Tropikal Adaları, Cıvıl Cıvıl Plajları ile Rio!


Brezilya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Rio, muhteşem kalabalığıyla dikkat çekiyor.


 


Gazella olarak, Nisan sonu, Mayıs başında, Paris aktarmalı olarak Air France ile gittik ve bir hafta kaldık bu rüya şehirde.


 


Şehirde ilk dikkat çeken plajlar. Alabildiğine büyük plajlar, tüm halkın isteiği yerden denize girebilmesine olanak tanıyor, bizdeki gibi belirli alanlarda kapatılmış plajlar değil. Evinden çıkıp plaja iniyor insanlar…


 


Şehirde kesin görülmeli denen ilk şey İsa Heykeli. Corcovado tepesinde yer alan bu büyük heykel adeta tüm şehri görüyor ve tepeden insanlara bakıyor gibi… Genelde sisten dolayı bu tepeye sabahları çıkılıyor ve işte tüm şehir ayaklarınızın altında… Burası insan emeğiyle yapılmış bir yer olsa da dünyanın yedi harikasından biri.. Helikopter turuyla heykelin etrafında gezme şansınız da var ve bu oldukça güzel bir deneyim…


 


En önemli plaj meşhur Copa Cabana plajı. Oteller bu plajı çevrelemiş durumda. Alabildiğine uzun ve büyük bir plajdan bahsediyoruz ve halka açık bu plajda insanlar sürekli aktivite halindeler. Bizim plaj kültürümüzdeki gibi sabahtan akşama kadar güneşlenen pek göremezsiniz. Frizbi oynayanlar, futbol, voleybol oynayanlar, dansedenler, devamlı sportif etkinlikler söz konusu… Müzik her daim var ve insanlar sürekli hareket halinde..


 


Rio’dan yaklaşık 2 saat uzaklıktan kalkan tekneler sizi tropikal adalara götürüyor. Müzisyenlerin de olduğu teknede samba yapmayı öğrenebilir, içkinin, yemeğin, eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz…


 


Sugar Loaf, Rio’yu yukarıdan görebileceğiniz bir başka tepe… 400 m. yüksekliğindeki bu tepeye teleferikle çıkılıyor. Manzara gene görülmeye değer. Ayrıca buradan bir hayvanat bahçesi tadı almanız mümkün, zira yeşilliklerin arasında küçük küçük maymunlar devamlı karşınıza çıkıyor.


 


Şehirde bitki örtüsü şahane. Her yer yemyeşil. Tijuka isimli orman, dünyada bir şehrin içinde yer alan en büyük ormanmış. Burası milli park olarak da geçiyor ve görülmeye değer.


 


Şehirde modern alışveriş merkezleri bol. Fiyatlar makul, ama ekonomileri gün geçtikçe gelişmekte, bu da fiyatları daha da arttıracağa benzer.


 


Burada yemekler bizim damak tadımıza oldukça uygun. Lokantalarda açık büfe olayı yaygın. En çok et yiyorlar, ilginç servis şekilleriyle de karşılaşabilirsiniz. Örneğin kılıca takılmış koca bir et parçasını önünüze getirebiliyorlar.


 


Gezimizin devamında dünyanın en büyük stadı olan Marekana Stadı’na gittik. Futbolcuların soyunma odalarına girdik, hatta sahaya bile çıkabildik. 1965 yılından beri nice ünlü takım ve futbolcu görmüş bu stadı gezebilmek gerçekten de inanılmaz bir deneyimdi…


 
Rio’da gece hayatı oldukça renkli. Sokaklarda dans eden insanları görürseniz şaşırmayın, insanlar çok rahat ve eğlenceli… Son akşamımızda Samba Show’a katıldık. Eğlence gene had safhadaydı.


 


Rio’nun Favela denen bölgesi, en fakir mahallelerin yer aldığı bir bölge, bu bölge gerçekten çok tehlikeli, Rio’ya gidip buraları gezmek gerçekten de risk olur, kesinlikle riskli yerler. Bu bölgelere özel turlar düzenleniyor çok meraklısı için ama onlar bile çok fazla vakit geçirmiyorlar bu bölgede…


 


Rio’nun insanlarında en ilgi çekici durum gerçekten de bizden farklı olarak çok aktif ve faal olmalarıydı. Bisiklete binenler, dansedenler, spor yapanlar çok fazla… Haftasonu tatil anlayışları da bizimkinden farklı tabii, bizim haftasonu tatilinden anladığımız dinlenmek olurken, etrafta bu kadar çok plaj olunca onlar için her haftasonu başka bir tatil ve başka bir faaliyet anlamına geliyor.


 


Gerçekten görülmesi gereken bir rüya şehir…www.gazella.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*