Yurtdışına Göç Konusunda En Popüler Ülkeler

Yurt Dışına Göçte En Popüler Ülkeler

Yurt dışında yaşam ile ilgili son yıllarda internet üzerinden çok araştırma yapılıyor. Google arama motoru istatistiklerinden anlaşıldığı kadarıyla en çok ilgi gören ülkeler Kanada, Norveç, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere olarak gözüküyor. Elbette Almanya ve Fransa’ya da ilgi duyanlar az değil ancak bu iki ülkeye göçmenlik şartları oldukça ağır şartlara bağlı olduğu herkesçe biliniyor.

Bu saydığım beş ülke aynı zamanda seyahat anlamında da çok popüler ülkeler. Kendingez.com sitesi yazarları da bu ülkeleri çok kereler kaleme aldılar ve sitenin içinde bu ülkelere yapılmış seyahatlerle ilgili çok yazı bulunuyor.

Avustralya

Türklerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerden birisi Avustralya… Avustralya bilindiği üzere Okyanusya Kıtasında konumlanmış bir ülke ve Güneydoğu Asya ülkeleri ile komşu… Endonezya, Malezya, Çin gibi ülkelerden yoğun bir göç talebi var. Ancak Avustralya göçmenlik şartlarını artık sıkı kurallara bağlamış durumda ve mesleki ihtiyaçlar dışında pek göç kabul etmiyor. Yine de şu ana kadar ciddi bir zengin Çinli göçü almış durumda ve bu Çinli akınının büyük şehirlerde emlak fiyatlarında ciddi bir dalgalanmaya neden olduğunu söyleyen çok Avustralyalı ile sohbet ettim.

Avustralya’nın gezilmeye görülmeye değer şehirlerinden Brisbane, Sydney ve Melbourne; aynı zamanda en çok göç alan şehirler. Özellikle Sydney ve Melbourne şehirlerinde ciddi bir göçmen yerleşimi söz konusu…

Kanada

Kanada’nın Başbakanı Justin Trudeau, genç ve dinamik bir politikacı ve aynı zamanda insanlarla bağ kurma konusunda çok başarılı… Kanada’nın göçmenlere olan olumlu yaklaşımı kadar; Trudeau’nun sebep olduğu pozitif havanın da Kanada’nın cazibe merkezi olmasında çok etkisi var. Kanada, ne kadar iklimi ile bir çekince yaratsa da, sadece Türkiye değil; dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bile göç almayı başarıyor. Fransa, İngiltere, ABD gibi ülkelerden bile Kanada’da yaşamak ve göçmenlik için talep var.

İngiltere

İngiltere, ne kadar son dönemlerde terör olayları ile sarsılmış olsa da, her dönem olduğu gibi yurt dışında okumak ve çalışmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olarak gözüküyor. İngiltere’nin kozmopolit yapısı ve bünyesinde yaşayan milyonlarca göçmen, orayı göçmenler için uygun bir lokasyon haline getiriyor. İngiltere’de yaşam ve göçmenlik herkesin ilgisini çeken konulardan birisi… Ayrıca İngiltere’nin üniversiteleri ve eğitim kurumları çok revaçta, her biri asırlık çınarlar olan İngiliz Üniversiteleri; Türkiye’deki üst düzey gelire sahip ailelerin çocuklarını gönderdiği eğitim kurumlarının başında geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD, dünyanın süper gücü olduğu iddiasında ve bu iddianın temelini güçlendirmek için dünyanın en parlak beyinlerini bünyesinde toplamaya çalışıyor. ABD üniversiteleri uluslararası deneylerde ve yarışmalarda derece yapan çocukların peşine düşüp, onlara burs ve iyi olanaklar sunuyor ve böylece onların geleceğin potansiyel bilim adamları olmalarının önünü açıyor. ABD’ye göç etmek de elbette kolay değil ancak Green Card birçok insan için büyük bir umut kapısı…

Norveç

İşte son yılların en popüler ülkesi… Norveç’te yaşam herkes tarafından merak edilen bir şey. Fiyordların güzelliği ve doğanın çekiciliği, Norveç’te yaşamaya olan ilgiyi artırıyor. Ayrıca Norveç vatandaşlarına üst düzey ekonomik şartlar ve kusursuz bir sosyal devlet desteği sağladığı için, Norveç çok revaçta olan bir ülke… Norveç, bizim paramızla karşılaştırıldığında korkunç pahalı bir ülke olsa da, ülkenin kendi gelir dinamikleri bu pahalılığı dengeliyor.  Yurtdışında yaşamak ve çalışmak hayalleri kuranların listenin en başlarına koyduğu Norveç’te en büyük uyum zorluğu ise iklim ile alakalı gözüküyor. Zira Norveç hem çok çetin ve soğuk kışlara sahip, hem de gün ışığından yararlanma süresi; özellikle Akdeniz ülkeleri ile karşılaştırınca çok düşük. Ayrıca kışın sıcaklıklar -15 ile -20 dereceye kadar iniyor ve insanlar eve kapanmak zorunda kalıyorlar.

Kendingez.com sitesinde daha önce bu konu ile alakalı bir yazı daha kaleme almıştım. İlginizi çekerse, http://kendingez.com/iki-uzak-ulke-kanada-ve-avustralya-gezi-yazisi yazısına bakabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*