VİETNAM – İNCE UZUN BİR ÜLKEVİETNAM – İNCE UZUN BİR ÜLKE


                                                                                                                                                       


  Vietnam’da insanlık tarihi 5 bin yıl öncesine kadar gidiyor.Altıncı ve dokuzuncu yüzyıllar arasında Çin,Hindistan,İran ve hatta Akdeniz bölge ülkeleri ile yoğun ticari faaliyet içinde bulunmuşlar.1983’ten beri Vietnam hükümeti her aileye  iki çocuk politikası uygulamasına rağmen,340 bin kilometrekarelik ülke,dünyanın en kalabalık 13. ülkesi; nüfusu 81 milyon.Nüfusunun yüzde 87’si Vietnamlılardan,geriye kalan yüzde 13’ü de beş dil ailense bağlı 54 etnik gruptan oluşuyor.    
Türkiye’den bakınca Vietnam, 1970’li yıllarda Amerika ile yaşadığı haksız savaş,işgal ve acılar ile hatırlanıyor.Hala ülkede mayınların,askeri yönetimin olduğu düşünülüyor.Oysa Vietnam,dünya gezginleri tarafından çoktan popüler bir gezi merkezi olmuş.Bu bölgede dolaştığım bir ay boyunca tek Türk’e rastlamadım.Tanıştığım onlarca gezgin de  bende başka bir Türk’e raslamamış.


 

   
Türkiye’ye coğrafi ve kültürel olarak çok uzak olan Vietnam, Çin ve Hindistan kültürü tarafından sarılmış.Budizm,Tao ve Konfüçyus felsefesinin,tapınaklarının yanında kiliselerinin olduğunu da gördüm.Ama camiye de raslayacağımı beklemiyordum.Saygon civarında yaşayan 20 bin Müslüman’ın bulunduğu kasabayı ziyaret ederek,yerel Müslüman halkın evlerini ve mütavazi camilerini gezdim.

    
Güneyden kuzeye doğru 2 bin 500 kilometreden daha uzun bir sahile sahip Vietnam,   doğusunda Güney Çin Denizi tarafından çevrelenmiş.Batısındaki komşuları Kamboçya,Tayland,Laos ve kuzeyde Çin.
   
Bu ince uzun ülke,bu nedenle öyle 3-5 günde gezilemeyecek kadar çok sayıda kıyı, iki büyük(güneyde Mekong, kuzeyde Kızıl Nehir) delta ve bunların oluşturduğu sayısız nehir kolları(yüzen marketler), kasabalar ve şehirlerden oluşuyor. Ülkenin hiçbir yerinde bir yükselti, tepe, dağ göremezsiniz. Kuzeydeki Çin sınırında aynı zamanda milli park olan”Hoang Lien Dağları’nda ülkenin ünlü ve gelen  gezginlerin görmeden, yürüyüş deneyimi yaşamadan gidemeyeceği Sapa bölgesi  ve güneyde Mekong delta turu sonunda  ulaşılan Kamboçya sınırındaki güneşin batışının zevkle izlendiği Budist tapınağın da bulunduğu tepe dışında.

    
Güneyin eski başkenti Saygon, kuzeyle birleşmeden sonraki yeni adıyla  Ho Chi Minh şehrinde “pagoda” adıyla adlandırılan, grotesk kahramanların renkli sayısız heykelleri, her boyda yakılan tütsü çubukları, farklı tapınma gösterileri, ayinleri bu tapınakları ziyaret etmeye yeterli neden oluşturuyor.Bunlardan Giac Lam Pagoda’nın şehrin en eski ve orijinal tapınağı olduğuna inanılıyor.
    
Fransız koloni dönemini hatırlatan, 1877 yılında inşa  edilen iki kuleli, kızıl tuğlalı Notre Dame Katedrali ile mimarisiyle dikkati çeken postane ilgiyi hak ediyor. Ama Ho Chi Minh şehrinde asla görmeden gidemeyeceğiniz yer, 2000’li yıllara kadar, Amerika eski başkanı Bill Clinton’un ziyareti öncesi verdiği parasal destek ve gayri resmi özür ile adı değiştirilen “Savaş Müzesi” yani  “ Amerika Savaş Suçları Müzesi” olmalı.

   
Müzeyi o dönemin bir Amrikan askeri ile ve Vietnamlı öğrencilerle birlikte gezdim.Türkiye’de tüylerimizi ürperten savaş karşıtı posterlerin pek çoğunu,başına silah dayalı Vietnamlı kadın ve Napalm bombasından kaçan çırılçıplak kızın fotoğraflarının orijinallerini ve daha nice  vahşet fotoğraflarına öfke ve gözyaşlarıyla tanık oldum.
    
Meçlis binası, Tarih Müzesi, Vietnam usulü “Mahmutpaşa” pazar yeri de sizleri bekliyor. Şehri yürüyerek değil de  bir taşıt ile gezmeyi düşünüyorsanız, tek bir seçeneğiniz var ; cycko.
   
Üç tekerlekli ve pedallı bisiklet.Bu bisikleti sürücüsü ile kiralayıp bir saatliğine bir dolar karşılığı unutulmaz bir şehir gezisi deneyimi yaşayıp, hayatınızın ilklerinden birini benim gibi yaşayabilirsiniz.Bu yazı Cumhuriyet Gazetesi çarşamba eki ”Dört Mevsim GEZİ”de 14 Haziran 2006 – 34.sayısında yayınlanmıştır.
 


ŞEREF PINARCI


serefpinarci@hotmail.com

6 yorum

 • nevra dedi ki:

  Gazetede yayımlanan bu güzel yazılarin her zaman ulaşılabilir bir kaynakta yer alması be güzel. Yaşasın internet!

 • MIYU dedi ki:

  yazınızın başında da belirttiğiniz gibi gerçekten çoğunlukla Vietnam denince akla “goodmoning vietnam” gelir, ama ben çok uzun zaman önce bir arkadaşımdan daha Vietnam’a gittiğini duymuş ve açıkcası şaşırmıştım. O zaman kendisinden detayları alamamıştım. Paylaşımınz için teşekkürler.

 • Zeynep dedi ki:

  mıyu’ya katılıyorum vietnam diyince benim de aklına “goodmoning vietnam” geliyor bu güzel ve bilgi dolu yazınızı bizlerle paylaşmanız çok güzel elinize sağlık

 • hburcu dedi ki:

  Bilgi dolu güzel bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık Sevgili Talya.

 • enise dedi ki:

  AAAA!!! ben bu güzel yazıyı nasıl kaçırmışım .Bilgiler güzel,helede fotoğraflar hepten güzel…Ellerinize sağlık…

 • NEŞE dedi ki:

  Vietnam savaşını gazetelerden izlemiş bizim kuşak için çok şeyler ifade eden bir yazı.Teşekkürler !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*