TENERIFE-KANARYA ADALARI

TENERİFE / KANARYA ADALARI


 


 


   Kuzeyin soğundan,binaların gölgesinden kaçan avrupalıların sığınmayı yıllarca önceden keşfettiği kanarya adalarının Grand Canaria’dan sonra ikinci büyüklükdeki adası.


 


   Çepeçevre Tatil sitelerinin,Motellerin,otellerin,golf cluplerinin,koruma altına alınmış . Tabii parkların,trekkinge uygun dagların,temiz plajların,SPA’ların,festivallerin,yöresel şarapların,taze balık ve deniz mahsulu mutfakların,neşeli akşamların bolca bulunduğu ada.


 


   Milyonlarca eurolar ödeyerek avrupanın birçok ülkesinden insanlar bu adada ev almışlar. Uzun yaz döneminin bir bölümünü buradaki evlerinde geçiriyorlar.


 


   Ispanya Avrupa Ekonomik Toplulugu üyesi ama buranın kendine has uygulması var sanırım. Bol Tax free dükkanı var.. Santa Cruz  De La Palma adasında hazırlanan puroları emsallerine göre oldukça ucuz.


 


   100 km ye,50 km boyutundaki adada 2 adet North ve South olmak üzere uluslararası havaalanı var. Mevsiminde hava trafiğini kestirin artık!! Tenerife North daha donanımlı ve adanın buyuk yerlesim merkezi Santa Cruz’a yakın.


 


   Güney Amerika ve Afrikaya giden eski Ispanyol ve Portekizli denizcilerin uğrak yeri olmuş.. Eski izleri görüyorsunuz.


 


   Fas’a daha yakın olmasından dolayı Arabic kültürde mevcut.. Özellikle mevsiminde bir cok restaurant ve klupdeki dansozleriyle!! Estambul ve Capadokya diye 2 tanede Türk restaurantı var..


 


   Buram buram tatil kokan havası ile hayatın yavaş aktığı adalar buraları.


Kimsenin acelesi yok. Denizi,Güneşi ve yanında bir o kadar da nemim az olmasından dolayı sıcakdan bunalmıyacağınız 3500 metrelik El Teide dağında naturalitesi bozulmamış bölgelerde yürüyüp akşamı serin atalntik sularına bağlayacağınız fazla gürültüsü olmayan ada…


 


   Gece yarısına doğru yöresel şarapları ile denizden çıkan her türlü balık ve mahsülün spanish ve arabic sentezi masaları donattığı restaurantlarında tadına varacağınız bir tatil beldesi diyelim.


 


   Müzesi var,parkları var,8 tane golf bölgesi var,adayı gezmek için oldukça ucuza kiralık araba bulacağınız firmalar var..


 


   Çılgın geceleri olmayan ama size tatil geçirdiğinizi hissetirecek Tenerife. Yeterince medeniyetin sıkıntısından uzak olmasıda artısı. İstesenizde bir çırpıda kaçamazsınız buradan.


 


   Deniz ve Güneş haricinde kısaca manzarası ile,tabiatıyla gidilecek yerleri kısaca yazalım;Aslında haritayı ve tavsiyeleri alıp kiralık arabayla adayı dört dönmeli. Koruma altına alınmış
dağlarda,yüksek yerlerde,alçak yerlerde bir dolu yürüyüş parkurları var. Bu nedenle açık havada ve arazide kiyafet yanınızda bulunsun.l 


 


-El Teide dağı(3555 metre), Adanın tepesinden kar eksik olmayan en yüksek dağı.Teleferikle 2480 metreye ulaşıyorsunuz.


-Loro Parque (su parkları,yunus gosterileri)


-Exit Palace (restaurant ve show’da var)


-Siam park (su eglence parkı)


-Pueblo Chico (minyatur şehirler,parklar)


-Camel park (hayvanat bahçesi,develer ve yarışları)


-Sea quest (su parkı)


-Piramides de Guima


 


   Mayıs-ekim arası 1 hafta tatil ve dinlenme niyetine iyi gider.


 


   Tekneden denize düsen Digital camera’dan dolayı panoramik fotolar kayboldu gitti.Son 2 güne sığan kısıtlı resimler ancak..


 


Haldun


 


 


 

3 yorum

  • incialp dedi ki:

    yazi biraz ansiklopedik olmus ama fotograflarinizi sevdim 🙂 tesekkurler…

  • NEŞE dedi ki:

    Yeterli ve güzel fikirler aldık yazınızdan..Avrupalılar burada daha çok kış aylarını geçiriyorlar diye duymuştuk,iklm kışın da ılıman diye düşünüyorum..Adalar volkanik olduğu için,siyah kumlu plajlar var diye okumuştum,alışılmışın dışında bir görüntü olmalı..Ayrıca fotolarınız da bize bir fikir verdi,suya düşen kameraya yazık olmuş.

  • rome_o dedi ki:

    kameraya üzüldüm .. kanarya adaları bir ara türkiyedede çok popüler olmuştu belki bir gün yolum düşer bakalım kısmet..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*