Van Gölü Turu 3 ve İnci Kefali Göçü

ERCİŞ

Erciş, Van Gölü turumun son ilçesi. Daha önce Erciş’ten geçmiştim ama bu defa Erciş’e geliş amacım başka. İnci Kefali göçünü izlemek için geldim.

İnci Kefali Van Gölünde yaşayan bir balık türü. Her yıl yumurtlama döneminde Van Gölünün sodalı suyundan ayrılarak tatlı suya gelmek için geçirdiği müthiş doğa yolculuğu. Daha önce birçok kez televizyondan izlediğim İnci Kefali göçünü şimdi canlı izleme zamanı geldi. Çok heyecanlıyım çünkü bu olayı canlı bir şekilde görmek inanılmaz.

Kaç yıl önce başladı biliyorum ama İnci Kefali festivali düzenleniyor. Çeşitli toplantılar, konserler, oyunlar düzenleniyor bu festivalde. Ben de akşam festival programında yer alan Aşıklar Buluşması konserine denk geldim. Şimdi İnci Kefali Festivali zamanı seyrine.

İnci Kefali ile ilgili birkaç bilgi fotoğrafı.

İşte İnci Kefalinin zorlu üreme yaşam mücadelesinin yolu. Böyle bakmayın masum aktığına biraz sonra zorlu macera başlıyor İnci Kefali için.

Hayatta kalma savaşının ilk çabaları…

Bu olayı canlı bir şekilde izlediğinizde önce kendinize gelemiyorsunuz. Sonra sanki birkaç tanesini elinizle atıp ta suyun durgun tarafına İnci Kefalini bırakmak istiyorsunuz. Ama doğanın düzeni bu şekilde. Zaten gerekli koruma tedbirleri de alınıyor. Unutmadan az önce hangi birini bıraksanız diye içinizden geçiyorsa sayıları onlar değil yüzler değil binlerce İnci Kefalinden bahsediyorum.

Bu anı yaşamak için bin kilometreden fazla yol kat ettim ama değdi hem de ne değmek. Eğer bir gün imkanınız olursa hiç düşünmeden gidin derim. İzleyin, belki daha önce bir çok doğa harikası ve mucizesi görmüşünüzdür ama bir de İnci Kefali göçünü izlemenizi isterim.

 

Van’dan başlayan Van Gölü turumun son ilçesi Erciş’ten Van’a yolculukta Van Gölü beni yalnız bırakmıyor. Türkiye’nin Doğusunda ve en büyük Gölünün etrafında yaşadığım ve kısaca sizlere anlatmaya çalıştığım yolculuğumun son kilometreleri.

Erciş’ten Van’a doğru giderken bu manzara bu güzelliğin nasıl kelimeler ile anlatılmayacak kadar harika olduğunu gözler önüne seriyor.

Yolların hiç bitmesini ister misiniz bilmem…

Ama yollar sizi güzelliklere götürüyorsa bitsin dersiniz. İşte Van’a götüren bu yolda turumun başladığı yere beni Van’a götürüyor.

Belki bir gün Binrota dostlarıyla daha ayrıntılı bir Van Gölü turu yapmanın ümidiyle sabrınız için teşekkür ederim….

3 yorum

  • incialp dedi ki:

    müthiş bir doğa olayı inci kefali göçü.. bende görmek isterim birgün.. yazınızla bizi memleketimizin çok güzel bir köşesine götürdünüz, sayesinizde gezmiş görmüş kadar olduk. gezinizi bizle paylaştığınız için biz çok teşekkür ederiz.

  • NEŞE dedi ki:

    Bir mucizeye tanık olmuşsunuz,ne mutlu…İnci kefalini gözümde biraz daha büyük bir balık olarak canlandırmıştım,belki Somon boyutlarında…Çocukluğumuzda,dünyadaki yılan balıklarının da yumurtlamak için Meksika körfezine göç ettiklerini öğrenmiştik…Çok ilginç…

  • Zeynep dedi ki:

    bu güzel mucizeye tanık olmanız ne güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*