Tiflis ve Batum

Tiflis, Gürcistan
Gürcistan’ın başkenti Tiflis hoş bir yer. Bakü’nün 38 derecelik caddelerinden Tiflis’in hafif yağmurlu serinliğine geçmenin bu yorumda katkısı olduğu bir gerçek tabi, ama şehir daha yeşil,  gezilesi yerleri daha çok ve daha ucuz.

Şehirde turistlere hitap eden bölgelerin çoğu Kura nehri kıyılarına yakın. Kura’nın kaynağı Ardahan ili sınırları içinde oradan Tiflis’e sonra da Azerbeycan’a geçip Hazar’a dökülüyor. Şehri keşfetmenin en iyi yolu her zaman olduğu gibi yürümek, şehrin yerleşimi de sanki bunu desteklemek için yapılmış:görülmesi gereken Vera mahallesi, Rustaveli bulvarı ve eski şehir düz bir hat üzerinde. Birinden ötekine geçip bir günde şehrin çoğunu görebilirsiniz.Vera, Tiflis’in zenginlerinin oturduğu semt. parklar, bahçeler, hesaplı bir dinginlik ve büyük evler dikkati çekiyor. Oradan geleceğiniz Rustavlevi caddesi kentin ana arterlerinden biri ve pahalı markaların gösteri alanı. Aynı zamanda işportacıların ve dilencilerin boy göstermeye başladığı bölge.


Gürcistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Sovyetler Birliği’ne mal üreten hemen hemen bütün fabrikaları kapanmış. Üstüne bir de Rusya ile takışıp kısa da olsa bir savaş yaşayınca ( Abhazya ve Güney Osetya sorunu) ekonomi çökmüş. Hükümet ülkeye yatırım çekmek için bürokrasiyi azaltmış ve yapılması çok zor bşir şey başarmış: yolsuzluğu ortadan kaldırmış. Tiflis’de karşılaştığım bir Türk işadamı ” Azerbeycan, Ermenistan ve Gürcistan’da iş yaptım. Azerbeycan’da kazandığımdan daha fazlasını rüşvet istediler, çıktım. Ermenistan, malum pek sevmezler bizi, ticaret şöyle böyle. En iyisi Gürcistan, çok memnunum: vergi düşük, polis iyi çalışıyor, tek kuruş rüşvet yok.” diyordu.
Rustaveli bulvarının bittiği  Özgürlük Meydanında şehir haritasını bulabileceğiniz bir turizm bürosu var. Metro durağı da meydanın yakınlarında. Şehirde küçük bir metro var ama kullanmadan da geniş bir alanı dolaşabilirsiniz. Taksi kullanacaksanız önceden pazarlık etmeyi unutmayın. Genelde 10 dakikalık mesafeye 5 GEL ( Gürcistan Lari’si) e gidebilirsiniz.

 Şehrin eski kısmında yüzlerce caddede ilginç görüntüler sizi bekliyor. Arada bir kaybolarak yarım gününüzü rahatlıkla burada harcayabilirsiniz. Yorulunca bölgedeki kafelerden birine oturuverin, Tiflisliler bu bölgeye hava kararınca gelmeyi seviyor.
Gürcistan içinde veya 7-8 saat mesafedeki yerlere ( Erivan, Rize vb) Tiflis’in dört ayrı yerinden minibüs seferleri var. Genelde Ortaçala durağında her yere ( İstanbul dahil) vasıta var, oradan yoksa Didube istasyonuna gitmeniz gerekebilir. En iyisi kaldığınız yere danışmanız.


Batum, GürcistanGürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki ünlü tatil beldesi Batum yazın Kafkasların her yanından gelen turistlerle dopdolu.  120,000 kişilik bu şehre yaz aylarında Bakü, Erivan, Rize, Trabzon ve hatta İran’ın kentlerinden çok sık otobüs seferleri var.

Şehir merkezindeki eski binalar yenileniyor. Bu haliyle bile eski şehir merkezinde dolaşmak hoş.Eski binalar, kafeler, ufak lokantalar ve Türk markalarının mağazaları dikkati çekiyor.
Eski şehri dolaştıktan sonra doğal olarak Batum’un ünlü kıyısına gidiyoruz.


