Singapur

SINGAPUR Singapur u ziyaret etmeden önce tüm Asya kıtasının en yaşanabilir şehri seçilmesi ilgimi çekmişti. Singapur a Türkiye den THY ile direkt uçabiliyorsunuz, Singapur havayolları ise Dubai de duraklama yaptıktan sonra Singapur a uçuş yapıyor, bu da uçuş zamanını uzatıyor. Singapur Türk vatandaşları için vize uygulamayan nadir ülkelerden biri. Havaalanında inip otel rezervasyonunu gösterip ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

Singapur a uçmadan Internet ten kısıtlı bütçemle oldukça ucuz bir hotel bulmuştum. Fragrance hotel zincirinin bir çok yerde olmasının avantaj olduğunu düşünmüştüm. Havaalanından bindiğim taksinin bile zor bulduğu hotel, Singapur un ara sokaklarından birinde yer alıyordu. Odaya girdiğimde ise daha büyük bir şok yaşadım penceresi olmayan oda çok bunaltıcıydı. Taksicilere danışarak hotelde genelde göçmen işçilerin kaldığı bir hotel olduğunu öğrendim. Havaalanına dönerek turizm burosunun yardımıyla merkeze daha yakın bir hotelde rezervasyon yaptırdım. Siz siz olun fiyata bakıp da uygun fiyatlı otellere rezervasyon yaptırmayın. Singapur belki de dünyanın en güvenli ülkelerinden biri ama yine de dikkatli olmak lazım.

Singapur harita da baktığınızda gerçekten çok ufak bir ada ülkesi. Bu ufak ülkede 4 milyon insan yaşıyor, bu yüzden nufus yoğunluğu oldukça fazla. Ancak çevreyi de korumak için ellerinden geleni yapmışlar. Adanın büyük kısmı yeşilliklerle çevrili. Bu konuda devletin kuralları son derece katı sokaklara çöp, sigara izmariti ve sakız atmak kesinlikle yasak. Singapur halkı 3 farklı etnik gruptan oluşuyor. Halkın çoğu Çinli, ardından Hintli ve malaylar geliyor. Bu üç halk birbiri ile uyum içerisinde yaşıyorlar. Ülkede İngiliz sömürgeciliğinin önemli etkisi devam ediyor, yollar İngiltere de olduğu gibi akıyor, ana dil İngilizce, İngiliz futbol takımlarına ait reklamlar her yerde.

Singapur da ulaşım metro ile kolaylıkla sağlanabiliyor. En ucuz ulaşım aracı da metro zaten. Genellikle tüm merkezi yerlere metro ile ulaşabiliyorsunuz, sadece hayvanat bahçesinin bulunduğu kısıma sadece otobüs ile ulaşabiliyorsunuz. Taksiler ise sadece duraklardan kalkıyor, bu nedenle yoldan çevirmeniz çok zor. Ben Singapur a Aralık ayında gitmiştim, normalde bu sezon yağmurlu sezon. Aniden yağmur bastırıyor ve hazırlıksızsanız biranda sırılsıklam oluyorsunuz, yağmur kısa bir süre sonra duruyor. Bu nedenle bu aylarda gidecek olanların yağmurluk taşımalarında fayda var.

Orchard Road Singapur un en merkezi yeri. Bu caddede onlarca alışveriş merkezi, kafe ve restauranlar var. Cadde her zaman kalabalık, fiyatlar makul seviyede. Buradaki restaurantlarda helal yemekleri ve farklı tadları bulabiliyorsunuz, Tayland, Indian ve Western style yemekler çok yaygın. Singapur un en ilgi çekici yerleri Sentosa adasında yer alıyor. Adaya Singapur dan teleferik ile geçiyorsunuz. Sentosa adasında asma köprüden geçerek Asya kıtasının en güney ucuna ulaşabiliyorsunuz. Asma köprüden geçiş de size ilginç bir macera sunuyor. Adada Butterfly Park&Insect Kingdom da bulunuyor ben böcekleri bu ölçüde sevmediğim için ziyaret etmedim. Adada çok sayıda müze var, zamanınız varsa gezebilirsiniz. Adada atlıkarıncalarla yolculuk ederek Palawan Beach ve diğer plajlara ulaşabiliyorsunuz, plajlar oldukça temiz görünse de Singapur gibi deniz trafiğinin yoğun olduğu ülkede denize gireni göremedim. Yine Sentosa adasındaki Underwater World da yüzlerce balık ve deniz canlısını görebilirsiniz, dünyanın en büyük akvaryumlarımdan biri olduğu söyleniyor.

