Yeni Zelanda Denince…Başlıca iki adadan- Kuzey adası ve güney adası- ve birçok küçük adadan oluşan Yeni Zelanda, denizi, güneşi ve üzeri kar kaplı dağ manzaraları ile tanınan bir ülkedir. Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington olmakla birlikte, en büyük ve en kozmopolit şehri Auckland’dır ve ülkeye giden pek çok turist bu şehri tercih eder.


 


Yapılacaklar


Kuzey Adası


Auckland yelkenliler şehri olarak da biliniyor. Rıhtımda ve eski Amerikan Kupası bölgesinde yürüyüp modern kafe ve restoranlarda oturabilirsiniz. Limandan kalkan feribotlara binip Devonport, Rangitoto ya da Waiheke Adasına gidebilirsiniz. Şehir birkaç volkanın üzerine inşa edilmiş. Mt. Eden ya da diğer bir volkanik dağın tepesinden şehre izleyebilirsiniz. Tabii Hauraki Körfezindeki tüm adalar da gözünüzün önünde olacak. Auckland, doğası ve kültürel dokusu ile pek çok günübirlik geziyi de olanaklı kılar.  Northlanddan Tasmanya Denizi ile Pasifik Okyanusu’nun buluşmasını, Reinga Burnu, Maria van Diemen Burnu ve daha fazlasının nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz. Ancak turist gruplarından önce, sabah saatlerinde gitmeniz iyi olur. Diğer türlü kalabalıktan pek bir şey göremiyor insan. Geri dönüş yolu üzerindeki Te Paki Kum Çöllerine uğramak gerek. Bölgenin doğusunda ise pek çok tropikal plaj ve Mangonui, Russell ve Kerikeri gibi şirin kasaba yer alıyor. Tabii bir Waitangi var, New Zelanda’nın ilk yerleşim bölgesi.Vahşi batı sahili boyunca ilerlediğiniz zaman Kauri’se ulaşacaksınız ve devasa büyüklükteki ağaçlara… ‘Tane Mahuta’ (Ormanın Tanrısı) 1.500 ile 2.000 yıllık bir ağaç ve bu dev ağaçların en ünlü ve yaşlısı. İnanılmaz!Coromandel Yarımadası ülkenin en güzel plajına ev sahipliği yapıyor; Katedral Koyu… Cennetten bir köşe, ya da cennetin ta kendisi. Az ötedeki Sıcak Su Plajı ise adını akıntılarla karaya taşınan okyanus içindeki yeraltı sularından alıyor.Tongariro Ulusal Parkı ile Beyaz Ada arasında volkanik alan yer alıyor. Aktif bir okyanus volkanı bölgesi… Bölgenin en turistik bölümü Taupo ve Rotorua.Tongariro Ulusal Parkı, Mt. Tarawera, Wai-O-Tapu, Orakei Korako ve Cehennem Geçidi’nde yürüyüş yapabilirsiniz.Wellington ülkenin başkenti ve gezilmeye değecek bir yer. Te Papa Müzesi, Yeni Zelanda’nın ulusal müzesi ve ülkenin tarihi ve kültürüne dair pek çok serginde oluşuyor. Tabii bir de ünlü Botanik Bahçesi var ki şehir içinden kalkan özel arabalara binip de bu bahçeleri gezmediyseniz şehri görmüş sayılmazsınız.


Güney Adası


Christchurch güney adanın başkenti ve Hagley Parkı, Riccarton ve Mona Vadisi gibi önemli doğal alanlara sahip. Wellington gibi büyük bir botanik parkı da şehri gezmeye gelenlerin ziyaret ettiği yerler arasında. Avon Nehri şehrin içinden geçiyor. Ama Christchurch bunların hepsinden de fazlasını sunuyor: Katedral Meydanı, müzeler ve kültür merkezi.


 


Güney Adanın en etkileyici bölümü Cook ve Tazmanya gibi pek çok dağın yer aldığı bölüm. Adayı Arthur Geçidi’ni kullanarak kat edebilirsiniz ki bu Canterbury Düzlüğü’nden  başlayıp adı geçen dağları geride bırakarak vahşi Batı Sahili’nde sonlanıyor bu rota.

Kuzeye doğru uzanan Abel Tasman Ulusal Parkı, gerçek altın kumlu plajları, fantastik doğası ile göz kamaştırıcı. Ülkenin en güzel plajlarından biri olan Wharariki Plajı da bölgeye son derece yakın.Son olarak tabii ki Queenstown’ı ziyaret etmelisiniz. Şehrin az ötesindeki Otago Yarımadası ise penguen ve albatros kolonilerine ev sahipliği yapıyor.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Unutmayın, pek çok bölgede karşınıza çıkacak P5 tabelası orada ancak beş dakika süresince park edebileceğinizi imliyordur.


*Adanın bazı bölgelerinde sert kavisler ve rüzgar hızınızı azaltmanızı gerektirecek denli güçlü.


*Denize girerken Yeni Zelanda karasularında pek çok köpekbalığı türünün ve bu türlerden bazılarının insanlara saldırdığının bilincinde olun.


*Denizdeki tek tehlike köpekbalıkları değil. Kuvvetli akıntılar ve zehirli denizanaları da yüzme keyfinizi bölebilir.


*Dağlık bölgelerde yaşayan papağanlar insan canlısı. Öyle ki güçlü gagaları ile çantanızdan çaldıkları bazı eşyaları uzaklara götürebiliyorlar.


  

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*