SİNGAPUR’DA GEZİLECEK YERLER

SİNGAPUR İLE İLGİLİ BU YAZI SİTENİN İÇERİĞİ OLUP, PUAN VERMEYE AÇIK DEĞİLDİR. YORUMLAR BÖLÜMÜ GEZİLECEK YER EKLEMEK AMAÇLI KULLANILACAKTIR.


 


 


 


Singapur’da Gezilecek Yerler


 


Orchard caddesi (Orchard Road): Singapur’un en önemli alışveriş alanlarından biridir. Günboyu alışveriş yapan insanların kalabalığı vardır. Singapur nehrinin kuzeyinde kalır. 1830’larda bu caddede yer alan orkide ağaçlarından adını almıştır. Caddenin yılbaşı süslemeleri meşhurdur. Bu caddede yer alan Singapur Ulusal Müzesi’ni, Singapur Sanat Müzesini ve bazı fotoğraf sergilerini ziyaret edebilirsiniz.


 


Ulusal Orkide Bahçesi: Cluny Road’da yer alan bu geniş bahçede çok çeşitli orkideler görmeniz mümkün. Orkide, Singapur’un sembolü haline gelmiş. Mükemmel aranjmanlar göreceksiniz. Botanik Bahçesi’nin içindeki bu cennet, dünyanın en büyük orkide bahçesi unvanını elinde bulundurmakta.


 


Raffles Place: Singapur nehrinin güney ağzında yer alan bu alanda, şehrin en uzun binaları ve mihenk taşı mekanları yer alıyor. 280 metrekarelik üç önemli bina olarak, Republic Plaza, UOB Plaza ve UOP Centerı sayabiliriz.


 


Aslan Heykeli: Raffles’te, Singapur nehri’nin kenarında bulunan Merlion isimli bu heykel, ülkenin simgesi. Altı deniz atı, üstü aslan gibi, ilginç bir heykeldir. 


Sentoza adası: Sentosa Adası’nın eski adı Ölüm Adası çünkü tarihte cüzzamlı hastalar bu adaya bırakılırmış. Adaya genelde teleferikle gidiliyor. Harbour front’tan kalkan ücretsiz otobüsle de Sentosa’ya ulaşmak mümkün. Ama bu durumda teleferiğin müthiş manzarasından yoksun kalıyorsunuz. Sentosa, dünyanın en ünlü eğlence parkı. Asya’nın en büyük tüp akvaryumu burada. Ayrıca mumya müzesi de ilgi çekici. Musicial Fountain ise şahane bir ışık ve ses gösterisi sunuyor.


 


Çin mahallesi (China Town) Çin Mahallesi Singapur’un geçmişteki hali hakkında bilgi veriyor. Fakat burası da hızla değişiyor. Eski binalar yıkılıp, yerlerine yeni, “modern” yapılar dikiliyor.


 


Arap Mahallesi: İslam’ın ve Arap kültürünün etkisini görebileceğiniz ilginç bir nokta.. Bu bölgedeki 5000 kişilik Sultan Camii, Singapur’un en büyük camis… Çeşit çeşit dükkanlar ve leziz yemek çeşitleriyle Arap Mahallesi görülmeye değer.


 


Gece Safarisi: Bu park dünyanın ilk vahşi yaşam parkı ve geceleri gezilmek için tasarlanmış. 40 hektarlık bir orman arazisinde kurulu parkta sonradan oluşturulmuş bir vahşi doğa var. Tamamı gece yaşayan hayvanlardan oluşan parkta toplam 1.000 hayvan yer alıyor.


 


Malay mahallesi (Maley Town): Ülkenin yemekleri, ibadetleri vs kültürleri hakkında bilgi edinebileceğiniz, keyifli mahallelerden biri.


 


Hint Mahallesi (Little India): Renkleri ve yemekleri ile ayrı bir dünya… Burada kendinizi Hindistan’ın bir caddesindeymiş gibi hissetmeniz mümkün… Rengârenk ipek sari’lerin satıldığı dükkânlar, lezzetli Hint yemekleri, etnik takılar, küçük Hint tapınakları ile ülkenin Hint nüfusunun çoğunlukta olduğu bu mahalle, Singapur’da görülmesi gereken mahallelerden…


 


Clarke Quay: Singapur nehrinin iki yakasından biri olan Clarke Quay’de sıralanmış lokantalar, canlı müzik, özel içkiler ve dondurmacılarla keyif yapabilirsiniz. Singapur’un kurucusu Raffles’in bir heykelini de burada görmeniz mümkün. 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*