Tayland hakkında altın öğütler

Taylanda giden herkesin buraya gördüklerini yazıp resimler koymaktan öte birşey yapmadıklarını düşündüğüm için böyle bir yazıyı paylaşma gereği hissettim.Bu tarz yazılar bana izlemeye gideceğiniz bir filmin size önceden anlatılması gibi geliyor 🙂 Ben size gördüklerimi anlatmak yerine orda çok işinize yarayacak gerçekten hayati önem taşıyabilecek bazı konuları ve nerelerde ne görebileceğinizi aktarmak istiyorum..Zaten gidince her güzelliği göreceksiniz.Ben 2012 mart ayında tur şirketleri olmadan kendi imkanlarımla gidip bir aylık bir tatil yaptım..Singapurda üç gün geçirip kalan zamanımı taylandda geçirdim.. Aşağıda size hem dikkat etmeniz gerekn altın kuralları hemde hangi şehirde nerelere gidilirin gerçekten önemli ipuçlarını vermeye çalışacağım..

1 – Öncelikle gitmeden önceki hazırlıklardan başlayayım.. Singapur ve Tayland Türklere vize uygulamadığından 6 ay geçerli pasaport yeterli olmaktadır fakat siz yinede 1 yıllık ( hatta maddi sıkıntınız yoksa mutlaka 10 yıllık ) pasaport alın çünkü pasaportu diyelim mart ayının sonunda çıkarıp nisan ayında tatile başladıysanız nisan ayı itibari ile geçerlilik süresini 5 ay olarak değerlendirip uçuşlarda veya pasaport kontrollerinde sorun çıkarabiliyorlar.Israrla 6 ay almak isteyenlerde gideceginiz ay icerisinde çıkarmaya dikkat edin ama benim gibi birden fazla ülkeye gidecekseniz mutlaka 1 yıl alın.İkinci konu zorunlu olmasada gitmeden önce tatil sürenize göre 1 aylık yada iki haftalık seyehat sigortanızı yaptırmanızda fayda var.. Ben ziraat bankasından yaptırdım tavsiye ederim , çünkü olurda başınıza bir iş gelirse diğer şirketlerde muhatap bulmanız zor olabilir sonuçta yabancı bir ülkedesiniz 🙂 Hem 24 saat ulaşılabilir callcenterları var hemde devlet bankası olmaları sebebi ile ordaki konsolosluklarda vs. daha hızlı sonuç alanabilir gibi geliyor bana 🙂 Ben giderken Emirates havayollarından bilet aldım ama giderken 2 aktarma gelirken 3 aktarmaydı pişman oldum.. Uçakları çok güzel ama direk uçuşları tercih edin. Oraya gittiğinizde ise kesinlikle Airasia’yı kullanmanızı tavsiye ederim fiyatları oldukça uygun Türkiyedeyken internetten üyelik alıp biletlerinizi alabilirsiniz ama dikkat edin bagaj için ücreti ve koltuk ücreti gibi ücretler direk ekleniyor istemediklerinizi çıkarmanız lazım , koltuk seçimini yapmanıza gerek yok..

2 – Tatiliniz esnasında en çok sıkıntı çekeceğiniz konulardan birisi yemek olacağından pratik bazı önerilerim olacak…Ben gitmeden önce İstanbul halk ekmekte tanesi 30 kuruşa satılan ambalajlı Altın Çörek ekmeğinden bolbol almıştım…Küçük olmasına rağmen inanılmaz doyurucu ve enerji veren bir ekmektir.Marketlerde karper tarzı peynirlerden alıp bir bardak çayla harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.(Oranın şartlarına göre harika)
 
