TREN’LE İRAN 1 ( TEBRİZ-TAHRAN-İSFAHAN-ŞİRAZ)

Kısa net ve işe yarar gezi deneyimimi paylaşmak istiyorum.Öncelikle gezinizin İran’daki tatillere gelmemesine özen gösterin. Çünkü çok sayıda tatilleri var.Cuma ve Cumartesi günleri tatil.Mayıs ayının hem hava durumu hem de tatiller açısından uygun olduğunu düşünüyorum.

İran halkının büyük çoğunluğunun Türk olduğunu söylemem gerek bu oranın izlenimlerime göre kabaca Tebriz, Urmiye,Maraga ve Tahran yakınlarındaki Kazvin’e kadar % 95-60 aralığında Tahran ve çevresinde %60-40 aralığında, İsfahan ve Şiraz çevresinde ise % 20 civarında olduğunu düşünüyorum. 1920’li yıllara kadar İran’ı Selçuklular, Safeviler,Avşarlar, Kaçarlar gibi çeşitli adlar adı altında Türkler yönetmiştir. Büyük Selçuklunun ve diğer Türk devletlerinin önemli başkentleri bu topraklardadır.( İsfahan, Rey,Kazvin,Tebriz). Ayrıca 1500’lü yıllardan itibaren alevi ve sünni çekişmesinden dolayı Teke-Çorum-Yozgat-Sivas-Erzincan ile Doğu Anadolu Bölgesinden çok sayıda alevi Türk kardeşimizin de İran’a gittiği bilinmektedir. Azeri Türkü, Kaşkay ( kaş-kayı/ nissan qashqai) Türkü ve Türkmenler önemli Türk topluluklardır.Ayrıca aynı coğrafyayı paylaştığımızı Fars ve Kürt kardeşlerimizle büyük benzerliklerimiz vardır. Bunları bilerek gezmek önemlidir diye düşünüyorum.Kısaca akraba bir coğrafya ve kültür potasında gezdiğinizi Hatta Anadoludan daha fazla Türk bir coğrafyasında gezdiğinizi bilmenizi isterim.

Tebriz’den Tahran’a kadar yalnızca Türkçe konuşarak, Tahran’dan İsfahan’a ve İsfahan’dan Şiraz’a kadar azalarak da olsa büyük çoğunlukla Türkçe konuşarak gezebilirsiniz.Hint okyanusu kıyısındaki Buşehr’de ise yine Tebrizdeki gibi yalnızca Türkçe konuşarak gezebileceğinizi öğrendim. ( detayları yazmam konuyu uzatabilir ama daha sonra memnuniyetle cevaplarım)

İRAN’DA NASIL GİYİNELİM

Erkekler şort falan hariç Türkiye’deki ile aynı, Kadınlar için ise pantolon üstü etek iyi bir seçim olabilir.Başın 3 te birini hatta Tahran’da 4 te birini kapatsa olur.Dini mekanları gezerken onların çadır bizim bürük dediğimiz örtüler var onları giymeniz istenebilir. Zaten geçici ve ücretsiz olarak veriyorlar. Bizim camilerimizdeki uygulamanın benzeri.

İRAN’IN KADINLARA BAKIŞI

Kadın erkek ilişkilerinin bizdekinden daha iyi olduğunu, taciz, bakışla rahatsız etme vb. olaylara asla rastlamadığımı, her iki cinsle de kolaylıkla diyaloğa girebileceğinizi Türkiye’deki gibi kasıntı tavırların her iki cins için de olmadığını söyleyebilirim.

İRAN GÜVENLİ Mİ?

Sanırım dünyanın en güvenli ülkesi.

ŞİMDİ GELELİM GEZİNİN TEKNİK YÖNLERİNE
TL’yi Dolara çevirin.
İran parasına ( Tümen ) İran’da çevirirsiniz.
İran’da paraya pul dendiğini bilmenizi isterim

1- Pasaport ( pasaportun geçerlilik süresine 6 aydan az zaman kalmamasına dikkat edin )
2- Vize almanıza gerek yok.Vizesiz gidebiliyorsunuz.
3- İstanbul-Ankara-Kayseri-Tatvan-Tebriz tren bileti TCDD’den alıyorsunuz Her hafta var ücreti 120 tl yi geçmez ( ben Muş’tan bindim 50 TL gibi birşeydi)
4-Tatvan’da feribota biniyorsunuz Van Gölünü feribotla geçiyorsunuz bu tren bileti fiyatına dahil
5-Daha sonra gelen İran trenine aktarılıyorsunuz. Bu aşamada yurt dışı çıkış harcını yatırmayı ve işlemlerinizi yaptırmayı unutmayın.
6-İran tarafına geçtiğinizde 3-4 saat kadar bekletiliyorsunuz sonra pasaportunuzu kontrol ediyorlar.
7-Saat 9:00-10:00 gibi Tebriz garındasınız.

ŞİMDİLİK BU KADAR DEVAMI SONRA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*