Singapur- Geleceğin Ülkesi (Changi Havaalanı)

30 Ocak sabahı Kedah’tan internet üzerinden aldığımız uçak biletlerimizle Penang Uluslararası Havaalanına (Pelepasan Antarabangsa) gittik.Çok erken yola çıktık.Nedeni trafik. Aynı bizdeki gibi eğer biraz geç kalırsanız ilerlemenize imkan yok.Penang merkez olduğu için çalışma nedeniyle Kedah’tan yola çıkan araba sayısı çok fazla.Epeyce bir uğraştık.İnternetten üzerinden almadığınız taktirde Singapur biletleri çok pahalı.Pasaport polisinden geçtikten sonra uçağımıza bindik.Burası büyük bir havalimanı değil.Singapur’a Malezya Havayolları ile uçuyoruz.

Singapur ,Changi Havalimanına iniyoruz.Çok büyük ve modern.Çiçekler,ağaçlar,havuzlar adeta bir park. Havaalanı tarifeli taksi ile otelimize gidiyoruz.Singapur’da otel fiyatları pahalı.Zaten tam da sezon. Onun için Geylang Bölgesinden otel ayırttık.( Hotel 81 Premier Star).Bavulları otele bıraktıktan sonra ilk iş bir taksi ile Malezya Kuala Lumpur’a kalkan otobüslerin bulunduğu  “Golden Mile Complex” terminaline gitmek oldu.Türkiye’ye Kuala Lumpur’dan döneceğiz. Bileti bir an önce alalım istedik.

Terminalde Çinlilerin dükkanları oldukça fazla.Bileti aldıktan sonra burada bulunan Tai restoranı Diandin Leluk’ta yemeğimizi yedik. Bu arada havaalanında paramızı değiştirerek Singapur doları “SGD” almıştık.İyi ki de almışız.Her yerde kendi para birimlerini kullanıyorlar.Gitmeden aldığım bilgiye burada Malezya parasını kullanabileceğimiz doğrultusundaydı ama durum hiç öyle değil. Yemekler leziz.

Yemekten sonra yürümeye başladık.Singapur ufacık bir Asya ülkesi ama çok ilginç özellikleri olan bir yer. Aynı zamanda bir ada ülkesi .Uçak sanki denize iniyor.Minik minik adacıklarla çevrili.Tam 64 adacık. En büyüğü Palau Ujong bir turist cenneti.Ülkenin bir tek şehri var o da Singapore / Singapur. İngilizce resmi dil. Halk Çinli ,Malaylar ve Hintlilerden oluşuyor.Singapur bir finans ve uluslararası ticaret merkezi.Egzotik mahalleler ve gökdelenler şehri. Malezya gibi Türk’lerden vize istemiyor.Singapur’un tarihi XI..yüzyıla dayanıyormuş.O zamanlar Malezya’nın ormanlarla kaplı kısmıymış.Kıyıda oturan halk balıkçılıkla geçinirmiş.Anlatılan rivayete göre XIV.yüzyılda bu kıyılarda gezinen Malaylı bir prens havanın kötüleştiği için karaya çıkmak zorunda kalmış.Burada vahşi beyaz bir aslan görmüş. Bunun üzerine adaya Malay dilinde aslan anlamına gelen “Singa” ve şehir anlamına gelen “Pura” kelimelerinin birleşimi olan “Singapura” adını vermiş.Beyaz aslan Singapur’un simgesi.Önceleri Malaylar tarafından yönetilen Singapur daha sonraları birçok ülkenin sömürgesi olmuş.En son adayı İngilizler yönetiyorken II.Dünya savaşı çıkınca İngilizler kendi dertlerine düşmüşler.Bundan yararlanan Japonlar adayı işkal etmiş.Bir dönem ada afyon ve uyuşturucu ticaretinin merkezi olmuş.Savaş sırasında Amerika’nın Japonya’ya atom bombası atmasıyla Japonlar burayı terk etmiş.Fırsat bilen İngilizler yeniden gelmiş ve Malaylarla anlaşarak Singapur’un ayrı bir yönetimi olmasını sağlamışlar.1965’te ülke bağımsızlığını ilan etmiş. Bir ada deyip geçmeyelim Dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden.