Sovyetler birliği zamanında en gözde turizm merkezlerinden biri olan şehir, kısa bir süre bu ünvanını kaybetse de son zamanlarda Türkiye’den de gelen yatırımlarla yeniden eski günlerine dönmüş.

Batum sahil şeridi güzel ve bakımlı. Merkezden başlayıp havaalanı yakınlarına kadar aynı düzgünlükte devam ediyor.

Denize girdikten sonra güneşten kaçmak isteyenler sahilin arkasındaki parklarda dinlenmeye devam ediyorlar.

Karadeniz sahil yolu ulaşım için iyi, turizm için kötü. Sahil korunsaydı ne olabileceğini görmek isteyenler Batum’da kısa bir tur atabilirler, Hopa’dan sadece 15 km ileride ve vize yok.


Gürcistan’a nasıl gidilir, ne zaman gidilir, ne kadar harcanır?


Vize

  
Gürcistan’a vize yok. 


Uçak Bileti

Tiflis ve Batum’a THY ve Pegasus’un uçuçları var. Türkiye’de Hopa’ya uçmak isteyenler iç hat uçuşu ile Batum’a iniyor ve oradan otobüsle Hopa’ya geçiyorlar. Bu uçuş Batum’dan yapıldığı halde pasaport gerekmiyor.

Otobüs / Minibüs /Tren


Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e Türkiye’nin pek çok yerinden otobüs var. Batum ise komşu kapısı. Caddelerde Türkiyen plakalı pek çok araç görebileceğiniz kente Rize ve Trabzon’dan çok sık minibüs/midibüs seferi var.

Ülke içi ulaşım minibüs ve trenle sağlanıyor. Türkiye’de minibüs şoförleri tehlikeli kullanıyor diyenler Gürcistan’da minibüse hiç binmesin, kendini boşuna yormasın. Tiflis-Batum arası tren 8 saat. Batum-Erivan minibüs seferi yaklaşık 11 saat ve 50 GEL, sadece yazın yapılıyor.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’ten Erivan’a taksi, dolmuş, otobüs, minibus ve tren var. En rahatı yataklı gece treni. en hızlısı dolmuş ve taksi. Dört kişilik bir taksiyi paylaşırsanız kişi başı 40 GEL’e 4.5 saatte Tiflis’ten Erivan’a ulaşabilirsiniz. Aynı hatta minibüsler 30 GEL. Otobüsler eski ve yavaş olduğu için tavsiye edilmiyor.

Tiflis-Batum minibüs 20 GEL, 7 saat. Tiflis-Batum tren 22:45’te var, birinci sınıf yataklı 70 GEL, 4 kişilik odada yataklı 40 GEL, 8 saat.

Bakü, Tiflis tren, 25 Manat, 16 saat. 3 saati sınırda bekleyerek geçiyor.

Tiflis- Erivan ve Erivan-Tiflis-Batum arası tren seferleri de var.

Ne zaman gitmeli?


Batum’da hava ılıman, kışları da sert değil. Tiflis’te ise kışları soğuk geçiyor.

Ne kadar harcarım?Konaklama fiyatları İstanbul ayarında, yemekler turist mekanlarının dışında ( Tiflis eski şehir örneğin) dışında ucuz. Ülkenin şarapları ünlü, kalitesi ve fiyatı makul.

Güvenlik?

2001-2005 yılları arasını kaos halinde geçiren Gürcistan için halen “tehlikeli” sıfatı zaman zaman kullanılıyor. O eskidenmiş, ülke şu anda güvenli ve Kafkas bölgesindeki en etkin polis gücüne sahip. Rüşvet kesinlikle yasak ve alan cezalandırılıyor, yani arabanızla da gelseniz kurallara uyduğunuz sürece sorun yok.
13 yorum

 • Cloud dedi ki:

  Hemen bir soru sorayım bu güzel bilgilerden sonra. kendi arabamızla geçmek için sınırda henhangi bir pasaport sorgusu filan var mı? Karadeniz gezisi düşünüyorum, Gürcü kökenli bir arkadaşım oraya kadar gitmişken günübirlik bile olsa Batum’u mutlaka gör diyor. Bu yşüzden soruyorum. Bu arada blogunuzu da inceledim. gerçi artık bir siteye dönüşmüş neredeyse. Emek verildiği belli. Elinize sağlık ayrıca bir çok yer hakkında pek çok bilgi vermişsiniz sitenizde de teşekkürler.