3- Gittiğiniz her yerde havalaanlarından veya Tourist information noktalarından o bölgenin haritasını varsa Metro haritasını mutlaka isteyin. Eğer singapura gidecekseniz bilmeniz gerekenler pahalı bir yer olduğu ve her gezi yorumunda bahsi geçen night safarinin berbat bir deneyim olduğudur ayrıca ucuz elektronik cenneti değildir son zamanlarda singapur doları 1 lira seviyelerinden 1.45 seviyelerine çıktığı için son bir yılda cazibesini yitirmiş durumdadır..Night safari giriş ücreti adam başı yaklaşık 60 lira civarındadır karanlıkta hayvanları göremenden gezip çıkarken ” eee bu mu yanii “” dedirten bir mekandır.İzmir sasallıdaki tabiat parkı buraya 100 çeker ama adamlar reklam yapmayı bilior işte.Eğlence mekanları Clarke Quay denen yerde toplanmış durumda ve çok pahalı..Taksiye binip buraya gitmek istediginizde ( KAKLİ hatta diyarbakır şivesiyle GAGLİ ) şeklinde telafuz etmeniz lazım nedense bu şekilde telafuz ediyorlar..Singapur çok temiz güzel bir şehir ama ekonomik tatilcilerin kesinlikle gitmesini tavsiye etmem yada benim gibi kısa kessinler 🙂 Konaklama için Bencoolen streette Otel 81 diye bir yer var gerçekten güzel bir lokasyonda ve uygun fiyatlı , bu oteli beğenmeseniz bile bu civarlarda kalmanızı öneririm gerçekten çok merkezi heryere nerdeyse yürüme mesafesinde..

4- Taylandda birinci ve en önemli kural taylandın heryerinde nerdeyse adım başı göreceğiniz ATM lerden para çekmemektir.Denetimin sıfır olduğu bu ülkede her türlü dolandırıcılık ve sahtekarlık profesyonelce yapılmaktadır.Kart yuvasına aparat takıp bilgilerinizi kopyalar kamera ilede şifrenizi alıp hesabınızdan para çekerler .Mümkün olduğu kadar banka bünyesinde yada alışveriş merkezlerindeki bankamatikleri tercih edin ve şifre girerken mutlaka diğer elinizle kapatın..Zorunlu olmadıkça kredi kartı kullanmayın zaten Taylandın genelinde kredi kartı kullanımı çok düşüktür ağırlık nakit alışveriştir.Yanınızda dolar bulundurmanız daha mantıklı olacaktır ,güvenlik açısından riskli olsada bankamatikten parça parça para çekmek çok masraflı olur bence yanınıza 300-500 dolar alın yetmezse bankamatikten çekersiniz. Taylandda hiçbir yerde jetski kiralamayı aklınızdan bile geçirmeyin , bu iş tamemen dolandırıcı ve mafyanın eline düşmüş teslim alırken orasını burasını çarpmışsınız diyerek sizden uçuk rakamlar koparmaya çalışırlar.Motorsiklet tarzı araçlarıda güvenilir yerlerden kiralamaya çalışın ve kontrol ederek teslim alın. Tatilde nerde kaç gün kalacağınızı planlasanız bile otellere tüm günlerin parasını peşin olarak ödemeyin çünkü planınızı değiştirmek isterseniz para iadesi yapmazlar.Günlük olarak vermeniz daha mantıklı olacaktır. Bangkokta kalmak için en ideal yer ” SILOM ZONE” diye adlandırılan istanbulun taksim Nişantaşı ayarında bir bölgedir.Otelinizi buraya yakın yerlerden bulmanızı tavsiye ederim yoksa Bangkoktan iğrenebilirsiniz.Otel ayarlarken dikkat etmeniz gerekenler konumu , wireless hizmeti ve gece size kızlar eşlik edecekse ekstra para talep edip etmedikleridir.Havaalanından başlayarak dikkat etmeniz gerekenleri yazayım..henüz binadan çıkmadan göreceğiniz taksi klübelerindeki üniformalı cici kızların size şehre gidiş için vereceği fiyatlar yaklaşık 2000 baht olacaktır.Hemen dışarıda bu fiyat 800 bahta kadar inince hemen atlayacaksınız muhtemelen ama aslında gerçek fiyatlar 400 -500 bahtı geçmiyor 🙂 Bu arada 1000 baht 60 liraya tekabul etmektedir. Benim size tavsiyem metroyu kullanmanız olacaktır, metroya binip son durak olan ( Phaya Thai ) durağından aktarma yapıp iki durak sonraki (Siam ) durağına geldiğinizde dev alışveriş merkezlerinin ortasında bulursunuz kendinizi..Otel rezervasyonunuzu gelmeden önce yapacaksanız ( Booking.com gibi ) bu bölgelere yakın olun.

