Weichnacht in Berlin(Noel’de Berlin)

1990 da balayı için hemde Duvarın yıkıldığı gün olan 05.10.1989 tarihinde evlenmiş biri olarak gittiğim ve daah sonralarıda iş gereği yaklaşık 10 kez ziyaret ettiğim Berlin’e eşimle 2.kez 2.balayı için bir hafta sonu kaçamağı yaptık.


Malum kış dönemi yerli bayraklı havayollarımız kampanya üzerine kampanya patlatırken kentimizin markası Sunexpress’in XQ160 seferiyle uçtuğumuz Tegel bizi soğuk ama kuru bir havayla ve tüm eskiliğiyle karşıladı.Hernekadar kentin 2 havaalanı olsada (ötekide Schönefeld ve birde Tempelhof var ama askeri) yeni başkente yakışmayan bu havaalanlarının yerine Haziranda hizmete gireceği söylenen Will Brandt havaalanı yapılmakta.Birleşme sonrası Doğununda yükünü çeken bu asil kent çok standart indirmeden bence tüm Dünyaya örnek bir şekilde beyazı karartmadan siyahı nasıl beyazlaştığını gösteriyor ki bizde buna yıllar itibarıyla bizzat şahit olduk.

Geçmişte ana merkez istasyon olan Zoologischer garten istasyonu yerine yaptıkları Haubptbahnhof bunun göstergelerinden ve eminimki yeni havaalanlarıda bir teknoloji harikası olacaktır…

Gelelim ne yaptığımıza…..

İner inmez Berlincard adlı karttan (havaalanındaki BVG berlin otobüs işletmesi istasyonundan)  2 adet alıp yaklaşık €70 ödedim ki bu kartla 72 saat boyunca tüm Berlin ve Potsdam bölgesi (A B C olarak tüm Ankara ve ilçeleri gibi düşünülebilir) sınırları içinde tüm araçlarla (metro otobüs sbahn ve tram ) seyahat edecek biletlerimiz aldık.Aynı zamanda bu kartla içinde Bergama müzesininde bulunduğu 5 li müze adasına da serbest giriş hakkı tanıyor…

Havaalanından hemen hemen her3 dakikada bir şehre kalkan 108 numaralı otobüsle meşhur Kudamm (Kürfurstendamm ) daki balayında kaldığımız ama tadını ancak şimdi anlayabildiğimiz otelimize 20 dakikada geçtik ve hemen hemen  tamamıyle Noel nedeniyle kapalı dükkanların ışığında tüm Berline dağılmış Noel pazarlarını (WeichnachtMarkt) tavaf etmeye çıktık…

Ulaşımı ve özellikle metrosuyla ünlü bu şehir yukarıdan gezecekler için müthiş ulaşım imkanları sunuyorki bizde bunu sonuna kadar kullandık…

Eski Doğu olan ve yenidönemin iş merkezi haline getirilmek üzere yeniden dizayn edilmiş “Potsdamer Platz” ve buradaki Noel pazarı en keyiflilerindendi.Hem alışveriş hemgezme için gideceklere uygun destinasyonlardan sadece biri….

Zoologischergartendan S Bahn kullanılarak (tren metro karışımı diyelim) şehri terkedip orman içerisinde bir ucu Polonyadan çıkan kanallara sahip Wansee gölü sadece 25 dakika ..Burada yürüyüş yapıp kuğulara ve yeşilbaşlı ördeklere muz kabuğu yedirmekte bize ait bir icad olsa gerek:))

Brandenburg Tor ve buranın hemen yakınında yeralan Checkpoint Charlie yine yakınındaki Belle vue sarayı (Wolf kardeşimiz şuaralar biraz sıkıntılı otursada Başkanlık sarayı olarak kullanılıyor) Üniversite ,Filarmoni binası ve özellikle Brandenburg Metro istasyonunun enaltkatında yeralan metromüzeyi mutlaka görün derim….

Kimler gelmiş kimler geçmiş Napolyondan tutun Kennedy’e kadar Brandenburg Kapısından …. ki benimde havasını soluduğum 21 sene önceki o siyah beyaz farkı olmamasına rağmen çekilen acıları bu metro müze kısmende olsa gösteriyor…

Bergama (Pergamon) müzesininde bulunduğu Friedrichstrasse bölgeside (benim  tabirimle Berlinin Kadıköyü) eski Doğu olmakla birlikte yeni Berlinin Alexander Platzı ile Potsdamer Platzı ile tramvayları Bugatti Bentley gibi markaların showroomları ile bir başka….

