Viyana Kapılarını Zorlamak


                                   


Kısa ve fazla masraflı olmayan bir tatil düşünüyorsanız Avusturya son derece uygun bir rota. Dağlık komşusu İsviçre’den kat be kat ucuz, tarihsel anıtları, müzeleri, sarayları, sanatsal etkinlikleri, doğal güzellikleri de saymakla bitmez şehrin. Ulaşım ağı da son derece gelişmiş olan şehirde iki merkez arasında kolaylıkla ve çabucak seyahat edebilirsiniz. İddia edilebilir ki Avusturya kilometre kareye en fazla şato ve sarayın düştüğü ülkedir.


 


Yapılacaklar


 


Viyana


 


Avusturya’nın başkent, en kalabalık şehri ve Yüzyıllar boyu Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri olmuş Viyana. Şehrin tarihsel, mimari, sanatsal, kültürel ve doğal güzelliklerini saymak kadar gezmek de zor. İyi bir tatil ve gezi planı ile olabildiğince çok şey yapmaya, yer gezmeye çalışın. Bir iki örnek vermek gerekirse:


 


Schönbrunn Sarayı: “Viyana’nın Versailles’i” da denilen köşkte 1400’den fazla oda ve birçok büyük bahçe bulunmakta. Hofburg’daki görkemli apartmanlara tur yapmaktansa, şehrin batısındaki bu muhteşem sarayı görmek daha iyi bir fikir. Özellikle odalardaki dekor görülmeye değer. İçerde aynı zamanda “Coach and Carriage Museum” adında bir müze de var. Bu saraya ait parkta piknik yapmayı da düşünebilirsiniz. Hofburg (İmparatorluk Sarayı/Cumhurbaşkanlık Köşkü): 1918‘e kadar İmparatorluk köşkü olan Hofburg bugünlerde büyük bir müze haline getirilmiş. Belvedere Sarayı bahçeleriyle ve sanat galerileriyle Viyana’nın en çekici yerlerinden biri. Kunsthistorisches Museum, dünyanın en iyi sanat koleksiyonunu bulunduran müzelerden biri. Aziz Stephen Katedrali şehrin mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerinden biri. İnanılmaz güzel Gotik mimarisi ile herkesi büyüleyen bir yapı. Staatsoper (Opera Binası) pek çok insana göre dünya operasının merkezi.


 


Salzburg


 


Avusturya’nın Almanya sınırında bulunan şehrin başlıca gelir kaynağını turizm oluşturur: kentte doğmuş olan Mozart‘ın evi; her yıl düzenlenen Salzburg Müzik Festivali; 1077‘den kalma, çok iyi korunmuş Hohensalzburg Kalesi; St. Peter Manastırı; Franziskaner Katedrali, Kollegien Kilisesi; XVI.-XVIII. yüzyıllardan kalma birçok kilise; başpiskopos-prenslerin sarayı; Leopoldskron Şatosu; birçok müze.


 


Mozart’ın evi,  Getreidegasse 9. numaradadır. Leopold Mozart ve ailesi 1747´den 1773 yılına kadar yaşamış ve 27 Ocak 1756 tarihinde dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart yine bu evde dünyaya gelmiştir. Günümüzde bu ev müze olarak kullanılmakta.


 


Mozart meydanı Salzburg şehrinin ortasında bulunup önemini Ludwig von Schwanthaler tarafından yapılan muhteşem Mozart anıtından almakta. Onun dışında dünyanın her tarafından gelen sayısız turistin ilgisini en çok çeken şey ise başpiskopos sarayında hazırlanmakta olan dünyaca ünlü Salzburg Çan oyunları.


 


Hellbrunn: 1612-1615 yıllarında yapılan bu saray, büyük parkı, su oyunları ve mekanik tiyatrosuyla, maniyerist mimari tarzının Avrupa’daki en seçkin örneklerinden birisi kabul edilmekte. 1077 yılında başpiskopos Gebhard tarafından yaptırılmış olan Hohensalzburg kalesi ise; Orta Avrupa’nın en büyük, günümüze kadar tam olarak muhafaza edilmiş tek kalesi olma unvanına sahiptir.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Özellikle şehirlerin dışında doğa gezileri sırasında, hele de mevsim kışsa buzlu bir zeminde yürüdüğünüzü unutmayın. Her an kayıp düşebilirsiniz.


*Keşke hiçbir yerde atılmasa ama Avusturya’da arabadan dışarı her hangi bir şey atmak ciddi bir biçimde para cezası almanızı sağlıyor.


*Şehirler arası yolda ilerlerken arabanızın önüne geyik çıkabilir, dikkatli olun.


*Yön tabelaları da pek çok ülkedekinden farklı. Bu sebeple gitmek isteğiniz yerde değil de bambaşka bir mekanda bulabilirsiniz tabelalara yanılarak her an.


*Doğa yürüyüşü yapmak için uygun bir ülke olmakla beraber, aniden bastıran sis nedeniyle turistlerin yollarını kaybedip, yönlerini şaşırdığı bir ülke de Avusturya.


*Yüksek dağlar ve derin vadiler… Bu ikili size gereken mesajı ulaştırmış olmalı. Ama ha dikkat edin, düşmeyin.


*Ülkede insandan insana zarar geldiği az görülmüş ve duyulmuş bir şey. Yankesiciler, hırsızlar, katiller kol gezmiyor sokaklarda. Bu açıdan gönlünüz rahat olsun. İstediğiniz saat, istediğiniz yere gidebilirsiniz.


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*