Tiflis

Daha önce de yazmıştım bunu: bir yere gitmeden önce, gideceğim yer hakkında uzun uzadıya araştırma yapmam. Orada ne yaşamak istediğimi planlamam. Beni neyin beklediğini bilmem. Tiflis’e gelmeden önce de, Kültür ve coğrafi yakınlıktan dolayı bildiğim birkaç dipnottan başka herhangi bir bilgim yoktu. Örneğin, yılın belirli günlerinde yaptıkları mezarlık ziyaretlerinde dansöz oynatıp, merhumun mezarına şarap dökmek gibi bir gelenekleri olduğunu bilmiyordum. Daha önce seyahat ettiğim, Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan gibi buranında şehirleşme ve insana yaklaşım düzeyi bakımından ve gündelik yaşam ritüelleri eski bir Sovyet ülkesi olmasını bekliyordum. Yanılmışım.Dillerine, alfabelerine, dinlerine ve kültürlerine sıkı sıkıya bağlı ama bir o kadar da milliyetçilik kompleksinden uzak bir toplum Gürcüler.

Sabahın erken saatlerinden itibaren, tüm Pazar günü boyunca akın akın kiliselere giden insanlar, giderken melodi eşliğinde dualar okuyan siyahlara bürünmüş kadınlar, kiliselerin önünden teker teker geçerken durup istavroz çıkartan insanlar… Kafkas toplumlarının dürüstlük ve hoşgörüsü hakim burada. Rüşvet kesinlikle yok. Çok büyük suç ve utanç kaynağı halin getirilmiş toplum ve devlet tarafından. İnsanlarının büyük çoğunluğu, çok iyi seviyede Rusça bilmekteler ama kendi aralarında –kesinlikle- Gürcüce konuşuyorlar. Kendilerine özgü alfabelerinin olması ve Kiril alfabesi kullanılmaması, Gürcistan’ı benzerlerinden (!) bir çırpıda ayırmış. Özellikle 2008 yılında Rusya yaşanan Güney Osetya savaşı sonrasında Rusçadan tamamen soğumuşlar. Bu nedenle okullardaki yabancı dil eğitimi İngilizce ‘ye çevrilmiş. Ancak Rusça konuştuğunuzda reddetmiyorlar. Küçük ve kısıtlı bir ekonomiye sahip Gürcistan. En önemli ticari ilişkileri Türkiye ve Azerbaycan ile. Bu nedenle şehirde dolaşırken Türkçe konuşabilen Gürcülerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca şehirde önemli bir Azeri ve Ermeni nüfusu da bulunmaktadır.

Gürcistan bölgenin kumarhane ve ikinci el oto pazarı konumunda. Avrupa’dan getirilen ikinci el otomobiller, gümrük sıkıntısı yaşamadığı, Azerbaycan ve Ermenistan gibi ülkelere pazarlanmakta. Diğer yandan Kumarhanelerin yasak olduğu Türkiye ve Azerbaycan gibi ülkeler için iyi bir Kumar merkezi Tiflis ve Batum. Ülkenin en önemli gelir kaynakları Turizm ve şarap üretimi. Pazar günü şehirde gezinirken bir mitingle karşılaştım. Aslında tam ortalarında kaldım. Hükümete karşı düzenlenmiş bir gösteri yürüyüşüydü. En ilginci ise kilometrelerce yürüyen insanlara eşlik eden sadece bir tane polis arabasının bulunması ve onunda trafiği kontrol etmeye çalışmasıydı.
 
Halkı oldukça kültürlü. Eğitime önem veriliyor. Zaten başka şansları da yok gibi. Petrol, doğalgaz ..vb. zenginlikleri (!) olmadığı için çalışmaktan ve okumaktan başka yapılabilecek başka seçenekleri yok. Bu arada bir not; Gürcüler –gerçekten de- çok ve yüksek sesle konuşuyorlar. 

5 yorum

 • mertakinci dedi ki:

  mezarlık ziyaretlerindeki olayları ilginç bu güzel yazı için ellerinize sağlık

 • NEŞE dedi ki:

  Rüşvet konusundaki katı tutumlarını başka yazılarda da okumuş ve takdir etmiştim…Gelişme yolunda güzel bir ülke….

 • VERNA dedi ki:

  Sanırım lüx bir araçla gitmek çalınma açısından risk taşıyor olmalı acaba geceleri güvenli park yerleri varmıdır

 • VERNA dedi ki:

  Sanırım lux bir araçla gitmek çalınma açısından risk teşkil ediyor olmalı,geceleri güvenli park yerleri varmıdır

 • NEŞE dedi ki:

  Ben olsam kendi özel aracım ile gitmem…Bulgaristan da Türk Elçiliğinin tam önünden çalındı bir dostumuzun arabası…Bu konuda Napoli de ünlüdür….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*