5- Taylandın hızlı gece hayatına girmek isteyenler eğer Pattayaya gidecekseniz ( ki mutlaka gitmelisiniz ) Bangkokta kendinizi boş yere yoldurmayın derim. Bangkok gece hayatı Nana bölgesindedir , Gogo barların oldugu bir pasaj var etrafında birsürü bar vs. v.s .. Burda kızlarla eğlenmek,içki içmek ve geceyi kızlardan biriyle bitirmek Türkiye şartlarına göre pahalı olmasada tayland şartlarına göre oldukça pahalıdır.. Pattayada bunları yarı fiyatına ve daha kaliteli yaşarsınız..Örnek olarak barda eğlenirken size ve yanınızdakine bolbol içki ısmarlatmaya çalışırlar , hatta zil yada çan benzeri birşeyi çalmanızı isterlerse sakın yapmayın çünkü bu ordaki herkese içki ısmarlamak istediginiz anlamına gelir.. Pattayaya yada Phukete gidecekseniz kesinlikle gitmeyin derim.Israrla gitmek isteyenler yada sadece Bangkokta kalacaklara tavsiyem o bölgenin etrafında gece yarılarına kadar pazar tezgahı dolu olan sokaklar gece 12:00 den sonra yerlerini seyyar barlara bırakmaktadır.Bu barlar striptiz şovlar hariç herşeyi size uygun fiyata sunar.. Ve gerçekten eğlenirsiniz..
 
6- Bangkokta yapmanız gereken en önemli şey tapınak ve büyük saray bölgesini (golden palace )ziyaret etmektir.Burda dikkat edeceğiniz noktalar tapınaklara şortla yada çok açık girmemektir.Olurda uygun olmayan kıyafetle giderseniz Golden Palace (büyük saraya) etrafında size görevli gibi yaklaşıp kıyafetiniz uygun değil gidip şurdaki dükkandan pantolon alın t-şirt alın diyen tiplere itibar etmeyin , onlar ordaki esnafların adamları 🙂 Zaten ana giriş kapısında üniformalı gerçek görevliler kıyafetiniz uygun değilse sizi içeride bir binaya yönlendirip uygun kıyafet temin ediyorlar ( kiralanıyor sanırım ).. Ayrıca bu mekanın etrafında yine size görevli gibi yaklaşıp “şu anda tapınak kapalı iki saat sonra açılacak” diyerek sizi bir tuktukla sanki ucuz fiyata ayarlamış gibi yapıp diğer tapınaklara yönlendirmeye çalışanlar olacaktır bunlarada itibar etmeyip ana girişe doğru gidin , hatta kurtulmak için ” arkadaşımız ileride bekliyor ” felan diyip devam edin..Yoksa kendinizi türlü dolandırıcılık oyunlarının içinde bulabilirsiniz sizi mücevher almaya , alışverişe veya masaj salonuna götürmeyi teklif edeceklerdir.Uzak durmanızda fayda var zira profesyonel dolandırıcılar mevcuttur. Tapınak ziyaretleri için birgününüzü ayırmanızı tavsiye ederim ,büyük saraya giriş ücretlidir ( 400 baht ) diğer tapınaklar ücretsiz. Birbirine yakın ama dağınık olan tapınakları ziyaret için yine harita yardımı alabilirsiniz yada kendi konuşacağınız bir tuktukçuyla anlaşıp en fazla 50-60 bahta gezebilirsiniz. İkinci olarak bangkok kanal turunu mutlaka yapmalısınız.. Tapınak bölgesine yakın yerlerde iskelelerde tur bulmak mümkün .. Kiosk şeklindeki tur firmalarıyla yada direk tekne firmalarıyla halledebilirsiniz ama mutlaka birden fazla yerden fiyat alın ve bineceğiniz teknenin size özel mi yoksa 20-30 kişilik bir teknemi olduğunu öğrenin , biz dört arkadaş bir tekneyle gezmiştik.. Gece pazarlaraı ve yüzen pazarıda ziyaret edebilirsiniz ama bence Bangkokta 2-3 günden fazla kalmayın..Genc işi eğlence arıyorsanız direk Pattayaya gecin , Bangkoktan Pattaya taksi ile 1.000 – 1.100 baht tutar ama tek başınızaysanız metro ile havaalanına ordan ücretsiz Shuttlebuslardan biriyle son durağa gidebilirsiniz.Son durakta peronlar var peron tepelerine bakarak Pattaya otobüsünü bulup 120 bahta 1-1,5 saatte pattayadasınız..

