Singapur’a Tepeden Bakınca…


                                      

Singapur ilginç bir ülke. Asi bir ruhu var sanki. Farklı bir hava esmeye başlıyor daha Changi


Havaalanından adımınızı dışarı atar atmaz. Oldukça modern bir yol olan Orchard Yolu’ndan geçiliyor ilk olarak. Görünüşte tertemiz, düzenli ve Avrupa’daki muadillerinden farkı olmayan modern bir şehirdesiniz. Ama bu Singapur’un sadece bir yüzü. Son otuz yıl içinde ülkenin bir bölümü yukarıdaki gibi gelişse de ülkede pek çok etnik ve otantik bölge halen mevcut. Küçük Hindistan, Arap Sokağı, Çin Mahallesi ve Geyland yıllara meydan okuyor. Bu bölgeler ülkenin farklı ve asi ruhunu tanımak için çok daha uygun merkezler. 


 


Yapılacaklar


 


Geyland


 


Geyland Singapur’un etnik bölgelerinden biri. Çoğunlukla Çinlilerin yaşadığı bölgede bir cami ve Hint asıllı Singapurlular da var. Çin restoranları ve dükkanları ile geleneksel Singapur tarzı mimari Geyland’ın farkını ortaya koyuyor.


 


Ayrıca ucuz konaklama imkanları da sunan bölgede dikkat edilmesi gereken Geyland’ın bir genelev bölgesi olması. Sokakların bir yanı, kapı numarası çift olan evlerin olduğu taraf, kadınlar ve travestilin çalıştığı evlerden oluşuyor. Ancak tüm Singapur’da olduğu gibi genelev mahallesinde kalmanız her hangi bir problem yaratmaz, başınıza istemediğiniz her hangi bir şey gelmez.


 


Çin Mahallesi


 


Çin Mahallesi oldukça güzel bir bölge ve Singapur’un geçmişteki hali hakkında da bilgi veriyor. Ne yazık kır tık burası da hızla değişiyor. Eski binalar yıkılıp, yerlerine yeni, “modern” yapılar dikiliyor. Bölge son derece huzurlu ve sakin ancak yakın bir gelecekte bir Çin Mahallesi karikatürüne döneceğe benziyor.


 


Singapur Tarih Müzesi


 


Gelişmiş bir müze. Farklı tekniklerle ilgiyi üzerine çekebiliyor. Singapur tarihine dair canlandırmalar müzenin hiç ummadığınız bölümlerinde karşınıza çıkıveriyor. Ufak bi ücret ödeyerek tarihe üç boyutlu tanıklık da edebilirsiniz. Üç boyutlu teknoloji ürünü efektlerle Japon’larla yapılan savaş yahut köpek dövüşlerini yaşayabilirsiniz.


 


Başkentte bulunan Asya Medeniyetleri Müzesi, Botanik Bahçesi, Çin Mahallesi Mirası Merkezi, Sultan Camii gibi önemli yapılar da gezilmeye değer.


 


Sentosa Adası


 


Bu büyüleyici ada Asya kıtasının en güney ucu olan Palawan Plajı’nın da bulunduğu bir kara parçası. Adadaki Siloso Plajı’nda her cumartesi 18.00’da itibaren yerel bir grup açık havada konser veriyor. İçkinizi alıp denizi izlerken yerel ezgilerle kendinizden geçebilir, adanın yemyeşil manzarasına dalabilirsiniz. Sentosa Adasında görülecek öyle çok yer var ki, örneğin mutlaka Merlion’u, İmbiah’ı, kahverengi kambur yunusların yüzdüğü deniz kulağını (lagoon) görmeye çalışın. Ama adanın ziyaretçilerin keşfetmesi gereken pek çok farklı güzelliğe sahip olduğunu da unutmayın.


 


Singapur Zoolojik Bahçesi ve Gece Safarisi


 


Singapur’daki “Gece Safarisi” adlı park dünyanın ilk vahşi yaşam parkı ve geceleri gezilmek için tasarlanışı ile farkını ortaya koyuyor. 40 hektarlık bir orman arazisinde kurulu parkta yeniden yaratılmış bir vahşi doğa var. Yani parktaki flora ve fauna sonradan oluşturulmuş. Tamamı gece yaşayan, avlanan hayvanlardan oluşan parkta toplam 1.000 hayvan yer alıyor. 100 farklı yaşam alanı oluşturulmuş tüm bu hayvanların rahat ve huzurlu olabilmesi için. Biricikliği ve özeni ile Gece Safarisi dünyanın dört bir yanında ziyaretçileri kendisine çekiyor.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Ülkede yaz ayları pek çok festival yapılıyor ve bu festivaller sırasında pek çok yol trafiğe kapatılıyor.


*Havaalanından şehre giderken taksi şoförünün yolu uzatmamasına özen gösterin. Mümkünse gideceğiniz güzergaha dair önceden bilgi alın.


*Singapur’da sakız çiğnemek yasak ve cezalandırılıyor.


*Deli dana hastalığının ara sıra da olsa düzenli olarak görüldüğü bir yer olan Singapur’da et yemeden önce iki defa düşünün.


*Singapur’da çıplak ya da üstsüz güneşlenmek ve dolaşmak da yasak. 


*Hindistan Cevizi ağaçları ile dolu bir sahilde başınıza koca bir Hindistan cevizi düşebilir. Aman dikkat!


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*