Uçsuz Bucaksız Anadolu- 10.Bölüm (5000km) HARRAN

Şanlıurfa’dan çıktktan sonra Harran’a gitmek için yola koyulduk. Dünyada kurulan ilk üniversitenin bulunduğu Urfa’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta bir ilçe. Değişik ev yapılarını da merak ediyoruz. Suriye sınırına en yakın noktada bulunuyor.Hatta öyle ki Suriye’deki savaşta atılan bombalardan bazıları buraya isabet etmiş.Kuzey Mezopotamya’nın en eski yerleşim yeri.Harran ünlü tıp ve matematik bilgini Sâbit bin Kurrâ,ünlü astronomi bilgini El-Battanî,atomun ve cebir ilminin mucidi atomun ve cebir ilminin mucidi ,ünlü din bilgini Şeyhü’l İslam İbn-i Teymiyye gibi birçok bilim adamını yetiştirmiş.

Harran Şehir Surları

İlk önce şehir surlarından bir bölüm görüyoruz.Harran kesme taştan yapılmış 187 burcu olan surlarla çevriliymiş bir zamanlar.8 Kapısı bulunan surlardan sadece bir tanesi Halep Kapısı ayakta kalmış.Biz sağımıza solumuza bakınırken bir yerel rehber yanımıza geliyor birlikte gezmeye başlıyoruz.

Külah biçiminde konik kubbeli evler. Ben buna benzer yapıları İtalya’da Alberobello köyünde görmüştüm. Tarihleri M.Ö VI bine kadar gidiyormuş. Örnek evleri gösteriyorlar.Evler yaz aylarında serin kış aylarında sıcak oluyormuş.Tam iklime uygun.

1972 Alberobello Köyü / Puglia / İtalya (Gezilerimden)

Her taraf süs dolu.Çocukluğumda annemin aldığı kahve için kadınlar duvar halısını görünce eski günlere dönüyorum.İçerde kırmızı pul biberden tutun her çeşit takı ya da el emeği ürünleri satan kadınlar daha siz birini alırken öbürünü getiriyorlar.

Gezmeye devam ediyor.Tarihi Harran Üniversitesinin birkaç kalıntısına varıyoruz.Kazı çalışmalarına zaman zaman devam ediliyormuş.Yolumuz Halfetiye’ye doğru. Fıstık ağaçları arasından ilerliyoruz.

ETİKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*