Uçsuz bucaksız Anadolu – 2.Bölüm (5000km)

Yozgat’a daha önceki seyahatimizde gelmiştik .Bu sefer Yozgat’ın farklı yerlerini görmek istiyoruz.Yozgat’a alt geçitler ve yollar yapılıyor.Tam bir şantiye olmuş. Biz şehrin tepesinde yer alan Çamlık Otelde kalacağız.Otel Çamlık Milli Parkında yer alıyor.Yozgat’a tepeden bakıyor. Çamlık Türkiye’nin ilk Milli Parkıymış.Kafkas Çamı denilen bir tür barındırıyor. Buraya Yozgat ilinin akciğerleri deniliyor.

Hava muhteşem.Oksijen bolluğu biz büyük şehirde yaşayanlar için sersemletici bir rol oynuyor. Alışık değiliz. Gece geç bir vakitte vardık. Otel bakımsız ama güler yüzlü ve içten yetkililer bizi oldukça mutlu etti.Güneşin batışı ,kararan gökyüzü ,manzara mükemmel.

Kahvaltıdan sonra Yozgat’ın Sorgun ilçesinine bağlı Şahmuratlı Köyünde Kerkenes Harabelerini gezmeye gidiyoruz.Kerkenes Dağında bulunan harabelerin Antik kaynaklarda Heradot’un belirttiği kayıp şehir Pteria’ya ait olduğu düşünülüyor. Şehir demir çağında M.Ö 600 yıllarında Medler tarafından kurulmuş bir Frigya şehri. Esas önemi şehri çevreleyen 7 km uzunluğundaki  surlarından geliyor.1993’ten beri kazılar yapılmaktaymış. Bazı parçalar Ankara Anadolu Medeniyetleri müzesinde sergileniyor.Çok fazla yağmalandığı için epeyce kayıplar olmuş.

Harabeleri ararken yanlış bir yola girince Alcı Köyüne varıyoruz.Şuradan mı gidelim buradan mı derken bir araba gözümüze çarpıyor.Sahibi ile konuşmaya başlayınca köylüler de yanımıza geliyor.Başlıyoruz sohbete.Buralarda epeyce kazı yapılmış.Değerli eşyalar bulunmuş.Anadolu’nun misafirsever halkı bize hemen çay ikram ediyor. Buranın tarihi hakkında ilginç anılardan bahsediyorlar.Köyde çok insan çevre illere göç etmiş ama köylerini unutmamışlar.Her zaman ziyarete geliyorlarmış.Bize yolu tarif ediyorlar.Kerkenes harebeleri büyük bir alana yayılmış.Çok fazla birşey gözükmemesine rağmen burası beni çok etkiledi.

Yollar mükemmel.İnişli ,çıkışlı. Süzüle süzüle Sorgun’a gidiyoruz.Testi kebabı yemek istiyoruz.Nefis bir tat. Bu yöreye gelen herkes bu tadı tatmalı diyorum.Et testinin içinde uzun zaman pişiyor.Yerken ağızda dağılıyor.Yolun üzerindeki tezgaha sıralanmış testiler yemeğin ne denli lezzetli olduğunu düşündürüyor. Desti Kebap 66 adlı restoranda“Yozgat Kebabı” yiyoruz.Geçen seferki seyahatimizde yemek kısmet olmamıştı.

Surgun’da yemek sefamız bitince Yozgat’ın Sarıkaya‘sına doğru yola çıktık. Tarihi Roma Hamamlarını görebilmek için sabırsızlanıyoruz. Bir efsaneye göre bu yöre kralının güzel kızı amansız bir hastalığa yakalanmış ve yürüyemez bir hale gelmiş.O tarihlerde Sarıkaya tamamen bataklıkmış ve burada bulunan çamurlu su şifalıymış.Kral kızını suyun bulunduğu yere getirmiş.Kız kısa bir sürede ayağa kalkıp yürümüş.Bunun üzerine kral buraya mermerden bir havuz yaptırmış.Daha sonra bu havuzun çevresinde şehir kurulmuş.Büyük bir depremle yıkılan şehirde sadece 10 gözlü ve iki katlı mermerden duvar kalmış.

Şehrin ortasında.Kaplıcaların bulunduğu iki katlı binalar tarihihamamın yanında.Adeta iç içe girmiş.Karmakarışık yapılar tarihi eserin bütün güzelliğini yok etmiş.Yapılan kazılar nedeniyle içeriye giriş zor.  Ama bu görüntü bizi fazlasıyla üzdü.Nasıl olmuş ta bu saçma yapılaşmaya izin verilmiş bilmem.Tarih bu zamanın içine sıkışmış kalmış nefes almaya çalışıyor.

UNESCO Dünya Mirası geçici listesine girmiş.Dünya üzerinde sadece iki yerde bulunan yaklaşık 2000 yıldır termal suyu akan bir hamam. Bir diğer örneği de İngiltere’nin Beth bölgesinde bulunuyor.İstikamet Sivas.Yollar ve doğa muhteşem.Dingin doğa insanı rahatlatıyor. Dağlarda inekler ,koyunlar otluyor.Hava o kadar net gökyüzü o kadar güzel bir mavi ki hayran olmamak elde değil.Yolun ortasından rahatlıkla geçen bir kaz ailesi burada zamanın nasıl aktığını gösteren en güzel örnek.

Sivas’a girerken yol çok ilginç.İki tarafı ağaçlıklı yol bir yokuş bir düz.Bu şehiri çok merak ediyorum.Zira anneannem ve dedem burada ilk öğretmenliklerini yapmışlar. Cumhuriyetin kurulmasında büyük rol oynamış bir yer. Şehir Kızılırmak,Yeşilırmak ve Fırat Nehri’nin oluşturduğu vadi arasında kurulmuş.Toprak genişliği bakımından Türkiye’nin ikinci büyük şehri.Sivas tarihi İpek Yolu üzerinde yer almış bir şehir. Ayrıca Lidyalıların başşehri Sardes’ten başlayıp Persapolis’e kadar giden  ,M.Ö VII.Yüzyılda Kral Giges tarafından yaptırılan ve  yaklaşık 2700km uzunluğundaki “Kral Yolu” da buradan geçmektedir.

Şehrin ana caddelerinden Atatürk caddesinde ilerliyoruz.Bir yandan da otellere bakıyoruz .Royal Sivas Otel güzel gözüküyor ama önünde durmak sorun. Ben arabada bekliyorum eşim boş yer olup olmadığını sormak için içeri giriyor. O sırada polis yanıma geliyor.Sohbet başlıyor.Meğer  o da Alcı Köyündenmiş.Orayı gördüğümüzü öğrenince çok memnun oldu. Otele karar verince orada çalışanlar arabamızı aldı ,park yerine götürdü.Bavullarımızı çıkardıktan sonra hoş bir sunum ile Türk kahvemizi içiyoruz. Akşam Sivas’ta yaşayan bir tanıdığımız bizi otelden alıp Atlı Spor Kulübüne götürüyorlar. Sivas bizi sık sık şaşırtıyor,hiç beklemediğimiz fotoğraflar görüyor,anlar yaşıyoruz.

Sivas’ın çevresinde buna benzer dört kulüp  varmış.Akşam aileler gelip çoluk çocuk ata biniyor. Yaşlanan ya da bir sorundan dolayı koşuya çıkamayan atlar burada bakılıyorlar.Bir çeşit at oteli. Çok güzeller.Bu arada meşhur Sivas köftesi yiyoruz.Geç vakit otele dönüyoruz.

Fotoğraflar yazara aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*