Tunus’ta Kumlar Üzerinde…

                                  

Tunus kuzey Afrika’da yer alan şirin bir ülke. Romalılara dayanan bir kültürü ve asırlar ötesinden gelen gelenekleri var. Yapılacak ve görülecek pek şeye sahip bir ülke. İlkimi ılıman, kumsalları geniş, türkuaz renkli deniz suyu, Romalılardan kalma harabeler, müzeler, Sahra Çölü… Tüm bu güzellikler ve daha fazlası Tunus’u turistler için çekici kılıyor. Ayrıca ülkenin el dokuması halıları da son derece ünlü.


 


Çeşitlilik belki anahtar bir sözcük olabilir. Çünkü beyaz kumlar üzerinde güneşlenirken ya da su sporları ile ilgilenirken, Sahra Çölünde farklı maceralara da atılabileceğiniz bir ülke Tunus.


 


Yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir yer Tunus. Ancak Sahra Çölü’nü de ille görmek isteyenler için belirtmekte fayda var ki bahar aylarında itibaren sıcaklık dayanılmaz derecelere kadar çıkıyor çölde.


 


Yapılacaklar


 


Roma Harabeleri


 


Tunus’ta pek çok roma dönemine ait harabe var. El Jem’deki büyük arenadan, Sbeitla ve Dougga harabelerine kadar pek çok yer gezilebilir. Her biri görülmeye değer, son derece etkileyici yapılar. Dünyanın ikinci ya da üçüncü büyük arenası olan El Jem arenası ise mutlaka gezi programlarına eklenmeli. Pek çok yapı son derece iyi korunmuş bir şekilde dimdik duruyor. Bir de bazı harabelerin çevresinde benzer ilkellikte yerleşim birimleri görmek olası ki insan kendisini zamanda yolculuk yapıp, geçmişe gitmiş gibi hissediyor.


 


Doğanın çeşitliliği etkileyici


 


Kendinizi kah yeşillikler içinde, kah türkuaz sularda, kah deve üstünde Sahra Çölü’nde bulabileceğiniz bir ülke Tunus.


 


Tunus


 


Tunus’un aynı adlı başkenti son derece modern bir şehir. Ne Afrikalı, ne Avrupalı tam olarak iki arada bir şehir. Medine adlı alışveriş bölgesini ziyaret edip yerel ürünler, hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Devamlı gezilip, yeni yerler keşfetmeye değecek bir şehir Tunus.


 


Kartaca


 


Denizin hemen kenarında yer alan roma dönemi harabeleri ile karşılıyor Kartaca ziyaretçileri. Kartaca’nın anlamı Latincede “eski şehir”. Palmiye ağaçları ve geniş bahçeler arasında kalan harabeleri gezebilirsiniz. Kumsalda yürüyebilir yahut birbirinden güzel restoran ya da cafelerde oturabilirsiniz.


 


Kairvan


 


Kairvan bir camiler şehri ve Tunus’un mistik merkezi konumunda. Şehirde yer alan pek çok cami arasından ilk öne çıkanı Büyük Camii. Tüm bir günü camii gezerek geçirmek size Tunus’un kültürü hakkında pek çok şey öğretebilir.


 


Port El Kantaoui


 


Port El Kantaoui Sus şehrinin hemen kuzeyinde yer alan bir liman. Resim gibi bir yer. İnsan kendisini büyük bir ressamın elinden çıkmış büyüleyici bir tablonun içinde sanıyor gezerken. Limanı, kumsalları, cıvı cıvıl sokakları ile oldukça çekici bir durak.


 


Sahra Gezileri


 


Ülkenin güneyinde aşağı yukarı her şehirde sahra gezileri ile ilgili broşür ve bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Geziler genellikle öğleden sonraları yapılıyor ve bahar aylarında bile 30 – 35 derece hava sıcaklığına ulaşan çölde korunmak için türban takmak gerekiyor.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Bol su için. Gün içinde terle kaybettiğiniz suyu karşılamanız gerek.


*Durduk yerde, kamusal bir alanda genç bir Tunuslu yanınıza gelip eroin ya da esrar isteyip istemediğiniz sorabilir. “Şükran” (teşekkürler) demeniz yeterli, ısrar etmeden gideceklerdir.


*Çölde ve çöle yakın bölgelerde akrep çok sık karşılaşılan bir hayvan. Ayakkabı giyerken, yataktan kalkarken ve yürürken dikkat etmek gerekiyor.


*Yine çöle yakın bölgelerde ani kum fırtınaları olabiliyor. Yüzünüzü, gözünüz örtün.


*Kaza oranı son derece yüksek olan Tunus’ta araba kullanırken de son derece dikkatli olmak lazım.


*Kadınların tek başına yolculuk etmesi de önerilmiyor Tunus’ta. Her yıl pek çok taciz vakası yaşanıyormuş.


 

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*