ST LOUIS

 


St Louis


 


 


Senegal Cumhuriyeti, Senegal Nehri’nin güneyinde, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir St Louis, Senegal’in St Louis bölgesinin başkentidir. Senegal’in kuzeybatısında yer alan şehire Senegalliler Ndar derler. Şehir Senegal Nehri’nin ağzında bir adanın üstünde konumlanır. Senegal’in eski Fransız  Koloni Merkezi olan St Louis, Unesco Dünya Mirasını Koruma Listesi’nde yer almaktadır.


 


Düzenli şehir planı, rıhtım sistemleri ve karekteristik koloniyel mimari yapısı ile Goree Adası gibi St. Louis de farkını ortaya koyan bir şehirdir. Repentigny, Anne-Marie Javouhey, Blanchot, Pierre Loti gibi isimleri olan cadde ve sokakları sizi geçmişe götürecek. Şehir, şeker üretimiyle de adını duyurmuştur. 


Uluslararası müzik festivalleri, kültürel aktiviteler ve diğerlerinden ayrılan karakteristik özelliklerinden dolayı bu şehir, her yıl hatırı sayılır sayıda turist çeker. Afrika’nın en önemli caz festivali St Louis’de gerçekleşmektedir.


 


Faidherbe Köprüsü, St Louis adasını kara parçasına bağlayan, 507 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde metalden yapılmış bir köprüdür. 19. yüzyıla kadar şehre ulaşım teknelerle gerçekleşiyordu. 1897 yılında yapılan köprü, gemilerin geçebilmesi için 90 derece dönebilen bir bölmeye sahip… Köprünün inşası Eyfel kulesinin tasarımcısı Gustave Eifell’e atfedilmiş. Bir iddiaya göre, köprünün metal kısımları Romanya’daki bir köprü için dizayn edilmiş ama sonra bir şekilde bu köprü için kullanılmış.

Foto: allposters.com
 


Köprüyü geçince bölgenin idari binalarıyla karşılaştığınız bir alana geleceksiniz. Kalın duvarlarla çevrilmiş, eskinin izlerini taşıyan Mille Lacroix Caddesi’ni göreceksiniz. Köprüden batıya doğru gittikçe, gölge bir meydana geleceksiniz. Bu meydanda şehrin festivalleri ve çeşitli aktiviteleri yapılıyor. Meydanın kuzey ve güneyi birbirinin eşi olan iki yapıyla çevrelenmiş. Bu iki yapı eskiden askeri garnizonlar için kullanılıyormuş. Bu meydanın her iki tarafında adanın iki bölgesiyle karşılaşırsınız, Sindone ve Lodo. Güzergah boyunca eski binaları ve şehrin tipik karakterini gözlemleyebilirsiniz. Güney tarafına giderseniz, Avrupalıların yerleşim bölgelerinin ilk kısmını görebilirsiniz. Bu bölgeye kertian da deniyor (Hıristiyan kelimesinden türemiş), burada 1828 yılında yapılan Batı Afrika’nın ilk katedralini (neoklasik yapısını) görebilirsiniz.


 


Batıya doğru giderken aynı hizada, 1841 yılında yapılmış olan Rahipler Okulu(Ploërmel Monks)nu göreceksiniz. İlerlerken, demir balkonları ve zengin işlemeleri ile eskiden yönetim merkezi olan bugün Kültür Merkezi binası dikkatinizi çekecek. Tahta kapısından içeri girdikten sonra gene tahta olan renkli tavanlarını görebilirsiniz.


 


Adanın güneyine doğru gittikçe, anıtsal merdivenleri, dairesel ve simetrik kanatları ile bugün maliye hizmetleri veren eski rahibe manastırı Saint Joseph de Clunny’yi göreceksiniz. Bu bina, St Louis’in en ilginç orijinal yapılarından biridir. Adanın güney burnuna gelmeden, 1840 yılında ilk Hristiyan mezarlığı yanında halk hastanesi olarak yapılan ve daha sonra kızlar okulu olan Ameth Fall High School isimli okulu görebilir, görkemli avlusuna hayran kalabilirsiniz. Mimari olarak da oldukça güzel bir yapıdır. Hemen bu yapının yanında ise,  1954 yılında Kara Afrika’nın Fransız Enstitüsü olan, bugün ise önemli bir kütüphane olarak kullanılan Senegal Doküman ve Araştırma Merkezini göreceksiniz. Kütüphanenin arşivi oldukça zengindir. Ayrıca burada gene görmeniz gereken bir müze ve sanat galerisi vardır.


 


 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*