Sentosa da devasa bir Merlion heykeli var, asansörle çıktığınız Merlion heykelinin gözünden tüm Singapur u görebiliyorsunuz. Sentosa adasında geçen sene başlanan dünyanın en büyük casinosunun inşaatı devam ediyordu, bittiğinde Sentosa daha da renkli olacak gibi görünüyor. Singapur da bulunan halkların kendilerine ait lokasyonları Chinatown ve Little India var.Little India da Sri Srinavasa Perumal tapınağı oldukça renkli bir yer, ziyaret edilebilir. Yine Little India da bulunan Mustafa Center 24 saat açık bir alışveriş merkezi fiyatlarda oldukça makul. Alışverişinizin ardından basit bir form doldurarak ve formu havaalanında onaylanarak VAT adı verilen vergiyi geri alabiliyorsunuz. Belirtilen miktarı adresine posta ile çek olarak gönderiyorlar.

Chinatown da oldukça renkli ve kalabalık bir yer. Singapur un gece hayatının en aktif olduğu yer Clarke Quay bölgesi. Bu bölgede onlarca restaurant ve cafe de nehrin kıyısında gezip eğlenebilirsiniz. Singapur u gezip de ünlü hayvanat bahçesine uğramadan olmaz. Hayvanata bahçesi merkezden oldukça uzakta ancak otobüs ile gidebiliyorsunuz. Hayvanat bahçesi çok büyük, timsahlar, maymunlara, kaplanlardan, zürafa ve gergedanlara yüzlerce çeşit hayvana çok yakından bakabiliyorsunuz, aradaki tel neredeyse görünmez bu sayede hayvanlara çok yaklaşabiliyorsunuz.
Hayvanat bahçesinde bulunan en ünlü hayvanlar beyaz kaplanlar, suyu çok seven bu hayvanlar çok güzel fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Birde ünlü gece safarisi var, ben denemedim ama çok methini duydum. Singapur un simgesi olan Merlion heykelinin bulunduğu alandan Raffles Meydanının ve Sydney deki opera binasının esinlendiği söylenen Espenalada yı görüp resmini çekebilirsiniz. Bu arada Merlion adanın simgesi, Singapur un anlamı Aslan şehri anlamına geliyor, ancak Merlion figürü Aslan ile ejderhanın bir karışımı gibi geldi bana. Şehirde birçok yerde turistik eşya olarak Merlion heykeli satılıyor. Özetle Singapur Asya kıtasının en zengin, en yaşanabilir ve güvenliği yüksek ülkelerinden biri. Halkının yardımsever, saygılı ve İngilizce bilir olması da ciddi bir avantaj. Ziyaret etmek isteyenlere her zaman farklı şeyler sunabilen güzel bir ülke.

6 yorum

 • mugeyidogan dedi ki:

  gece safarisi hoş gerçekten.güzel bir restoranda yemek ile başlıyor.sonrasında etrafı açık bir trenle hayvanat bahçesinin içinden geçiliyor.aslna, fil vs bir sürü hayvanın doğal yaşam alannın içinden geçiliyor.hayvanlarla tren arasında elektrikli bir çit var ama gözükmüyor.bu yolculuk sonrasında eğitimli hayvanların şovu izleniyor.değişik bir deneyim

 • NEŞE dedi ki:

  Haklı olarak beğenmediğiniz Fragrance otel aslında Singapura özgü bir zincir ve çok ucuzdan pahalıya doğru ,değişen kalitelerde çeşitli semtlerde otelleri var,sizin kaldığınız odanın kritiğini “Trip Advisor”sitesinde okumuştum.Sentosa adasında,güneşli bir şubat günü deniz sefası da fena olmuyor.

 • sevgimm dedi ki:

  afrikadan başka yerlerde de safari yapılabiliyormuş

 • rome_o dedi ki:

  bu sene uzak doğu gezi planlım . singapura kesin uğrayacağım . 2 gün yeterli diyorlar bakalım göreceğiz

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili vg bazıları Singapur u çok “batılı” buluyor ve çok sevmiyor,ben bayılıyorum..2 Gün az olur gibi geliyor,şunu 3-4 gün yapsan çok iyi olacak .

 • Suzandan dedi ki:

  resimler çok güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*