneyimimiz olacak kasimda fakat yagmurlu gececekmis 🙁

 • nilufvet dedi ki:

  kesinlikle güzel geçecek buna emin olun. uzakdoğu insanı bir başka. oranın yağmuru birden yağıp bitiyor. genelde nemli hava. crox gibi yağmurda da giyilebilinecek terlik sandaletler alın yanınıza . şimdiden iyi yolculuklar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*