SORRENTO 02 Mart 2014

Sabah erkenden yola koyuldum. Garibaldi’ye gelmeden bir yere varılmadığı için önce buraya gelip sonra Sorrento’ya bilet aldım. Tren yine Pompei’den geçiyor. Bu tren yolculuğu çok keyifli. Özellikle Sorrento’ya yanaştıkça sanki trende gitmiyorsunuz  da ormanın içinde yürüyorsunuz.Pencereden portakal ve limon ağaçlarının kokusu geliyor.Tren dağların içine tünellerden geçe geçe ilerliyor.Sorrento son durak.Amalfi kıyılarını gezmek isterseniz Sorrento‘dan otobüse biniyorsunuz.
 
Bir rüya şehri.Dar sokaklar.Portakal ve limon ağaçları.Rengarenk boyanmış evler.Sokaklar dar olduğu için arabalar da çok ufak. Çok güzel mağazalar var. İşin ilginç yanı fiyatların da pahalı olmaması.Yörel yemeklerin yapıldığı bir lokantada yemek yiyorum ,nefis.Sorrento dağa yaslanmış,denize doğru inen şirin mi şirin bir yer.

Yazın nüfusu çok artıyormuş.İtalya’nın sayfiye yeri.Çarşıdan geçerek aşağıya limana doğru iniyorum.Kendimi ortaçağda bir köyde hissediyorum.Sanki her yer eskiden kalmış.


Aşağıya inerken kolay da bu inişin bir de çıkışı var diye düşünüyorum. Tepeden manzara harika.Çarşıda seramik ağırlıklı objeler satılıyor.Ayrıca peynir,Limon likörü,ve biblolar …..
  

Tam karşıda Kapri adası gözüküyor.Bu gezide oraya geçmek nasib olmuyor.Zaman kısıtlı olduğu için Sorrento’yu tam anlamıyla gezmek istiyorum.

   
O kadar canlı bir yerki insan nereye bakacağını şaşırıyor.Aşağıda küçük bir liman var.

Dik yamaçlara otel ve pansiyonlar yerleşmiş.Yeşil ve mavinin içinde kırmızı,sarı renkler.Bu manzara saatlerce seyredilebilir.

Yağmur çiseliyor. Denizin rengi çok güzel.


Napoli’de tanıştığım arkadaşım Sorrento’da oturuyor. Beni alıp bu çevreyi arabasıyla gezdirecek. Annamaria ile meydanda buluşuyoruz. Bana Kapri Adasında evde yapılmış bir şişe likör hediye ediyor. Sorrento’dan çıkp kıyı boyunca ilerliyoruz.

Kapri Adası şimdi daha net gözüküyor.Buradan gemi ile geçebiliyormuşsunuz.

 
Küçük bir yerleşim yerinde bir katolik kilisesi geziyoruz.Çok değişik.Yerde muhteşem bir döşeme var.

Daha sonra bir kahve içtik.İtalyanlar sohbet edip kahveyi ayakta içiyorlar.Ben bir türk olarak bundan pek bir şey anlamıyorum .

Oldukça geç Napoli’ye dönerken buraya kesin bir kez daha gelmeliyim diye düşünüyorum. Kıyı bir harika.

4 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Bizim gezimizin tam tersi bir rota izlediniz,biz Sorrento da üç gece kalmış,Napoli ye aynı trenle gidip gelmiş ve daha sonra da Amalfi kıyılarından güneye inerek Sicilya ya varmıştık…Son derece haklısınız bu kıyılar çok keyifli,gezmekle bitmez…Kilisenin zemin döşemesine bayıldım…Teşekkürler..

 • besteerbak dedi ki:

  Çok teşekkürler Neşe.Zaman kısıtlı olunca böyle değerlendirdik.Aslında çok daha uzun vakit geçirmek gerekiyor. Napoli’de bir hafta kaldık,ama yetmedi.Çok keyifli yerler.Sevgiler.

 • arkutbay dedi ki:

  Limoncello almışsınızdır umarım . Bölgenin ünlü markası Villa Masa . Azıcık taze limon suyu ve azıcık su ile şekeri ve alkolünü azaltmayı unutmayın 🙂

 • besteerbak dedi ki:

  Almaz olurmuyum?Dediğinizi yapacağım.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*