Van Gölünü kıyıdan gezmenin macerası-1

Van Gölü’nü Gezmek – 1

Son üç yıldır doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesine gidiyorum. İlk yolculuğu dört arkadaş yaptık daha sonraki iki yılda da yalnız başıma sırt çantam ile yaptım yolculukları.  Binrota ile gezilerimi paylaşma fırsatım oldu. Bu yazımda ise sizlere Van Gölünün bütün kıyı şeridini gezerken fotoğraflarda kalan güzellikleri paylaşmak istiyorum.

Van Gölünü ilk defa 2008 yılında arkadaşlarımla birlikte Tatvan’a gittiğimde Tatvan tabelasında fotoğraf çektirirken arkamdaki muhteşem maviliğin Van gölü olduğunu görünce şaşkınlığım, heyecanım anlatılmazdı. İlk buluşmamız Van gölü ile Tatvan tabelası vasıtasıyla olmuştu.

 Gölü tamamlamak üç yıl içinde gerçekleştiği için sıralama da farklı tarihler yer alabilir. Bu yüzden ben gezimi Van, Gevaş, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz ve Erciş olarak paylaşmak istiyorum.

VAN

Van ile ilgili anlatılan gezi anılarını dinlerseniz etkilenirsiniz. Van’a gidince anlatılanların etkisinden çıkmadan Van şehrine hayran kalırsınız.  Hayranlığınız Van Gölünün muhteşem büyüklüğü ile sizi alır götürür. Her gittiğim il tabelasında fotoğraf çektirirken heyecanlanırım. Van ilinin tabelasında fotoğraf çektirirken heyecanlanmadan da öte duygular yaşamıştım.

Van’da yapılacak, gezilecek nereye gidilecek diye anlatmaya kalksanız ne sayfa yeter bu güzellikleri paylaşmaya ne de fotoğraf karelerine sığar güzellikleri. Van denilince akla gelen Van kedisinin şehir merkezindeki heykelini görünce kendisi merak etmeden geçemiyorsunuz.

 Biraz daha gezerseniz İnci Kefalinin heykelini görünce İnci Kefalinin verilen değerin ve önemin ne kadar büyük anlam ifade ettiğini. İnci kefali ve göçünü izlemek benim için önemli bir hayaldi bu hayalimi gerçekleştirdim. Bu hayali gerçeğe dönüştüren önemli unsurlardan biriydi İnci Kefaline verilen değerin heykeli.

Van Gölüne bir de tepeden bakmak ve büyüklüğü görmek ve o anı yaşamak için kaleye çıkmayı lütfen ihmal etmeyin. Belki kale sizin hayalinizi büyülemeyecektir ama Van Gölünün muhteşemliği işte buradayım dedirtmeye yetecektir bile.

Güneş doğudan batarken gölün bu manzarasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Hayal kurmak, tadını çıkarmak için buyurun seyri aleme…

Van’ı anlatmak, yaşamak bu kadar az karelere tabiî ki sığmaz ama benim yolum uzun bu yüzden Van ile ilgili paylaşımım kısa zamanı için af ola.

Van’dan batıya doğru yola çıktığınızda sizi karşılayan Edremit yol kenarı köftesinden mutlaka tatmanızı tavsiye ederim. Manzara sizi yol boyunca hiç bırakmayan mavi Van Gölü. İştahınızın ne kadar arttığını göreceksiniz.

GEVAŞ

Yıllarca efsanesi dillerde dolaşan, dinlediğinizde etkilendiğiniz ve adaya adını veren Akdamar adasını görmek için sabırsızlanıyorum. En büyük sabırsızlığım ise Van Gölünün maviliği üzerinde adaya tekneyle gitmek.  Akdamar size uzaktan merhaba diyerek yanına çağırıyor.

Yaklaşık 20 dakikalık bir mis gibi göl kokusunu içinize çekerek heyecanlı bir yolculuk sizi bekliyor. Türkiye’nin en büyük gölünde yolculuk yapmanın ne demek olduğunu size birkaç fotoğraf ile anlatabilmenin mutluluğunu paylaşmak istiyorum.

Adaya ilk adımınızı attığımda heyecanım doruklarda çünkü Van Gölünün ortasında bir adadayım ve yıllarca duyduğum efsanenin içindeyim.

 Şimdi adada gezme zamanı bilindik yerlere değil adanın bilinmedik yerlerine gitmek için arkadaşlar hadi diyorlar ben biraz tereddüt ediyorum ama yinede merakımın peşinden gitmeyi tercih etmekten başka bir şey düşünmüyorum.

Burası adaya piknik yapmaya gelenlerin tercih ettiği yol üzeri mesire yeri, bir adadasınız hem Van Gölündesiniz ve piknik yapmaya geliyorsunuz müthiş bir şey bu olay. Ama biz biraz daha ilerlemeye devam ediyoruz ve adanın öbür tarafına geçiyoruz.