Su kıyısından merkeze doğru yürüyoruz.Muhteşem parklar.Sokakta sigara içmek ve sakız çiğnemek yasak olduğu için yerler tertemiz.Bir izmarit bile göremiyorsunuz.Adeta kimse yaşamıyor. Tropikal iklimin dev ağaçları zaman zaman yağan yağmurun ıslattığı çimenler. Sanki bir maket şehirde ilerliyorum. Su kıyısında spor yapanlar ,sudan çıkıp karada yürüyen gezinti gemileri,165 metre yüksekliğinde Dünyanın en yüksek dönme dolabı.

İlerledikçe meşhur gökdelenler kendini gösteriyor.Teknoloji başlıyor.Fotoğraflarını gördüğümüz modern Dünyanın harikaları gözlerimizin önünde.

Marina Bay Sands Oteli

Dünyanın en büyük ve en masraflı oteli olara geçiyor.Tepede sonsuzluk havuzu adı verilen bahçelerin içindeki havuz Singapur manzarası eşliğinde yüzmek.Eminim çok zevklidir. Oldukça pahalı bir otel. Burada yüzmek çok keyifli olur diye düşünüyorum.Dev bir gemi şeklindeki teras üç tane 55 katlı gökdelenin üzerinde.2011 yılında açılmış ve 2561 odalı.

Yavaş yavaş şehrin ışıkları yanmaya başlıyor.Renk cümbüşü.”Helix Köprüsü” Dünyanın en sıradışı sarmal köprüsü. Marina Merkezi ile Marina Körfezini birbirine bağlıyor.LED ışıkları yanıyor.Bir masal diyarında ilerliyor gibiyiz.Paris’in ünlü mağazalarının bulunduğu komplekse giriyoruz.YSL mağazası köprünün bitiminde suyun üzerinde pırıl pırıl. Çok değişik bir yapı.Mağazaların bulunduğu yapıya girince yapılan ışık gösterisi büyülü sanki.Marina Bay Sands Alışveriş Merkezi ünlü markaların bulunduğu mağazalar ,kafeler,restoranları barındırıyor.“Guardian Health&Beauty” adlı mağazada istediğiniz vitamini ve güzellik ürünlerini bulabilirsiniz.Fiyatları gayet uygun.

Buradaki bir restoranda “Gazza Pasta”yemek yiyoruz.Oldukça pahalı.Epeyce bir dolaştıktan fiyatların yüksekliği karşısında biraz da şaşırdıktan sonra dışarı çıkıyoruz.Bu büyülü marinada biraz daha dolaşmak ışıklar içinde Singapur’un keyfini çıkarmak istiyoruz.Yorucu bir gün oldu ama o kadar güzel yerler ki hiç farkına varmadık.Bir taksi ile otelimize dönüyoruz.

Bugün 31 Ocak ve benim yaşgünüm.Bu yıl da Singapur’da kutlamak kısmetmiş. Sabah otelde çıktıktan sonra bu sefer ters yöne doğru yürüdük. Hedefimiz “Little İndia”ya “Küçük Hindistan” gitmek. Bir zamanlar buraları sömürge tutmuş Avrupalılar Hintli işçiler çalıştırıyorlarmış.Bu işçiler genelde evlerin yapımında kullanılan kireç ocaklarında çalışıyorlarmış.Şimdi Hintlilerin lokantaları,dükkanları ,butik otelleri,evlerinin bulunduğu Serangoon yolu birçok turistin ziyaret ettiği yer.