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili Çağrı,Gürcistan da olsa kendi arabanla öyle elini kolunu sallayarak giremezsin herhalde…Arabanın yurt dışına çıkışı epeyice bir formalite istiyor..Turing kurumuna gidilecek,arabanın green kartı alınacak,sigorta yapılacak orada ve ehliyet uluslararası yaptırılacak…İşlemler yarım günde oluyor,ama kaç para harcamıştık bu iş için unuttum…sevgiler..

 • Cloud dedi ki:

  Neşe hanım ben bahsini ettiğiniz şeyleri biliyorum da, Batum için bir farklılık olası mı diye düşündüm. Haa bu arada zaten benim niyetim arabayı bizim tarafta bırakıp geçmek aslında.

 • VUR36 dedi ki:

  Gürcistana araç ile geçmek için ruhsat sahibinin araçta bulunması yeterli.Bunun dışında triptik denen aracın yurtdışına çıkması için gereken belge, uluslar arası ehliyet yada yurtdışı sigorta gerekmiyor. Gürcistanda yollar biraz bozuk, gürcü söförler biraz dikkatsiz ve trafik kontrolsüz birşekilde hızlı akıyor. 1 lt eurodisel 2.5 tl Not:emniyet kemeri takılması mecburi. Hata yapsanız dahi polise kesinlikle rüşvet vermeye kalkmayın cezası çok ağır.

 • VUR36 dedi ki:

  sınırı araçla geçmenin bir zorluğu yok. Eğer sıra yoksa en fazla 5 dk kadar süren Türk tarafında yapılan araç sürücüsünün pasaportuna ruhsat bilgilerinin kaydı yapılıyor. Batum sarp sınır kapısı arası yaklaşık 20 km. Aracı sherton otelin önünde parka bırakıp. Tüm gün şehirgezisi yaptıktan sonra sadece 2tl otopark ücreti verdim.Not: batumda yabancılık çekmezsiniz. Hemen herkes az çok türkçe biliyor.

 • NEŞE dedi ki:

  Son bilgileri VUR36 dan aldık,ne kadar faydalı oldu,ben diğer yabancı ülkelere gidişte uygulanan kurallar geçerli sanıyordum,yanılmışım…Çok teşekkürler..

 • Cloud dedi ki:

  İşte ben de gezi yazısından bunu algıladığım için somuştum zaten Neşe hanım. İyi, demek ki kendi arabamla gidersem Türkiyede bırakmaya gerek olmadan şöyle günübirlik bir batum turu yapılabilirmiş. Güzel haber.

 • Cloud dedi ki:

  VUR36 , verdiğiniz bilgiler çok güzel. Önümüzdeki yıl fırsat yaratıp uzun bir karadeniz turu yapmak niyetindeyim otomobille, Trabzonda çocukluk arkadaşımda konaklamak niyetim. Ardından Artvin düşünüyordum demek ki oradan çokça tavsiye edilen Batum’a geçme işini de yapmak güzel olacak.
  Batum’u gören dostlarım ısrarla Karadeniz’de Artvin’e kadar gidersem mutlaka Batum’u da görmemei salık veriyorlar.

 • yyalcin dedi ki:

  Haziran ayında özel oto ile ailece Gürcistana sarp tan girdik. Araç için hiç bir formalite yok hatta araç bana ait olmadığı halde sadece bir vekalet ile gürcistana giriş yaptım. Gürcistanda zorunlu trafik sigortası ve kasko yok bilginiz olsun.

