Turizmin Kitabını Yazmış Olan Ülke: İtalya


                              

Güney Avrupa’da yer alan İtalya, her köşesi sanatla, tarihle ve kültürle dolu bir ülke. Ülke sınırları içinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan sayısız anıt yapı vardır. Ülke aynı zamanda lüks yaşam kültürü, güzel sahilleri, moda dünyası, dağları ve gölleriyle de ünlüdür.


 


İtalya’da yapılabilecek bir sürü şey, gezilebilecek bir sürü yer vardır. Bir turizm cenneti olduğu için ulaşımı kolaydır. Ayrıca farklı zevklere ve bütçeye hitap eden sayısız otelleri, pansiyonları vs. bulunur.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Venedik


 


Venedik, Po deltasındaki bir lagün içinde yer alır. Bir ada-şehir olan Venedik, yaklaşık beş yüz yıl önceki halini olduğu gibi korumayı başarmış bir şehir. Bu şehrin karakterini etkilemiştir. Dünyanın dört bir yanında turist, dünyanın bu en ilginç ve özel şehrini görmek için her yıl buraya akın eder. Özellikle şehirdeki romantik atmosfer, burayı gören herkesi etkilemektedir.


 


Venedik’in en popüler turistik mekânı San Marco Meydanı’dır. Bu meydan birbirinden ünlü yapılarla çevrilidir. Bunlardan en önemlisi ise Basilica di San Marco, yani San Marco Bazilikası’dır. Bu güzel yapının dışı mermer döşemelerle kaplıdır. Ayrıca mozaik işlemeler oldukça etkilidir. İtalya’daki tüm kiliselerde olduğu gibi, buraya kısa etek ve kolsuzlarla girmeniz yasak. Yanınızda çanta ve fotoğraf makinesi sokamıyorsunuz. Ayrıca maalesef uzun bir kuyrukta beklemeniz gerekiyor.


 


Venedik’le özdeşleşen atraksiyonların başında şehri gondolla gezmek gelir. Ancak gondol turları oldukça pahalıdır. Ama fiyatlar konusunda pazarlık yapıp anlaşabilirsiniz. Venedik’in dünyaca ünlü köprülerini en iyi görmenin yolu altlarından gondolla geçmektir. Tabii şehri gezmenin size ucuza mal olmasını istiyorsanız ayaklarınıza kuvvet verip yürüyün. Venedik’in en ünlü kanalı ise Grand Canal. Venedik’te yer alan en güzel ve en önemli yapılar bu kanala bakıyor. Buraya aynı zamanda “dünyanın en güzel sokağı” deniliyor.


 


Venedik’te onlarca değerli müze var. Bunlar arasında seçim yapmak gerçekten zor. Ca’pesaro, Saat Kulesi, Peggy Gugenheim Koleksiyonu, Museo del Vetro, müzelerden sadece birkaçı.


 


Venedik’le özdeşleşen etkinliklerden bir diğeri ise hiç kuşkusuz Venedik Bienali ve bu kapsamda düzenlenen festivallerdir. Venedik’e gideceğiniz tarihe göre bu festivallerden birine katılmanızı öneririz.


 


Roma


 


İtalya’nın başkenti Roma’yı yeryüzünde bilmeyen, duymayan biri yoktur muhtemelen. Zamanında “dünyanın orta noktası” olarak tabir edilen bu etkileyici şehrin tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Ayrıca dünyaca ünlü Colosseum 2007’de seçilen yeni yedi harikadan biridir.


 


Roma şehri, dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak sayılıyor. Tıpkı İstanbul gibi, yedi tepe üzerine kurulmuş olan bu şehirde görülecek, keşfedilecek o kadar çok şey var ki, gitmeden önce mutlaka görmek istediğiniz yerlerin listesini çıkarmanız gerekiyor. Yoksa çok kolay yolda geçerken sizi adım başı kendisine çeken yapıların büyüsüne kapılıp zamanınızı harcayabilirsiniz. Kaldı ki ne kadar zaman ayırsanız bile şehirde gene keşfedilecek yerler kalacaktır.


 


Her yıl mayıs ayı ortalarında Roma’daki tüm müzelere giriş bedava oluyor. Eğer tatilinizi buna göre ayarlarsanız çok para harcamanız gerekmez. Roma Eski Roma İmparatorluğunun ve Katolik dünyasının başkenti olduğu için sayısız müze bulunuyor. Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat…


 


Roma İmparatorluğu döneminden kalan en önemli yapı Colleseum. Maalesef buraya girmek için uzun kuyruk beklemeniz gerekiyor. Eğer bir rehberle gezmek isterseniz bu kuyrukta beklemek zorunda kalmazsınız. Panteon Tapınağı Roma İmp. dönemine ait en önemli mimari eserlerden biri… Özellikle kubbesi bu yapıyı değerli kılıyor. Roma Forum’u ise imparatorluk döneminde hükümdarların yönetim merkeziydi. Roma İmp.’na ait diğer önemli yapılar ise:  Tabularium, Circus Maximus, Palatine Tepesi ve Fori Imperiali…


 


Bu önemli yapıların dışında Roma’da sayısız müze bulunuyor. Ayrıca gezilebilecek bir sürü kilise de bulunur. Özellikle Katolik dünyasının merkezi sayılan Vatikan, Roma sınırları içinde yer alır. St. Pietro kilisesinde papa konaklamaktadır.


 


Floransa


 


Toskana’nın başkenti olan Floransa, sanatla, kültürle ve tarihle dolu çok güzel bir şehirdir. Floransa’yı ziyaret ettiğinizde Toskana’nın diğer yerlerini de görmenizi öneririz.


 


Floransa’yla özdeşleşen yapılarında başında Duomo gelir. Bu katedralin yapımı yaklaşık 150 yıl sürmüş. Dış yüzeyi gerçekten etkileyici, beyaz, yeşil ve pembe mermer işlemeleriyle kaplı. Yapı özellikle kubbesiyle ünlü. Katedralin tepesine 6 Avro’ya çıkabiliyorsunuz. Müthiş bir Floransa manzarası sizi bekliyor olacak.


 


Minik Notlar


   • Venedik’teki San Marco meydanını sabah 6 gibi ziyaret etmeyi deneyin. Henüz hiçbir turist ve kalabalık gelmeden bu meydanın tadını güvercinlerle beraber çıkarın. Muhtemelen sizden başka kimse olmayacağı için büyüleyici bir atmosfer yakalaşmış olacaksınız.
  • İtalya’da trenle seyahat etmeye çalışın. Özellikle cumartesi günü treni kullanırsanız biletinizi indirimli alırsınız.
  • İtalya mutfağı, pizza, spagetti ve makarna çeşitleriyle ünlü… İtalya’dayken İtalyan mutfağının tadına mutlaka bakın.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*