vietnam- Ho Chi Minh city

Vietnam -Ho Chi Minh City


 


Vietnam vizemi Türkiye’den almıştım. Bangkok’taki seyehat acentaları makul fiyatlara  bu hizmeti veriyor fakat 2-3 gün beklemeniz şartıyla. Türkiyeden acenta aracılığı ile 170 USD ye mal olan vizeyi çok daha ucuza ( üçte bir’den ucuza ) Bangkok’tan ( veya Malezyadaki seyehat acentalarından) alabilirsiniz. İlk vize 15 günlük ve tek giriş olarak veriliyor.  Benim vize istediğim tarih değil de yazdığım talepteki uçak bileti tarihinden itibaren verildiği için çok vakit kaybetmenden gitmen gerekti. 


 


Şehir Vietnamca Quan, İngilizce District denilen bölgelere ayrılmış. Şehirde görülecek hemen herşey District 1 de yer alıyor.


Spring House otelinde gecesi 22 $’ dan üç gün kaldım. İnternet üzerinden yer ayırtmıştım havaalanından karşılama istedim. 17 $ karşılığı havaalanından taksi ile otele geldim. Otel kesinlikle tavsiye edilecek temizlik ve kalitede, personeli epey yardımcı oluyor.Üstelik oteldeki buzdolabından ne alırsanız alın sadece 1 dolar Alt katında turizm acentası ile uygun fiyatlı turlar almak mümkün. Otel Pnam Ngu Lao caddesi üzerinde bu cadde ile bu caddenin paraleli Bui Vien caddesi arası bu şehrin  Khosan Road’u gibi. Burada ara sokaklarda çok uygun fiyata pansiyonlar da var. Kaliteleri de temizlikleri de çok iyi.


 


Erken uyanırsanız 5-6 gibi gündoğumu zamanlarında parklarda toplu veya münferit jimlastik yapanları görüyorsunuz. Havaalanında dolar bozdurup Vietnam dong’u almama rağmen birkaçı hariç tüm alışverişlerde dolar talep ediliyor ve para üstü çoğunlukla yine dolar olarak veriliyor.İlginç olan diğer bir durum dolar bozdurup alırken diğer ülke paralarının aksine arada komisyon yok denecek kadar az. Burada yanınızda getireceğiniz 1 ve 5 dolarlık banknotlar epey işinize yarayacak.


 


Kentte sizi her gören herkes birşey satmak, biryere götürmek için birşeyler soruyor. Epey rahatsız edici durum. Thanh markette  içerdeki koridorların darlığı, sıcak hava ve satıcıların müdahaleleri  rahatsız ettiğinden çok gezmeden hemen çıktım.  Fiyatlarda uygun görünmesine rağmen turist fiyatı uygulandığı ve pazarlığa açık olduğunu unutmamak lazım. Dediğim gibi herşey District 1’de olduğundan elimde harita ile yürüyerek şehri epey dolaştım. Revolationary Museum ( giriş 15000 dong ( 16500 dong=1 usd)) ismine rağmen pek matah bir müze değildi açıkçası. Giriş kapısı binanın önünde değil yan tarafında . Bu şu yüzden önemli her daim ön tarafta durup burası kapalı seni filanca yere götüreyim diyen bir Cyclo’cu ( buradaki bisikletli sürücülerin ismi) var. Ben açılmasını beklerim diye etrafını  dolaşınca asıl giriş kapısını ve müzenin açık olduğunu gördüm. Daha sonra People Committe Hall binasının bulunduğu yere gittim. Bu binanın önü boyunca uzanan caddeler( Nguyen Hue ve Dong Khoi) sahile kadar Vietnamın en lüks en görkemli mağaza, otel ve binalarının yer aldığı yerler. Görüntüsü ve fiyatları ile tamamen bir avrupa şehri havasında.


Bu şehirde ünlü tabloların kopyalarının satıldığı resim dükkanları ilgi çekici.


En meşhur müze War Remnants Museum ( burası 3. district’te  Vo Van Tan caddesi üzerinde 28 numara) Yürürken gözünüze çarpacak bir bina değil.  . Burada Vietnam Savaşı ile ilgili fotoğraflar silahlar ve bahçesinde Amerikalılardan ele geçen tank, top, uçak ve helikopterler sergileniyor.  Eski adı Amerikan Savaş Suçları müzesi imiş ama Amerika 1990’lı yıllarda Vietnamı resmen tanıyınca ismini değiştirmişler. Etkileyici bir müze, ağırlıklı olarak fotoğraflardan oluşuyor. Buradan çıkıp Güney Vietnamın eski başkanlık sarayı olan Independence Palace’ı ( giriş 15000 dong) gezdim. Buradan bir cycloya binip Notre Dame Kilisesi’ne gittim. Trafikteki hava kirliliği,cyclocunun sıkışık trafik içindeki canbazlıkları sonucu bir süre sonra inmeme neden oldu. İnince epey gürültü kopararak benden anlaştığımızdan fazla para istedi. Ben polis çağırmasını söyledim çağıracağını  söyledi ama ben tavrımı değiştirmeyince gitti.


Yürüyerek gezerken rahatsız edilmekten ötürü turla gezmeye karar verdim. İlk önce Cu Chi tünelleri için 5 dolar karşılığı otelin alt katındaki acentadan bilet aldım. Ho Chi Minh City’den 70-80 km uzaklıkta olan bu tünellere rehberli otobüsle gidip geliyorsunuz. Müze alanı iyi organize edilmiş ve gayet ilgi çekici bir mekan .Giriş ücreti tura dahil değil (70000 dong =7 YTL)  İlk turdan memnun kalınca ikinci tur olarak 10 $’a  Mekong Nehir Gezisi satın aldım. Bu da gayet  tatminkar şekilde geçti. Bu turdan sonra yine aynı acentadan  Pnom Penh’e 30 $’a  otobüs bileti satın aldım.   


 


Ho Chi Minh City ye gideceklere tavsiyeler.


 


1.Şehir tek başına çok eğlenceli değil. TSK travel acentalarından epey uygun fiyatlara çeşitli turlar satın alabilirsiniz.


2. Cycloya binmeyin.


3. Gitmeden önce yaptığım araştırmada gidenler Vietnamın turistikleşmesine son birkaç yılı kaldığını söylüyordu. O çizgi kesinlikle geçilmiş. Kendinizi  turistik, daha pahalı ve aradığınız otantik sosyalist ülke yerine 2008 yılını yaşayan normal bir ülkede buluyorsunuz.


4.Ülke de kesinlikle dolar geçiyor. Paranızı dong’a çevirmek için uğraşmayın.. 10-20 dolarlık dong işinizi görecektir.   


5. Cu Chi tüneleri, Savaş müzesine gitmek  buraya yapılacak gezide olmazsa olmaz denilecek etkinlikler. Diğer müzeler ve water puppet show görmek isteyenlerin keyfine kalmış yerler.


6. Herşey pazarlıkla unutmayın.


7. Ho Chi Minh City veya Saygon demeniz  farketmiyor. Bu konuda alıngan değiller.

2 yorum

  • Corto_Turco dedi ki:

    Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Özellikle turist tuzakları ve fiyat bilgileri tek başına gezenler için çok faydalı oluyor. Bir gün Vietnama gidersem yazınızı rehber alacağımdan emin olabilirsniz.

  • Zeynep dedi ki:

    gitmeyi düşünenler için güzel bilgiler var…ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*