7- Pattayada yine otel lokasyonu çok önemlidir tavsiyem Walking street üzerinde bir otel bulmanız.Ben PN INN diye bir otelde kalmıştım walking street üzerinde ( LUCIFER diskonun karşısındaki dar sokağın içinde ve ekstra ücret istemiyor ) tam türk işi :)) iki tip oda vardı ( odalardaki yataklar hep çift kişiliktir) 500 baht ve 700 baht..Ama 500 baht olan odalarda wireless iyi çekmiyordu .Pattayada ulaşım tuktuk adı verilen arkası açık pikaplarla yapılır bunların indi bindi fiyatları 10 bahttır ama turistleri kazıklamak için boş olanlara bindiğiniz zaman size özel hizmet vermiş gibi yapıp sizden 200-300 baht isteyenler çıkabilir bu sebeple mümkün olduğu kadar boş olanlara binmeyin yada binmeden önce konuşun… Neyse Pattayanın gece hayatını sizin zevkinize bırakıyorum, ama gündüzleri için tavsiyelerimden birisi kesinlikle Nong Nooch garden ‘ı ziyaret etmenizdir. Giriş 500 bahttır ve en geç sabah 9-10 gibi gidin çünkü çok büyük bir yer tamamını gezip şovları izlemeniz için erken gitmeniz lazım.Yanınıza hem güzel bir fotoğraf makinesi hemde küçük bir kamera almanızda fayda var..Girişte verdikleri bileti atmayın çünkü fil gösterilerinin olduğu yere girerken isteyebilirler.Garden turunuz tahminen 1-2 gibi sona erince ortadaki fil gösterilerinin olduğu bölüme gelin ve saatlerine bakıp şovları başında itibaren izleyin..Fillerin yaptıklarına inanamayacaksınız..

8- Tatilinizdeki deniz kum ve güneş ihtiyacını karşılamak için bence iki alternatifiniz mevcut Phuket veya Samui adası.Samui adasına ben pattayadan gece otobüsü ile gitmiştim 700 bahta yellow bus denen bir otobüsle 12 saatlik bir yolculuktu..Yellow bus koltukları geniş oldukça rahat bir otobüs uyumak sorun olmuyor hatta VIP aldığınızda kocaman bir koltukta önünüzde lcd ekranla gidersiniz gece yolda gectiginden aslında otele verecegim parayla seyehat etmiş oldum.Phuket adasına Bangkoktan uçakla gitmeniz daha iyi olur çünkü samui adasına uçak ulaşımı Phuket kadar rahat değildir.Phukete Airasia havayollarıdan erkenden bilet alırsanız cok ucuza ucarsınız ( 70-80 lira ) ama samui adasına sadece bangkok ve thai airways gidiyor..

9-Phuket adasında konaklamak için en ideal yer Patong beachtir.Burası adanın en hareketli turistik yeridir.Gece hayatı burada olduğu için otelinizi burada tutup gündüz denize girmek için farklı plajlara gidebilirsiniz.Burda da bangla caddesi diye bir cadde var pattaya walking street formatında , buraya yakın bir yerde kalmaya özen gösterin , zaten bangla caddesi yanında jungceylon diye bir alışveriş merkezi mevcut onun etrafındaki otelleri araştırın.Benim size tavsiyem jungseylonun arka kapısından çıkınca Fresh bazaar göreceksiniz fresh bazarla karşısındaki sıralı dükkanların arasından yukarı doğru yürüdüğünüzde Sabaidee Guest house diye bir otel göreceksiniz , sahibi türk, Otel çok şirin ve temiz lokasyonu oldukça iyi üstelik ekstra ücret almıyorlar.İstediginiz her konuda yardımcı oluyorlar nereye gidilir neler yapılırla ilgili herşeyi sorabilirsiniz. Bizim icin otelin hemen karşısındaki tur şirketinden günübirlik ada turu ayarladılar üstelik katalogda 3000 baht olan tur için sadece 1.300 baht ödedik. Sizi otelden servisle alıp marinaya götürüyorlar , burdan speedboatla 3-4 ayrı durak yapacağıınız tura çıkıyorsunuz ilk durak meşhur beach filminin çekildiği maya beach.. ardından biryerde daha duruyorlar ismini unuttum black lagoon gibi birşeydi galiba..

