TRINIDAD

Küba, Karayiplerin en kalabalık ülkesidir. Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu’nun kesiştiği yerde bulunur.


Trinidad, Orta Küba’da, Sancti Spiritus’un eyaletindeki bir şehirdir. 1514 yılında Diego Velazquez tarafından bulunmuştur, Küba’nın en büyük yedi şehrinden biridir. Küba’nın güney sahilinde Cienfuegos’a 80 km mesafededir. Rengârenk boyalı eski evleri, dar kaldırımlı sokakları, sıradışı mimari yapısı ve meşhur eski arabalaryla Trinidad, 1988’den beri UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.Trinidad, Avrupalıların Yeni Dünya’da kurdukları en eski şehirlerden biridir. Neredeyse tamamen tek katlı evlerden oluşur. Hepsi ayrı ayrı renklere boyanmış, dar cepheli ama yüksek tavanlı, avlulu, çok şirin evlere rastlamanız mümkün. Merkezi konumundan dolayı fazla otel yok. Turistler genelde yerel halkın evlerinde konaklıyor. Toplam 300 ev, bu şekilde hizmet veriyor.


97 memeli, 400 kuş, 55 sürüngen, 25 denizde de karada da yaşayabilen hayvanlar ve 617 kelebek çeşidine ev sahipliği yapan Trinidad, dünyaca ünlü Asa Wright doğa merkezini de bünyesinde barındırıyor. Çevrebilim öğrencileri, botanikçiler ve böcekbilimciler için burası bulunmaz bir nimet. 1965 yılında bir grup doğabilimci ve kuş gözlemcisi, kar amacı gütmeden bu doğa merkezini kurmuş. Amaçları, bu vadideki doğal güzelliği korumak ve vahşi hayata dair çalışmaların en doğru şekilde yapılabilmesiymiş. Karayiplerde ilk kurulan doğa merkezi de böylelikle Asa Wright olmuş. Asa Wright şu an çalışmalarını üç kol üzerinden yapıyor: Eğitim, Muhafaza ve Ekoturizm. Burası şu an dünyanın en başarılı ekoturizm bölgesi.


Trinidad’ın 7 mil kadar dışında bulunan “Valley of the Sugar Mills” adlı vadi de isim yapmış bir bölge. San Louis, Santa Rosa ve Meyer vadilerinin birleşiminden oluşan bu bölge, 18-19 yüzyıllar arasında şeker üretimi merkeziydi. Küba’da o dönem şeker fabrikalarında ve şeker kamışı tarlalarında 30 bin köle çalışmaktaydı. 1512’de toprağa yerleşen İspanyolların buraya şeker kamışı ticaretini getirmesine kadar, şeker üretimi Küba’da önemli bir endüstri ürünüydü. 18-19 yüzyılın sonlarına kadar da dünyanın en çok şeker üreten yeri olarak adını duyurdu. İklim ve toprak şartları şeker kamışı yetiştirmek için inanılmaz elverişliydi. 1988 yılında bu vadileri kaplayan alan da Trinidad ile birlikte UNESCO tarafından dünya miras listesine alındı.


 


Trinidad’da bir turist olarak görmeniz gereken yerlerden biri de Romantik Müze. Brunet Palace olarak da anılan bina, Salı-Pazar arası açık. 1830-1860 İspanyol soylularının ziynet eşyalarının sergilendiği müzede, 14 adet sergi odasında çeşitli mücevherler, porselenler, tablolar, dekoratif ev eşyaları görmeniz mümkün.


 


1816 yılında Pedro Iznaga’nın San Louis vadisinde diktiği 45 metrelik la Torre Iznaga isimli kule de görülmeye değer. 184 basamağa sahip olan kule, adeta bir gözlem kulesi. Amaç, o zamanlarda kaçmaya çalışan köleleri kontrol etmek. Ayrıca burada çan çalarak saati de belirtiyorlardı. Günümüzde çevreyle pek uyum sağlamayan bir yapı olsa da, aslında panaromik bir Trinidad manzarası görülebilmesi açısından yararlı…


 


Şehre 20 km uzaklıkta bulunan Topes de Collantes adlı, Kübanın en önemli ekoturizm merkezlerinden birini de ziyaret edebilirsiniz. Burası doğal bir park rezervi. Escambray dağlarının altında bulunan park deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte bulunuyor. Mağaralar, doğal göller, havuzlar, şelaleler, kanyonlar görmeniz, bitki çeşitlerinin fazlalığına şaşırmanız mümkün. Eskiden burada kahve üreticileri yaşarmış. 1954’ten sonrda burada bir hastane, daha sonra bir okul yapılmış. Yetmişlerin ortalarında ise bu bina otele dönüştürülmüş. Las Villas Üniversitesi de 80’lerde yapılmış.


 


Biraz eğlenmek istiyorsanız mutlaka Casa de la Musica’ya uğrayın. Gece yarısından sonra kapılarını açan bu mekanda salsa yapabilir, buraya özgü Canchanchara içkisinden içebilir, müziğe doyabilirsiniz.

Denize girmek istiyorsanız, size Ancon Plajı’nı öneririz. Beyaz kumlu bu plajın çevresinde 3-4-5 yıldızlı oteller bulmanız mümkün. Kıyıya paralel bir yarımada şeklinde olan Ancon’da dalış yapabilir, tekne turlarına çıkabilir, suyun güzelliğini yaşayabilirsiniz.


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*