VİNALES VADİSİ VE PINAR DEL RIO

Vinales Vadisi ve Pinar Del Rio


 


Küba, Karayiplerin en kalabalık ülkesidir. Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu’nun kesiştiği yerde bulunur.


 


Vinales, Küba’nın Pinar Del Rio vilayetinde yer alan küçük bir kasaba ve yerel idaredir. Vinales, verandalı tahta evleriyle ünlüdür. “Küba’nın bahçeleri” diye anılır. Arnavut kaldırımlı sokaklar, kiliseler, benzin istasyonları, tek katlı evler ve verandalarda sallanan sandalyeler Vinales’i anlatan birkaç detaydır. Vinales Vadisi, görenlere, cennet varsa böyle bir yerdir dedirtecek kadar doğal güzelliklere sahiptir. 1999 yılında UNESCO’nun dünya mirası listesine girmiştir. 


Dümdüz vadi, palmiye ağaçları ve tütünle kaplı olup, aynı zamanda kalın ve sert otların her yana serpilmesinden oluşuyor. Bu kalın ve sert otlar, burada daha önce varolan platonun, milyonlarca yıl boyunca gerçekleşmiş olan yağmurların sularıyla yıkanmasından dolayı kaybolan bitki örtüsünden artakalanlardır. Bu yağmur sularının bitki örtüsü üzerindeki etkisini Kapadokya’daki oluşuma benzetebiliriz. Bildiğiniz gibi Kapadokya bölgesi de, çevredeki dağların püskürttüğü lav ve küllerin yağmur suları tarafından aşınmasıyla meydana gelmiştir, yalnız farklı olarak Vinales’te yeşil bir bitki örtüsü meydana gelmiştir. 


Vinales vadisi muhteşem doğası, tekne turlarıyla görülebilen mağaraları, dünyanın en kaliteli puro tütünü tarlaları içinde yer alan tarihi köyleri ile insanı gerçekten büyüler. Özellikle “Cueva del Indio” adlı mağarayı ziyaret etmenizi ve mağaranın içinden geçen nehirde sandal gezisi yapmanızı tavsiye ederiz. Vadiyi gezmek için at ta kiralayabilir, bu güzel vadiyi ata binerek de gezebilirsiniz.Küba denince ilk akla gelen tabii ki purodur. Pinar Del Rio’daki puro fabrikası görülmeye değerdir. Burada dünyanın en kaliteli puro tütünleri yetiştiriliyor. Purolar el emeği ağırlıklı üretiliyor. Fabrikanın içinde film ve fotoğraf çekmek maalesef yasaktır çünkü işin sırrını vermek istememektedirler. Fakat gidenlerin anlatmalarından bilinen odur ki bu fabrika çalışanları gerçekten adeta birer köle gibi çalışmaktalar. Bir puro için beş tütün yaprağı gerekmekteymiş. Yapraklar tek tek kesilip, preslenip işleme sokuluyormuş ve içerisi inanılmaz sıcakmış. Belli ki gerçekten çok zor şartlar altında çalışmalar sürmekte…
fotoğraf:http://www.vizek.com

İnanılmaz güzel doğada görmeniz gereken bir başka güzellik, Brezilyalı ünlü ressam Diego Riviera’nın öğrencisi Leovigildo Gonzalez tarafından çizilmiş saykedelik bir yağlı boya çalışması… Vadinin kenarındaki dik ve sarp bir kayanın üzerine çizilmiş Mural de la Prehistoria adlı bu dev duvar resminin, evrim teorisini anlatan bir çalışma olduğu söyleniyor.


  


 

4 yorum

 • kikkoman dedi ki:

  bekle bizi Küba !!!

 • poetrey dedi ki:

  Fidel ölmeden inşaallah…

 • simonbolivar dedi ki:

  Che’nin gerçekleşmiş hayal ülkesi,oldukça egzotik bir ülke,dans, puro,direniş,doğallık,emek,ve eski amerikan arabalarıyla Küba ölmeden görülmesi gereken bir ülke.

 • canina dedi ki:

  bu yıl mayıs ayında eşimle birlikte gttik küba ya.gerçekten görülesi bir ülke.maddi olarak bu kadar az şeye sahip olup bu kadar mutlu neşeli olan başka halk var mıdır bilemiyorum. vinales vadisi,pınar del rio da havana ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden.ve tabi dünya koruma mirası altındaki tirinidad şehrine gidip koloniyal zamandan kalmış ve çok iyi korunmuş bu enfes yapıları görmeden gelmek olmaz.vakit bulabilirsem küba gezimizle ilgili bir yazıyı yakın zamanda sizlerle paylaşmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*