 • adrenalinz dedi ki:

  arkadaşlar kesinlikle gitmeyin pişman olursunuz,batum iğrenç,,yollar berbat,,insanlar soğuk,,polise asla rüşvet teklif etmeyin,,hız yapmayın,,sigara çöp vs yere atmayın,,asla kavga etmeyin,,tartışmayın,,araçla gidenler emniyet kemeri kullanın,,kanunlar çok ağır..son derece o ülkeye göre pahalı bir yer,,oteller ve yemekler iğrenç,,deniz berbat sahilde kum yok,,4 yıldızlı otelde asansör yok,,odalar konforsuz,,çok fırsatçı insanlar,,sıkı pazarlık yapın,,geçimleri seks ve kumarhaneler,,o da iğrenç ve özbekler ve azeriler sarmış ortalığı,,,ben hevesle gittim çok pişman oldum,,araçla gitmek isteyenler için triptrik ve sigorta istemiyor,yalnız çok sert ve dengesiz araç kullanıyorlar,,o kadar çok ayı varki korna sesleri piskolojinizi bozucak,,bunlar benim batum denilen iğrenç yer için tavsiyelerim,,herkese saygılar……

 • Abdurrahman dedi ki:

  Gürcistan’a. BATUMI ve Tiflis le. Alakalı bu kadar. Kötü olumsuz. Yazılar. Yazmanızı anlamakta. Güçlük çekiyorum. Sadece. Gülüyorum. Türkiye dede Doğu’da batı da da yollar bozuk olabilir. Kaba. İnsanlar. Olabilir ve. Yabancı uyruklu. Kadınlar. Olabilir. Bunlar. Bir ülkeyi. Tanımada etkili. Faktörler. Olamaz. BATUMI ve Tiflis in. Yeşilliklerini. Şaraplarını güler yüzlü samimi ınsanlarını. Doğal. Sularını bozulmamış. Sahil lerini. Tarihi. Yerlerinin. Rüşvetin olmamasını. Mafya nin olmamasını. Devamlı. Gelişen mini olduğu kadar. Gecmisi yüzyıllara dayanan köklü bir medeniyetin izlerini derinden taşıyan gururlu insanların. Ülkesini bu yonden görmenizde. Ciddi açılımlar olacağına inanarak. İmkanı. Olan her kesı. BATUMI ve Tiflis e. Rustavi ye. Kutaysi. Ye. Davet ediyorum. Abdurrahman. İagugreisoglu

 • mypat dedi ki:

  Nihayet Batum’a gidebildim..liman civarında ki eski şehirde tarihi sokaklar ve binalar çok güzel..tarihi yapı aynen korunmuş..binalar restore edilmiş..genelde otel-motel olarak hizmet veriyor bu binalar..bu korunmada bölgenin fakir olmasının rolü büyük diye düşünüyorum..yıkıp yenisini yapacak paraları hiç olmamış belki de..şimdi restore ediliyorlar ve marka oteller dört bir tarafı dolduruyor..şu an 18 tane 5 yıldızlı otel inşa edildiğini söylediler..
  Sahil,5 yıldızlı,kumar oynatılan oteller ve inşa edilen büyük apartmanlarla dolduruluyor..hemen her yer inşaat alanı..

  Kenar mahalleler berbat ve halk fakir..gelir düzeyi çok düşük..yollar kötü..trafik kuralları pek göremesek de çok sert diyorlar..
  Gürcistan anlam verilemeyecek derecede bir polis devleti..size bir suç isnat edip anında içeri tıkabilirler..itiraz bile edemiyorsunuz..hemen her yer polislerle doldurulmuş ve hepsi bir hatanızı kollar vaziyette gibi..gözlem altında gibisiniz sanki ya da böyle hissediyorsunuz..maalesef adeta bir açık hapishane Batum..tabii böyle hissetmemde anlatılanların rolü de büyük..

  Bu anlatılanlardan sonra bir huzursuzluk hissediyorsunuz ve hemen şehirden ayrılmak istiyorsunuz..

  Oysa gerçekten sahilleri,botanik parkı ve tarihi sokaklarıyla çok güzel zaman geçirilebilecek bir yer gibi görünüyor Batum..

  Bu arada eski şehirde Türk mahallesinin hemen yanında Piazza meydanı var harikulade..

 • elpida dedi ki:

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Çok faydalanacağım bilgiler edindim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*