Yabancı Dizilerin Turizme Olumlu Etkisi

Yabancı Dizilerin Turizme Olumlu Etkisi

Türkiye’de etkisini çok görmemiş olsak da, son yıllarda dizi sektörü turizmi de beslemeye başladı. Yabancı dizi sektörü bilindiği gibi milyar dolarlık bir sektör. Hollywood filmleri nasıl her yıl Oscar törenleri düzenleyip ödüller dağıtıyorsa, Emmy ödülleri de dizi sektörünün yönetmenlerine, oyuncularına veriliyor ve yine Oscar gibi tüm dünyada akşam haberlerine konu oluyor. Velhasıl bunca paranın döndüğü bir sektörde, prestij de ardından geliyor.

Uzun yıllar popüler dizilerin çekildiği yerler, ziyaretçi akınına uğruyor ve bu da ekstra bir turizm getirisi oluşturuyor.

Breaking Bad Dizisi Ve Albuquerque 

Peki hangi dizilerden bahsediyoruz? Mesela Breaking Bad isimli dizinin çekildiği New Mexico’nun Albuquerque şehri, her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor ve filmin meşhur Heisenberg (Walter White) karakterinin evini ziyaret etmek için onlarca insan kuyruklara giriyor. Bunun başka bir örneği Dexter’ın çekildiği Miami’de görülebilir. Dexter, yayınlandığı yıllarda milyonlarla izleyici tarafından takip edildi ve Miami kentinin gönüllü turizm elçisiymiş gibi tanıtımını da yaptı. Zaten çok bilinen bir tatil cenneti olan Miami’nin şöhretine şöhret kattı.

Lost Dizisi Ve Miami

Bir de çoğumuzun bildiği ve takip ettiği, hatta yabancı dizi furyasının çıkış noktası olarak kabul edilebilecek Lost dizisinin yarattığı turizm potansiyeli var. Mesela Lost dizisinin çekimlerinin yapıldığı Hawai’de böyle bir yer var. Lost’un çekildiği sahil bile, tabelalar ile turistlere açılmış durumda ve ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle dizinin yayınlandığı yıllarda çılgın bir turizm trafiği yarattığını biliyoruz.

Yerli Diziler Ve Turizm

Bizim ülkemizdeki dizi sektörü de aslına bakarsanız oldukça gelişmiş. Bırakın sadece Türkiye’de gösterilmesini, Arap ülkelerine; Rusya ve Ukrayna’ya ve Balkanlara bile ihraç ediliyor. Hatta türünün en başarılı örneklerinden Muhteşem Yüzyıl, Güney Amerika’daki Latin ülkelerinde bile gösterime girdi. Gerçekten büyük bir potansiyeli var. Bu dizilerin ülkemize turist çektiği su götürmez bir gerçek (özellikle Arap turistleri) ancak yurt içinde böyle bir dinamizm yarattığını pek söyleyemeyiz. Bir zamanlar bir Asmalı Konak vardı ve Kapadokya turlarının uğrak noktalarından biri haline gelmişti. Ancak onun haricinde herhangi bir dizinin bu denli turizm potansiyeli yarattığını görmedim.

Yıllar önce Süper Baba Çengelköy’ün meydanı ile Çınaraltı kahvesini meşhur etmişti sanırım. Bunun haricinde hafızamı yokladığım halde pek bir örnek bulamadım.

Dizi sektörü günden güne büyüyen bir hacme sahip. Türkiye’de yabancı diziler gün geçtikçe daha popüler hale geliyor ve izleyicisi artıyor. Eskiden televizyon kanalları üzerinden gösterim yapılıyordu ve takip etmek oldukça zordu. Sonuçta o günü ve o saati denk getirmek zorundaydınız. Ancak şimdi işler biraz değişti, hem de oldukça iyi yönde değişti.

Yeni Dizi Platformları 

Netflix gibi dizi platformları yaygınlaştı ve artık ufak bir abonelik ücreti karşılığında istediğiniz diziyi bilgisayarınızdan online olarak izleyebiliyorsunuz. Bunun çok büyük önemi var, çünkü diziyi durdurma veya yarım bırakıp sonra izleme gibi bir şans mevcut.

Ayrıca dizi yayınlandığında hemen haberdar oluyorsunuz, çünkü hesabınızı açar açmaz program ara yüzü sizi kolayca ve ivedilikle her yere yönlendirebiliyor. Ben bu yeni gelişmeleri çok olumlu karşılıyorum. Zira tek kanallı televizyon ile başlayan seyircilik hayatımıza, özel kanallar, kablo tv, uydu ve dijital HD kanallar derken, bu noktaya kadar geldik. Artık en sevdiğimiz diziler cep telefonlarımıza bile sığar oldu. Üstelik istediğimiz anda onlara ulaşabiliyoruz.

Dizi Sektörünün Baş Döndüren Gelişimi

Dizi ve film sektöründeki gelişmeler ile dizi inceleme ve değerlendirme siteleri de gittikçe arttı. Bunların öncülerinden olan Beyazperde.com gibi birçok yeni site açıldı ve açılmaya devam ediyor. İnternet en iyi yabancı diziler imdb v.b. gibi toplama yazılardan geçilmiyor.

Dizi ve film izlerken yanlış bir seçim yapmamak ve zaman kaybetmemek önemli o yüzden tavsiye edilen en güzel 10 yabancı dizi v.b. başlıklı yazıların yazılması ve okunması elbette önemli. Çünkü bu tarz yazılar size bir konu özeti, yorum ve puanlama sunuyor ve bu sayede size uyan diziyi kolayca seçiyorsunuz. 

Siz siz olun, artık sayısını bile takip edemediğimiz dizilere başlamadan önce konusunu iyice araştırın. Bunu yapabilmek için Google’a yabancı film tavsiyeleri gibi bir kelime kombinasyonu yazmanız yeterli. TV kanallarından, gazetelere, blog sitelerine ve sinema-film sitelerine kadar onlarca sonuç geliyor. Hatta konuyla hiç alakası olmayan bazı online siteler bile, bu başlıkların oluşturduğu arz-talep dengesini ve trafik hacmini görünce bu işe girmişler. 

Serhat Engül

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*