Adanın bu yüzü çok dik ama manzara anlatılmaz seyredilir. Bu yüzden fotoğraflara bakarak Van Gölünün eşsiz güzelliği ile sizi yalnız bırakıyorum.

Ve dönüş zamanı…

Akdamar Adasına tekrar gelebilmek ümidiyle hoşça kal diyerek geride bırakıyorum.

TATVAN

Van Gölünü ilk gördüğüm yer Tatvan tabelasında fotoğraf çektirdiğim zamandı, arkadaşlarla birlikte doğu ve güneydoğu Anadolu gezisi sırasında ilk karşılaşmıştık Van Gölü ile. Daha sonra ki iki yıl Van Gölünün diğer kıyı bölgelerini keşfetme ile geçti.

Tatvan, çok büyük bir ilçe görülmeye değer içinden yolgeçen yerleşim yerleri her zaman hareketli olur. Tatvan’da bu hareketlilikten payını alıyor.  İlk Tatvan’a gittiğimde bize misafirperverliğini hiç eksik etmeyen tanıdığımız birkaç gün kalmamızı istese de zaman darlığından bu hakkımızı kullanmamıştık. Ama benim yolum yine Tatvan’a düştü. Kıyı şeridinden yürümek isterseniz eğer Van Gölü sizi yalnız bırakmadan eşlik ederek canınızın sıkılmasına izin vermiyor.

Fırsatım olmadı ama en yakın zamanda Tatvan’dan Van’a Van Gölünde gemi yolculuğu yapmak istiyorum.  Yolculuğun beş saat sürdüğünü söylemişlerdi ve düzenli bir sefer seyri olmadığını belirtmişlerdi ben de uzaktan da olsa gemiyi fotoğraflamak istedim. Dilerim en yakın zamanda kim bilir belki de Binrota dostlarıyla bu geziyi yapabiliriz.

Tatvan doğunun son üç tren istasyonundan biridir. Diğerleri Kars ve Kurtalan tren istasyonlarıdır. Tatvan’a ikinci gelişimde tren istasyonuna gitme fırsatım oldu. Gerçi son istasyonlarla ilgili bir gezi yazısı yazmak istiyorum ama yine de birkaç satır Tatvan tren istasyonundan bahsetmeden geçmek olmaz.

Tren istasyonları ilginizi çeker mi bilemiyorum ama hem ayrılığın hem buluşmanın en duygusal anların yaşandığı duraklardır. Tatvan tren istasyonu da sessizliğinin masum karşılaması ile sizi alıp götürüyor. Bir de tabi o anı kalıcı yapmak gerekiyor ki fotoğraf bu izi size uzun yıllar saklamanıza izin veriyor.

İstasyonun içi de dışı da büyülü bir havada karşılıyor sizi. Küçük bir hareketlilik var istasyonda ben fotoğrafları çekerken ayakta birbirleriyle konuşan birkaç bey hoş geldiniz diyerek sesleniyorlar. Ben yanlarına giderek tanışıyorum gar müdürü, güvenlik şefi ve orada çalışan diğer bir personel ayaküstü hal ve hatırdan sonra nerden böyle girişiyle bir sohbet ortamı doğuyor. Beni çay içmeye davet ediyorlar tabiî ki hayır demek olur mu hiç. Uzun sohbetten sonra ayrılık zamanı geliyor sohbet ve çay için teşekkür ediyorum. Tatvan tren istasyonundan son bir hatıra fotoğrafı çekerek veda ediyorum.

Şimdi yol güzergahında olan Ahlat’a doğru yola çıkma zamanı. Tatvan’dan Ahlat’a giden minibüse biniyorum. Van Gölü sizi hiç bırakmıyor yolculuk boyunca.

ikinci bölümde görüşmek üzere…

5 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Van tabelasındarakım ın yüksekliği beni şaşırttı,daha alçak zannediyordum…devamını bekliyorum

 • BEERCAN dedi ki:

  Yazi ve fotograflar icin tesekkurler. Van da gunesin dogudan batmasi da ilgimi cekti. Elinize saglik.

 • incialp dedi ki:

  çok güzel fotoğraflar.. Çevresini çok fazla gezme fırsatım olmamıştı ama Van gölünü ben de çok sevmiştim gittiğimde.. devamını da merakla bekliyorum.

 • justinian dedi ki:

  On yıl önce rehberlik bölümü gezisinde tüm Türkiye’yi gezmiştik. Gezi sonunda bana en güzel şehir neresi diye soranlara Van demiştim. (En beğendiğim tarihi yer ise Hasankeyf’ti.) Özellikle Van Gölü’nü ilk kez camdan görünce bir otobüs dolusu öğrenci nasıl otobüs camına yapışmıştık hiç unutmuyorum.

 • DEEP73 dedi ki:

  VANDA GUNESİN DOĞUDAN BATMASI GERÇEKTEN BENİMDE İLGİMİ ÇEKTİ..VAN GÖLÜ BENCE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR YER DİYE DÜSÜNÜYORUM RESİMLER ÇOK GÜZEL ELİNİZE SAĞLIK..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*