Metroya binip gideceğiz.Bu arada metrolar son derece modern ve insanlar bir o kadar eğitimli.Sanki yapay bir dünya … Metrodan indikten sonra az bir yürüyüş ile Hint mahallesine varıyoruz.Bugün Hintlilerin büyük bayramı. Thaipusam Bayramı . Cadde kapatılmış.İlk defa polis gördük. Rengarenk giysiler giymiş olan Hintliler  çok güzel bir kortej oluşturmuşlar. Onlara has müzikler eşliğinde resmi geçit yapıyorlar.Her yer çiçeklerle süslü. En güzel giysilerini giymiş makyaj yapmış olan Hint kadınları çocuklar ,milli giysileriyle erkekler bayramlarını kutluyorlar.                                  

Çin Mahallesi – Buradaki yapılar çok zarif.

1913’te yapılmış bir bina.Yapıların renkleri çok canlı.Cıvıl cıvıl insanlar.Özellikle kuyumcular ilgimi çekti.O kadar fazla ki. Ayrıca Hint kumaşlarının satıldığı dükkanlar.Bir dükkandan içeri giriyorsunuz onun içinde başka bir kapı,oradan başka bir yere.Burası labirent gibi.Ne ararsanız var. Elektronikten elbiseye kadar.Hakikaten küçük Hindistan demeleri doğru.Biraz ilerleyince ana caddede Sri Veerama-kaliamman Hindu tapınağı,üzerinde renkli küçük heykelcikleriyle yükseliyor.Singapur’un en eski Hindu Tapınağı. Asya ülkeleri birbirleriyle iyi kaynaşmışlar.Bir ülkenin halkının kültürü başka bir ülkede yaşıyor.Çinlilerin ise her ülkede.Yağmur yavaş yavaş kendini gösteriyor.“Amber Tandoor”restorana kendimizi zor atıyoruz. Yemekler çok leziz.

Yemekten sonra daha doğrusu yağmur dinince metroya koşturduk.Tekrar marinaya döneceğiz. Bu gece ünlü “Gardens by the bay”a gideceğiz.Hava yavaş yavaş kararıyor.Geleceğin bahçesi.Bilmem hangi hayal gücüyle yapılmış dev ağaçlar.101 hektara yayılmış bahçe.Aslında üç bahçeden oluşan bir alan.“Bay South Garden” Bay East Garden” ve ” Bay Central Garden”.Singapur hükümeti bu parkın yapımı için 2006 yılında Uluslararası bir yarışma düzenlemiş. Kazanan proje uygulamaya konmuş.Her yer ışıl ışıl.Özellikle ağaçlar çeşitli renklere bürünüyorlar.Bu parka körü ve havuzdan geçerek varıyorsunuz. Arkada meşhur otel gözüküyor. Sanki gelecekteki bir şehirde geziyorum.O kadar değişik ki.. Singapur’un marinasında yer alan bu bahçe çok büyük ve birçok ağaç,bitki türü barındırıyor. Metaller ve canlı bitkilerin sardığı ağaçlarınyükseklikleri 25 ile 50 m.arasında değişiyor.En büyüğünün “Supertree Grove” tepesinde Singapur manzaralı “İndoChine”restorana randevu ile çıkılıyor.

Biz almadığımız için bir kahve içmek için çıkmak istedik.Aşağıda giriş için ücret ödüyorsunuz.Asansör sizi ağacın tepesine çıkarıyor.Terastan Singapur mükemmel gözüküyor. Bir yandan yağmur yağıyor.Ama kimin umurunda.Kahvemizi içerken keyfimize diyecek yok.Çok güzel demek yetersiz.İnanılmaz.

İndikten sonra ay tutulmasını izledik.Süper gece.Ne yazık ki iyi bir fotoğraf makinem olmadığı için bu anı tam olarak görüntüleyemedim.O kadar yoğun bir gün yaşamışız ki akşam yemeği yemeği yemeyi unutmuşuz. Bu bizim için şaşırtıcı.

Ağaçları birbirine bağlayan köprüler de ayrı bir güzellik katıyor. Dünyanın önemli turistik merkezlerinin camekanların içinde maketleri yapılmış.Türkiye’ye ait bir manzarayı görmek bizi sevindirdi. Oldukça geç bir saatte otele döndük.

