SOMALİ

SOMALİ ile ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.
Somali
, Doğu Afrika‘da ‘Afrika Boynuzu’ denilen coğrafi bölgede bulunan bir ülkedir. Batısında Cibuti, Etiyopya ve Kenya, doğusunda Hint Okyanusu vardır. Başkenti Mogadişu’dur.


2006 yılında ülkede bir iç savaş çıkmıştır ve ardından ülke tarihi düşmanı Etiyopya tarafından işgal edilmiştir. Savaşın kalıntıları hala bugün de devam etmektedir.  Savaşın sonucu ülkedeki huzursuzluk, açlık da gün geçtikçe artmaktadır.


Kat adı verilen bitkiyi bu bölgede çiğnemek çok popülerdir. Hafif uyuşturucu özeliği olan kat’ın tadı çimen gibidir ve midenize bir bardak kahve içmişsiniz gibi yerleşir. Kat ağacının yapraklarını küçük ve büyük marketlerde her gün satışta bulabilirsiniz.


 


Somali, İslam kültürünün bir parçasıdır.


 


Mogadişu, en güzel binaların inşa edilmesiyle birçok önemli değişikliklerin görüldüğü bir geçmişe sahiptir. Bütün Somali şehirlerinin kralı olarak, Hint Okyanusu kıyı bölgesinde yer alan şehirde 8. ve 10. yüzyıllarda Araplar ve Persler ile ticaret yapılmıştır. İslamiyet ile Mogadişu ve diğer Somali şehirlerinde bir büyüme olmuştur. İslamiyet’in mimari üzerindeki etkisi bugün bile görülebilir.


 


Hargeisa, kuzey Somali’de bulunan bir şehirdir. Bu şehir havaalanı ve ticaret merkezi ile ticari bir öneme sahiptir.


 Merca, Mogadişu’ya yakındır ve bu şehir kumsallarıyla turistler için popüler bir şehirdir. Diğer önemli Somali şehirleri ise; Balad Merca, Docol, Berbera, Burco, Oog ve Bira’dır.


Bakara Pazarı, gıda, giysi ve süslerin satıldığı bir sokak pazarıdır. Buarada satılanlar ucuzdur. Sokaktaki yiyecekler basit ve temel baharatlarla yapılmış olup, karşı konulmaz olmasına rağmen sağlıklı değildir.Şanghay eski şehri Somali için turistlerin mutlaka uğramsı gereken bir şehirdir. Bu eski şehir doğal güzellikleri ile ünlüdür. Şehrin mimarisi de dikkate değerdir.


Bu Sinbusi Kumsal’ı aynı zamanda en ülkedeki turistler tarafından aranan bir yerdir. Merca şehrinden sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan bu kumsal, hayatınızda modern banyo ya da mutfak gibi konforlar olmadan da yaşayabileceğiniz, bu ülkenin en romantik yeridir. Daloh Mirası, Golis Range Ormanı, oldukça büyük ve şelalesi, nefes alan subtropikal ormanı, nehri, sığ akarsuya sahip bir yerdir.


Yapılabilecek en güzel şey berrak sulara dalıştır. Bunu denemelisiniz çünkü bu sular köpekbalıkları tarafından kuşatılmamıştır. Tabii ki biraz acele etmeliniz.


Merkez Camii Hargeisa’nın merkezindedir.  Bu cami oldukça yeni bir bina olup şehrin gururu ve sevincinin simgesidir. Ortadoğu’dan bu camide dua etmek için gelen birçok ziyaretçi ile karşılaşabilirsiniz.


 


Somali, yağışlı sezonunda dışında bir yarı-çöl ortamı vardır. Her ne kadar tozlanmamak için çabalasanız da nafiledir.


 


Uçan sineklerin bazıları sizin için tehlikelidir. Genelde hayvansal gübrelerin üstünde uçarlar ve onlardan beslenirler. Bu sinekler sizin için hastalık tehdidi oluşturan canlılardır. Onlardan Tifo mikrobu ya da başka mikroplar kapabilirsiniz


Dikkat Edilmesi Gerekenler:


·        Hırsızlığa ve dilencilere dikkat edin.


·        Paranızı bozdurduğunuz takdirde mutlaka sayarak alın.  


·        Yanınıza ilaçlarınızı ve çağrı cihazlarınızı almayı unutmayın.


·        Somoli’de bütün Afrika kıtasında olduğu gibi hastalık tehdidi vardır.


·        Açık su ve musluk suyu içmeyin. Her zaman şişe su için.


 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*