Suttons Bay / Michigan

Hiç kimsenin durupta “hadi Suttons Bay’e gidelim bu tatilde” diye düşüneceğini sanmıyorum. Hani olurda belki birinin bir gün yolu düşer diye yazmak istedim değişim öğrencisi olarak gittiğim bu küçük kasaba ve county’i.
Suttons Bay, el şeklinde olan Michiganın küçük parmağında bulunan, nehrin kenarında minicik bir kasaba. Vikipedi nüfusunu 2000e göre 590 vermiş, fakat üzerinden on yıl geçmiş olmasına rağmen nüfusun pekte çoğaldığını zannetmiyorum. Bilirsiniz belki, Amerikada ‘downtown’lar vardır bütün şehirlerde, tam türkçesini bilmiyorum fakat şehrin yada kasabanın ana merkezi denilebilir. Suttons Bayin downtownıda sadece bir sokak büyüklüğündedir. İki restorantı, iki pubı ve bir kaç tane dükkan bulunur. Dükkanlarda genelde el işi envai çeşit ürünler satılır. (Araba lastiğinden çanta yada deniz kabuğundan çerçeveler gibi) Bana göre downtownda iki tane özel yer vardı. Birisi Roman Wheel adlı pizza ve breadsticks yemek yeri. Kendi hamurunu kendileri açarlar pizzaları İtalyan pizzasından farklı değildir. (Evet o kadar müthiş yani!). Birde breaksticks yaparlarki! Türkiyeye döndüğümden beri özlediğim tek Amerikan yemeği bu olmalı. Breadsticks ne derseniz açıklayabilirmiyim bilmiyorum. Hamurun üstünde erimiş mozarella peyniri ve domates sosu derim ben, ama aslında o çok çok öte bişey.. Anlatılmaz yaşanır yani. ( Vay be breadstickler hakkında bu kadar konuştun ha demeyin, cidden mükemmeldirler.) Öbür yer ise Happy Woman adlı bayanlara yönelik içinde aklınıza gelmeyecek bir sürü tatlı ürün olan mağazadır. İçindeki herşey çok yaratıcıdr!

Suttons Bayde kış berbattır. Bulunduğum on ay süre içerisinde tam -yedi ay- kar yağdı! Üsteliik kardan nefret ederim. Hal böyle olunca yedi ay boyunca evde hapis kaldım diyebiliriz. Dışarda remen önünü göremez insan. Hatta kışın ödevim için dışarıda fotokopi çektirmek yüzünden dışarı çıktığım tek gün o küçücük kasabada kayboldum, 45 dakika boyunca evin yolunu aradım. Eve döndüğümdeyse bir saat boyunca iki yorgan altında tir tir titredim tabii.

Fakat Suttons Bayin o kısacık yazı öyle güzeldirki! Kıştan bunalan herkes nehir kenarında geçirir yazı. Sıcağı inanılmaz ir şekilde Türkiye gibi kavurur. Sahildeki mayhoşluğu nehirde atmakta ayrı bir güzeldir. Tuzsuz suda ilk defa orda yüzdüm, çok fark yoktu diyemem. Nehirde yüzmek çok daha güzel! Ama bu kadardır Suttons Bay. Güzel manzara ve kirazlarıyla en fazla 3 gün kalınacak bir yer…

Not: Eğer bu yazıdan sonra Amerikada değişim öğrencisi olma maceramı merak eden olursa yakında onuda yazacağım! ( Ve muhtemelen bundan çok daha ilgi çekici olur.. bir yılda yaşamadığım acayiplik kalmamıştır herhalde)

4 yorum

 • umutaktas dedi ki:

  diğer yazınızı da bekliyoruz.breaksticks gerçekten çok lezzetli görünüyor.

 • Zeynep dedi ki:

  dediğiniz gibi durup dururken hadi suttons bay gidelim deniceğini bende sanmıyorum ama bu yazınızla eminim herkez de bir merak uyanıcaktır. bu keyifli yazınız için de teşekkürler

 • Corto_Turco dedi ki:

  Bir anti-Amerikanist olmakla birlikte bu gibi küçük kasabaların New York, Chicago gibi metropollerden daha ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Özellikle ABD’de değişim öğrencisi olma hikayenizin ilgi çekeceğine eminim. Maceralarınızın devamını mutlaka yazın.

 • NEŞE dedi ki:

  Bence siz oraları özlemişsiniz !Küçük bir kasaba da olsa değişik bir yer hakkında bilgi sahibi olduk…Ivır-zıvır satan dükkanlara bayılan bendeniz Happy Woman dükkanını merak ettim doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*