Şişli: 19 Mayıs Kutlamaları

19 Mayıs 2012: Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları


 


Bugün bayram olmasına rağmen biz çok kötüyüz. Zira Cuma akşamı verdiğimiz kararın ne denli isabatsiz olduğunu sabahın ilk ışıklarında anlıyoruz. 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları dönüşü bir tur şirketinden Selanik-Kavala turu için bilet almıştık ve yaklaşık 3 kaftadır bu kısa ama anlamlı turu bekliyorduk. 19 Mayıs’da Atamızın doğduğu yerleri ziyaret edecek ve ona yakın olmaya çalışacaktık. Ancak Cuma akşamı İstanbul’da yağan inanılmaz yağmur ve haber bültenlerindeki yağışların devam edeceğine dair yayınlar bizi çok olumsuz etkiledi. Bir de üstüne meteoroloji’nin internet sitesinde Selanik için Cumartesi-Pazar “gökgürültülü sağnak yağmur” uyarısı Selanik’e gitmeme kararı almamıza neden oldu.


 


Sabahleyin aslında Selanik’te olmamız gerekirken biz güneşli ve açık bir güne merhaba diyorduk. Ne kadar üzgün olduğumuzu tahmin edemezsiniz. Meteroloji ise internet sitesinden tahminlerini Selanik için “çok bulutlu” olarak değiştirmişti. Bu yazıyı yazarken bile bu geziye gitmemiş olmaktan duyduğumuz üzüntü devam ediyordu.


 


Hafta sonu ne yaparsak yapalım hiç birisi gitmediğimiz gezinin yerini alamayacaktı. Üzüntümüzü biraz hafifletmek için Şişli Belediyesinin düzenlemiş olduğu “Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları” etkinliğine gitmeye karar veriyoruz. Rotamızı Mecidiyeköy’e çeviriyoruz. Selanik (Kavala, Gümülcine, İskece, Dedeağaç) niyetine Mecidiyeköy. Meydana vardığımızda yedisinden yetmişine her yaşta cumhuriyet sevdalısını Şişli Cevahir AVM’nin önünde görüyoruz. 


Şişli Belediyesi bayram için insiyatifi ele almış ve Halaskargazi Caddesini çok güzel süslemiş. Caddenin her iki yanındaki binalara  yukarıdan aşağıya dev bayraklar, Atatürk posterleri, dev “Gençliğe Hitabet” yazısı asmışlar. Manzara gerçekten çok etkileyici. Çocuğu, yaşlısı herkesin elinde bir bayrak bayramın çoşkusunu yaşıyorlar.


Kutlamalar Atatürk’ün Şişli’de bulunan müze evinden başlıyor, törene katılan vatandaşlar buradan Şişli’ye doğru yürüyorlar. Bizde bu yürüyüşe katılıyoruz. Güzel kareler yakalıyoruz.
 


Cevahir Avm’nin önündeki alana geldiğimizde kalabalık iyiden iyiye artıyor. Şişli Belediyesinin oluşturduğu halk korusu müthiş bir uyum içinde türkü söylüyor. Vatandaşlar bu koroya büyük ilgi gösteriyor. Saat 14:00 olduğunda, Şişli Belediye Başkanı Sarıgül podyumdaki yerini alıyor, beş dakika süren konuşmasını yapıyor, fazla rol çalmadan ve halkı da fazla bekletmeden yerini Kenan Doğulu’ya bırakıyor.

 


Kenan Doğulu’nun ilk iki şarkısı sonrasında seslendirdiği Onuncu Yıl Marşı ve “Dağ Başını Duman Almış”  marşı sırasında çoşku doruğa çıkıyor. İnsanımız, cumhuriyet değerlerine sahip çıkmanın onurunu, Atatürk’e minnet duymanın hazzını ve Gençlik ve Spor Bayramın çoşkusunu çok içten yaşıyor.


 


Tüm ulusumuzun bayramını kutlarız.


 


Sağlıcakla kalınız.

1 Yorum

  • mertakinci dedi ki:

    Geçmişini, tarihini ve kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktaran topluluklar sonsuza kadar yaşama hakkına sahiptirler.bu güzel yazınız için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*