Taksim: 1 Mayıs Kutlamaları

1 Mayıs İşçinin ve Emekçinin Bayramı

Güne Belgrad Ormanı’nda 6 km’lik parkurda yürüyerek başlıyoruz. Temiz hava ormanda, bol gıda evde. Televizyondan NTV’nin 1 Mayıs etkinliklerine dair programını seyrediyoruz. Taksim Meydanı’na açılan üç kontrol noktasına insanlar gerek bireysel gerekse de kortej halinde ilerliyorlar. İnsanların örgütlü enerjileri müthiş.

Bir gün öncesinden yaptığımız  Taksim Meydanı’na gitme planını uyguluyoruz. Fotoğraf makinamızı alarak saat 13:00 gibi Mecidiyeköy’e varıyoruz. Halaskargazi Caddesi bomboş. Trafiğe kapalı.Caddenin her iki tarafındaki reklam panoları ve duvarlar afişlerle kaplı. Ağırlıklı renk: Sarı kırmızı. Öğleden evvel kortejlerin Taksim’e yürüyüşü gerçekleşmiş.Kimi insanlar dönüş yolunda. Biz henüz Şişli’den Taksim yönüne yeni yürümeye başlamışken, sabahın erken saatlerinden beri meydana gelen vatandaşlar yorgun bir halde evlerine dönüyorlar.

Caddenin boş olması; bize daha evvelden farketmediğimiz ya da yanından hızla geçtiğimiz güzel yapıları görmemizi sağlıyor. Fotoğraflar çekiyoruz.

Taksim’e yaklaşmaya başlıyoruz. Bireysel kutlamalara katılanların dışında, henüz kontrol noktasından geçmemiş değişik kuruluşların kortejlerini görüyoruz. İnsanlar hava sıcaklığından ötürü biraz sıkılmışlar gibi geliyor. Ancak, kutlamalar çok renkli geçiyor. Yol boyunca bu grupların fotoğraflarını çekiyoruz. İsimlerini yeni duyduğumuz çeşitli grupların tören alanına yürüyüşünü seyrederek kontrol noktasına geliyoruz.

Dikkatimizi çeken küçük gruplarda oldu.Günün anlam ve önemine uyan bir fotoğraf karesi yakalıyoruz. “Şehir Tiyatroları”:Enteresan afişler de yok değildi hani!!

Kontrol noktasına geldiğimizde basın mensuplarının siyah elbiseli bir grubu kameraya aldıklarını görüyoruz. Pek bir anlam veremiyoruz. Uzun saçlı olan iki kişi elindeki siyah bayrağı yakıyor. Yüzlerinde siyah renkli boyalar var ve havada güvenliği sağlamaya çalışan polis helikopterine de el işaretleri yapıyorlar. Normal bir durum olmadığını anlayarak kontrol noktasını hızlı bir şekilde geçiyoruz. (Sonradan televiyonda izlediğimiz 1 Mayıs haberlerinde anlıyoruz ki bu grup, Şişli merkezdeki bir kafeteryanın camlarını kırmış, içerdekilere hasar vermiş ve cadde üzerindeki bankaların camlarına ve atm cihazlarına hasar vermişler).

Yürüyüşümüz devam ediyor. Taksim meydanına varıyoruz. Ancak kalabalık artık her yerde. Törenin yapıldığı bölüme doğru zorlu bir yolculuğa başlıyoruz. Kalabalığı yara yara, bazen yerde yorgunluktan oturan insanların üzerinden geçerek gidebileceğimiz son noktaya kadar gidiyoruz. Artık platformda konuşan sendika ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla aramızda, sadece sabahın erken saatlerinde Taksim meydanına gelen ve ellerindeki büyükçe bayrakları sallayan gruplar var. Konuşmacıların öndeki grupların bayraklarını indirmelerine yönelik ricalarına rağmen gençler oralı olmuyor. Arka bölümde, törenleri izlemeye gelen vatandaşlar sadece bayrak görebiliyorlar.Ortalık mahşer alanı gibi. Güneş tepede bunaltıyor. Su satıcısı, küçük su için 1 tl istiyor. Gençten bir kız kızarak “bari şu günde bu kadar fırsatçılık yapma” diyerek su satıcısını fırçalıyor. Tören devam ediyor. Ruhi Su’nun orkestrası 1 Mayıs marşını seslendiriyor. Akabinde bir marş daha ve sonrasında bir sendika genel başkanı konuşmaya başlıyor. Konuştukça konuşuyor. Diğerlerinden farklı bir söylemi yok ama o konuşmaya devam ediyor. Vatandaşlar biraz hareket bekliyor, şarkı, türkü falan. Ancak konuşma 15-20 dakikayı buluyor. Biz ise “mission impossible”‘ı tamamlamış olmanın mutluluğu içinde, aynı kararlılıkla kalabalığı bu sefer dikine yararak kendimizi kalabalıktan sıyırıyoruz.

Artık arkamız Taksim meydanı, istikamet Şişli olmak üzere yürüyüşümüze başlıyoruz. Polis kontol noktasından çıkarak tören alanına veda ediyoruz. Yolumuz üzerinde etstur’a uğruyoruz. Daha evvelden yapmayı düşündüğümüz Selanik-Kavala turu için önce bilgi sonra biletleri alıyoruz. Mutluyuz. Zira, hem 1 Mayıs kutlamalarını yerinde görüyoruz, hem insanların çoşkusuna ortak oluyoruz, hem değişik grupların örgütlü hareketlerine şahit oluyoruz hem de bütün bunların üstüne bir de Selanik bileti ile kendimizi ödüllendiriyoruz.

1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramını kutlayarak evimizin yolunu tutuyoruz.

Sağlıcakla kalınız.


 

1 Yorum

  • NEŞE dedi ki:

    Değişik bir yazı ve güzel fotolarla biz de sanki 1 Mayıs ı yaşadık.Hep uzak diyarlardan gelen yazıları okuyoruz,yorumlar yazıyoruz,yanıbaşımızdaki önemli bir olayı yazdınız,ne iyi ettiniz….Final de güzel olmuş,artık Selanik i de bekliyoruz sizden…teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*