Alışveriş???? Ka De We başta olmak üzere özellikle Postdamer Platzda ve Friedrich Strassede her seviyede hermarkayı bulabilirisiniz.

Avangard takılmak istiyorsanız,kart limitleriniz müsaitse ve taksitinde olmaması sizi ilgilendirmiyorsa  Kudammda tüm dünya markalarının (ki buna bizi Sarar’da dahil) mağazaları bu caddede ,ilgilenenlere….

Biz nemi yedik, Noel münasebeti ile  tabiiki sıcak şarap,tabiiki bol hardal ketçaplı  Curry wurst (tavuklularıda var ama ben domuz yiyorum arkadaş)  (sosis) ve muhakkak Berliner Kindl veya Schultheiss adlı Berlin birası….(Bu arada Efes biramızda burada özellikle Almanlar tarafından çok sevilmekte ve birçok markettede satılmakta)

SU içecekler uyarı, marketlerde ohne mit kostensaure yazan sular bizim tadımız diğerleri ise soda veya tekke suyu tadında ve özellikle merkezde çok pahalı (şişesi 2.5€) Friedrichstr.istasyonun altındaki marketlerde hayatsu dahil tüm suları 0.2 ile 0.5 arası alabilirisiniz.(ben çok su içen birisi olmamdan mütevellit)

Schlütter str’de Mondo Pazzo güzel İtalyan yemekleri yapan ( steak ve tabiiki makarnanın hasını) 10 yıldır gittiğim bir restoran tavsiye edilir..

Bu şehirde hertaksici heryeri biliyor bilmek zorunda ve enkısa yoldan en ucuza götürmek zorunda ve çokda pahalı değil, sıkıştığınız yerde taksiciye adres  söyleyin yeter zaten % 70i Türk kalanıda ya Mısırlı yada diğerleri…..

Ve merakınızı cezbediyorsa Kreuzberg ??? Dünyadaki muhtemel tek Türk mahallesi!!!!!!!

Avrupanın en meşhur modern genelevi burada …..Artemis  zaten heryerde de reklamı var….
Aleniyet ve şeffalık esas, adamlar hiçbirşeyi saklamıyor….Şehrin göbeğindeki hayvanatbahçesi çocuklarımız (ki aynızamanda tren istasyonu) ve hemen istasyonun altındaki Beate Uhse Erotik Museumda babalarının ziyaret edebileceği ilginç mekanlardan:)

Kışgünü 2.5 gün bu Noel şehrinde bir nefes gibi gelip geçti.Herkeseye uygun ama Avrupanın gözde kentlerinden birinde daha yapacak anlatacak çok şey var …..Noel zamanıda ilginç oldu ana amacı alışveriş olanlara tavsiye edilmez tabiiki ama gezmek için  mükemmel zaman birde kar yağsaydı!!!!!!!!

6 yorum

 • arkutbay dedi ki:

  Nokta atışlarla çok güzel bir yazı olmuş . Ellerinize sağlık . Wulff kardeşimiz hanıma mukayyet olamazsa başı daha çok ağrıyacak 🙂

 • blackeagle dedi ki:

  teşekkürler yorumunuza, bellevue de ben otursam bende biraz şımarırdım ama zaten benide Almanyaya başkan yapmazlardı

 • Zeynep dedi ki:

  ellerinize sağlık

 • NEŞE dedi ki:

  Güzel bir noel tatili yaşattınız…Şu anda sokaktaki domuz sosisleri,nefis biralar ve tarçınlı sıcak şarapların kokusunu duyar gibiyim…En son gidişim 2000 yılında olmuştu,özlediğimi hissettim…Weinachts marketlerin ışıltıları kimbilir ne güzeldir !!

 • demirtuna dedi ki:

  Ruslar tarafından o kadar bombalanmış ki Berlin 1945 yılında, adeta geçmişi olmayan bir şehir görüntüsünde olduğu söylenir. Yazınızda biraz bu havayı da aldım. Eğer birgün gidersem verdiğiniz bilgilerden faydalanağım özellikle yeme içme konusunda….

 • blackeagle dedi ki:

  hem NEŞE hanıma hemde demirtuna beye yorumları için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*