tuz vadisi uyumi…

herkes selam ; başta özür dilerek başlamak isterim. yazılarımı çok geç yazıyorum..yoğun işlerden ihmal ediyorum. özür dilerim bekleyen arkdaşlardan…

Santa cruz da yılbaşı eğlencesi geçtikden sonra tekrar cochabamab geldim.. 1 gün dinlendikden sonra uyumi yolculuğum başladı.. cochabamba dan direk otobus yok. ilk önce oruro gitmek gerek yaklaşık 3 saat bir otobus yolculuğu ile oruro geldim..oruro rakım olarak yüksek bir kent ve çok soğuk…

Uyumi ye gitmek için tekrardan otobuse bindim. yaklaşık 7 saat süren ve hayattım en kötü yolculuğu diyebilirim.. aman allahım inan ki 7 saat süren bir yolculuk nasıl desem 3 saatti asfaltlı diğer kalan zamanda taşlı beşik gibi sallanarak geçti.. otobusler onun için yük ve içleri normal otobusler gibi değil.. koridorlarda insanlar otobus ağzına kadar dolu.. klima filan kesinlikle yok..yaa onları geçtim inan eğer böbrek taşı olan biri olsa rahalıkla düşürür.. allah ‘dan benim mide rahatsızlığım yok..şunu da söylemeden geçemiyeceğim.. bilet kontrolu 3 saat sonra yapılıyor. otobusun sahibi tarafından.. biletinizi kesinlikle kaybetmeyiniz..:):):).. yoksa tekrar ödemek sorunda kalırsınız.. sabah doğru saat 04:00 gibi uyumi geldik. otobusdeki inişler şöyle oluyor.. inen iniyor ..sabah beklemek isteyen kişilerde yani terminalin açılması ve güneşin doğmasını beklmek isteyenlerde otobusun içinde uyuyorlar. eğer ki otobusde kalmak isterseniz ve kendi keyif için otobusde inmek isterseniz. ne yazık ki inemiyorsunuz. çünkü otobus kitleniyor. şöför saat sabah doğru 07:00 gibi geliyor ve kapıyı açıyor. tek kapılı otobusler bunlar.. neyseki ben inmiştim ama eşyalarım otobusde olduğu için beklemek zorunda kaldım..

Uyumi hava güneşli bir günle beni karşıladı.. hemen kendini belli eden bir şehir ve çok turist bulunuyor.. bolivyada olduğum sürede bu kadar turisti görmemiştim. tam turistlik şehir..hemen yanınıza tur acentaların elemanları sizin yanına gelerek turlar hakkında bilgi veriyorlar..ben çok iyi bir incelemeden sonra bir şirketle anlaştım. 1 günlük 3 günlük ve 4 günlük olmak üzere istediğiniz ve görmek istediğiniz yerlere göre turlar düzenleniyor..ben 3 günlük tur seçtim..salar (tuz vadisi) kaktüsler galaksi ve volkanik dağlara çıkacak..tur ücretti rehber içinde öğlen yemekleri ve sabah kahvaltısı 2 günlük hotel içinde 70 dolar anlaştım..bu tura çıkmadan önce sizi uyarıyorlar nefes konusunda ve herhangi bir rahatsızlık varmı..yanınıza kesinlikle kalın elbiseler almayı ve tura çıkmadan ufakdan market alışveriş yaparsanız.. büskivi su ve çikolata bence bunların başında geliyor..

Neyseki fazla beklemeden saat 10:30 safari jip geldi. turumuz başladı.2 arjantili 2 avusturyalı 1 TÜRK ve 1 bolivyalı olarak turumuz başladı.. tur dönüşü 2 gün kalmak zorunda kaldığım uyumi de size benim düştüğüm hatayı siz düşmeyin.eğer otobusle geri gitmek istemiyorsanız. tren ile dönmek için dönüş bilettinizi önceden alın.. yoksa kesinlikle yer olmuyor.. aksi takdir de otobuslerde yer olmuyor.. ben bu hatayı düştüm. trenler 2 günde bir sefer yapıyor..turdan geldikden sonra 2 gün uyumi kalmak zorunda kaldım..bu bana çok büyük tercübe oldu. küçük bir turistlik kentte ne yapcağınız şeyler çok az oluyor.. 2 gün uyumi gezdim..

Size öncelikle hiç türkiye ile ilgili bilgileri olmayan ve nerede olduğunu bile bilmeyen bir ülkede sizin en meşhur yemeğiniz görmek beni çok mutlu etti. evet evet tahmin edin .!!! işte döner kebap .. yaa süper uzun zaman sonra ülkeme ait bir şeyleri görmüş olmam beni çok mutlu etti gerçekten.. Pek bizim dönerimize benzemiyordu ama seyyar halde camın üsttünde döner kebap yazısı süperdi.. etti lama ettiğinden yapıldığını öğrenince daha çok şaşırtım.. bu bana iyiki 2 gün burda kalmışım bu bile bana morel oldu.:):):) uyumi çok ufak bir kent.. bir luna park gördüm.dönme dolabına bindim. ama güvenli bir şey değil ama denedim çok zevkliydi..dönüş yolcuğunuda anlatacağım.. ilk önce turdaki yazı mı bekleyin …

6 yorum

 • Zeynep dedi ki:

  aslında ben otobüs yolculuğunu çok severim ama sizin yaşadığınız gibi bir otobüs yolculuğu değil tabi ki ellerinize sağlık

 • cise dedi ki:

  tuz vadisi, volkanik dağ ve luna park bence keyifli bir tur gezisi olmuş

 • NEŞE dedi ki:

  İki günlük turun 70 dolar olması ucuz gibi geldi bana..Uyumi deki basit döner de ilginç aslında…Cadde ortasındaki metal parçalardan yapılmış figür çok hoşuma gitti…Teşekkürler..

 • umutaktas dedi ki:

  2 günlük turun fiyatı gerçekten çok uygunmuş.döneri burda görmek ilginç gerçekten mutlaka bi yerden görmüştür sahibi.

 • DEEP73 dedi ki:

  otobüs yolculugunuz bayagı eziyetli gecmiş gercekten otobus anlattıgınız kadarıyla ınsanı bayagı yoruyor diye düsünüyorum .uyumiye giderken bence bu yazıyı okuyup ona göre hareket etmeli insanlar diye düsünüyorum .Sanırım en iyiolnada turların bukadar ucuz olması.

 • toulen dedi ki:

  bolivya ‘da hotel ve yemekler çok uygun ..şehirlerarası yolculuklarında tren veya uçak şekmenizi öneririm..ama şuda gerçek otobus yolculuklarında her an bir mecara yaşabilirsin.. herkese yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*