Ardından büyük phi phi adasına gidiyorsunuz orda sizi muhteşem bir açık büfe yemek bekliyor.. günlerdir mc yemekten bıktığım bir zamanda koca bir tabak dolusu rice üzerine barbekü soslu piliç doldurup yanında deniz ürünlerinide ekleyerek tıkabasa yedim 🙂 Ahtapot çorbası bile vardı gerçekten enfestii..Meyve zaten istemediginiz kadar ananas karpuz v.s.. Zaten verdigim 1.300 bahtın 500-600 bahtını yemekle çıkarmışımdır herhalde.Yolculuk boyunca içecek ikramı akşama doğru tekrar meyve ikramları var.Yemekten önce mi sonramı hatırlamıyorum ama bir noktada durup şroknelle dalış yaptırıorlar benim ilk başta pek ilgimi çekmemişti ama şroknelle dalıp suyun altını görünce resmen küçük dilimi yutacaktım , cam gibi su rengarenk balıklar değişik deniz canlıları ahtapotlar bitkiler inanılmaz bir görüntü vardı eğer giderseniz mutlaka şroknelle suyun altına bir göz atın..Burdan sonra başka bir adaya geçtik daha küçük ama inanılmaz güzel bir ada.. kum parlak ve bembeyaz suya girer girmez rengarenk balıkların etrafınızda olduğunu görmek ayrı bir zevk ..Patong beachte denize girmeyin bence yakınlarda karon yada kata beachlere gidin.. Günlüğü 200 bahta motorsiklet kiralayabilirsiniz. Ama kiralarken bildik biryerleden alın biz kiralamadık ama oteldeki arkadaşlar eminim yardımcı olurlar. çünkü bazı firmalar teslim alırken orasında şu var burasında bu var diyip para koparmaya çalışablirler..Eğlence mekanı olarak Holywood diye bir mekan var gerçekten mükemmel bir ortam var , giriş ücretsiz ve serbest girerken korumalar felan şaşırtmasın sizi almamazlık felan yapmazlar taylandda damsız girilmez olayı yoktur ki içerisi zaten dam kaynamaktadır..İçki içme zorunluluğu olmasada hoşunuza giden bir bayanla eğlenmek isterseniz birer içki içebilirsiniz , fiyatlar çok uygun..Ne yapacağını bilmeyenlere kesinlikle tavsiye ederim ortamı görünce zaten hak vereceksiniz.

Phuketten uçakla Bangkoka dönecekseniz uçak saatinizi çok geç saatlere almayın saat 20.00-21:00 civarları uygundur,çünkü patongdan oraya 150 bahta giden minübüs servisler var ve bunların son kalkış saati 18:00 dir. Bu minübüslere herhangi bir tur şirketi kanalıyla ulaşabilirsiniz gelip sizi otelinizden alırlar.Boş yere 700-800 baht taksi parası vermeyin. 10- Samui adasında kalabileceğiniz hareketli bölge ise Chaweng beachtir.Feribotla indiğiniz yerde hemen bir motorbisiklet kiralayıp Chaweng beache doğru gidin ve orda bir otele yerleşin. Bu adanın her yeri çok güzel motorla heryeri gezebilirsiniz. buradaki Waterfall ( şelale ) yi mutlaka ziyaret edin gerçekten güzel bir ortam var.

2 yorum

  • arkutbay dedi ki:

    Kıssadan hisse : Adrenalin sevmeyenler , macera aramayanlar güzel bir tur ve iyi bir rehberle gitsin 🙂

  • NEŞE dedi ki:

    Sevgili Doktor,yorumunuza aynen katılıyorum..Bu gezinin çok benzerini yıllar önce çok iyi bir rehberle,iyi bir şirketle yaptık,gezdik,eğlendik,yedik,içtik ve kandırılma,aldatılma korkusu yaşamadan tadını çıkardık….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*