VARADERO, CAYO BLANCO ADASI

 


 


Varadero, Cayo Blanco Adası


 


Küba, Karayiplerin en kalabalık ülkesidir. Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu’nun kesiştiği yerde bulunur.


 


Varadero, Küba’nın Matanzas’a bağlı tatil şehridir. Karayiplerdeki en büyük tatil beldelerinden biridir. Varadero’nun bir diğer adı, İspanyolca’da mavi plaj anlamına gelen Playa Azul’dur. 20 km’lik beyaz kumlu plajlarıyla tam bir turist cennetidir. Yılda 500 binden fazla turist gelmektedir. Plajların dışında, şehrin tam ortasında konuşlanmış olan Josone Park’ı gezebilirsiniz. Bu parkta çeşitli güzellikte kuşlar, satıcılar, müzik ve çocuklar için deveyle turlar bulmanız mümkün.
 


İspanyol şair Frederico Garcia Lorca ve mafya babası olarak adın duyurmuş olan Al Capone gibi meşhur insanların tatil yaptığı Varadero, gerçekten de harika plajlarıyla meşhur. Burada 25’ten fazla dalma noktası vardır ve denizin altı size bambaşka bir dünya vadeder.

fotoğraf: http://www.cubamarviajes.cu


 


Varadero’ya gelmişken yapılması en doğru hareket, Cayo Blanco adasını görmektir. Cayo Blanco, inanılmaz saf, bozulmamış bir güzelliğe sahip… Mercan kayalıklarının oluşturduğu beyaz doku sayesinde bembeyaz kumlara sahip olan ve Küba’nın en güzel sahil şeridinden biri olan Cayo Blanco’da yapabileceğiniz birçok aktivite var. Varadero’dan yarım saat uzaklıkta olan bu adada, katamaran gezilerine katılabilir, şnorkelle dalış yapabilir ve böylelikle mercan kayalıklarının açıklarındaki sualtı tünnellerini görebilir, ayrıca mükemmel yunus şovlarını izleyebilirsiniz. Yunuslarla yanyana yüzmeniz mümkün.fotoğraf: http://www.tainos-varadero.com

Bu adanın denizinin şöyle bir özelliği var, su inanılmaz sığ, beyaz kumlara basarak kıyıdan 1000 fit ilerleseniz bile hala yere basıyorsunuz, bu da ilginç görüntüler oluşturuyor, adeta suyun üzerinde yürüyorsunuz. Katamaran turlarından sonra dinlenmek için adada mola verildiğinde genelde birbirinden lezzetli deniz ürünleri yeniyor, bu tura katılmaya gerçekten değiyor. 


Varadera’dan Cayo Blanco’ya katamaran turu, yaklaşık 75 CUC. 1 CUC, yaklaşık 1.8 dolara, veya  0.70 euro’ya tekabül ediyor.


 


Buralara Aralık-Nisan arası gelmek gerekiyor, havanın kuru olduğu sezon en uygun sezon.


 


 


 


 


 

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*