Bugün Şubatın ilk günü.  Sabah kahvaltımızı Çin mahallesinde yapıyoruz.Sentosa Adasına gideceğiz.Burası eğlence adası olarak geçiyor.Asya’nın Disney’i. Bunun metroya binip Vivo City Alışveriş Merkezine gidiyor  oradan da Sentosa trenine  biniyoruz.Adaya teleferik ile de geçiliyor.Mme Tussauds müzesinden tutun macera parklarına kadar ne arasanız var.Ücretler çok yüksek.

1974’te açılan bu eğlence merkezi Asya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olmuş.Singapur’un simgesi Merlion Aslan heykeli dikkat çekiyor. Küçük havuzlar,fıskiyeler,çiçek bahçeleri,değişik heykeller,ağaçlar…. Sanırım burayı gezmek için iki gün gerekir.Ama daha önemlisi bolca para.

Sentosa Adasına yapılan plajın kumları başka yerden taşınmış.Adada üç plaj bulunuyor. Biz kelebekler parkını gezmek istedik.(Giriş kişi başı 20 SGD )Elimize konan kelebekler, bize kendini sevdiren İguana,çok yaşlı kaplumbağa, rengarenk papağanlar ve hiç tanımadığım böcekler..

Eğlenmeyi bu anlamda seviyorsanız Sentosa Adası doğru adres ama Singapur’u gezmek için zamanınız kısıtlı ise çok ta olmazsa olmazı değil.Tekrar metro ile Marina’ya geri döndük.Bu gece ışık ve ses gösterisi var onu izleyeceğiz.Marina’yı tam dolaşıp Marlion aslan heykelini görmek istiyoruz. İşlerinden yeni çıkan insanlar kıyıdaki barlara oturmuş keyif yapıyorlar. Bazıları spor yapıyor.Binalar ,ışıklar…Yavaş yavaş hava kararıyor.Heykeli görmek diğer yandan da ışık gösterisini kaçırmamak için telaş içinde yürüyoruz.Tam koyu tamamlayacağız ki heykel karşımıza çıkıyor ama tadilatta.Hayak kırıklığı.Hemen yakınına bizi üzmesinler diye küçük bir tane daha yapmışlar hemen poz veriyoruz.Bu arada marinada ışık ve ses gösterisi başlıyor.Tüm binalar müziğin ritmine uygun mor ,kırmızı ve daha birçok renk ile aydınlanıyorlar.Muhteşem manzaralar.Rüya gibi.

“Peking Duck Majestic”‘te akşam yemeği yiyoruz.Burada her çeşit restoran var.Fiyatlar da uygun olduğu için her taraf dolu.Biz masa boşalmasını bekledik.Yeniden metro ile otelimize döndük. Bir güzel gün daha bitti.Uçağımız 3 Şubat’ta Kuala Lumpur’dan kalkıyor. Buraya geldiğimizde saat 15.00 için otobüs bileti almıştık. Singapur’da üç buçuk gün geçirdik ama yetmedi.Gezmek istediğimiz bazı yerlere gidemedik.Ertesi gün bavullarımızı toplayıp otelin resepsiyonuna bıraktık.Biraz daha gezelim dedik.

Tekrar otele dönüp bavullarımız ile bir taksiye atladık.Otel ile otobüsün kalktığı yer yakın.Bavulları otobüs çirketine bıraktık.Biz ilk geldiğimiz restoranda bir şeyler yedik.Asıl macera şimdi başlıyor.Otobüs ile bir ülkeden diğerine geçeceğiz.Her şey iyi gibi gözüküyordu ama otobüs bir türlü kalkamadı .Yaklaşık üç saat rötar yaptı.Sebebini her sorduğumuzda “gümrük” dediler. Bizden başka Türk yok.Birkaç İngiliz.Diğerleri Çinli.Neyse epeyce bekledikten sonra nihayet bindik.

Perdeli otobüsümüze kavuştuk. Dönüş için internetten bilet bulamadığımız için otobüsü tercih ettik. Bindiğimizde koltuklar arızalı olduğu için yer değiştirdik.Trafik yoğun.Zor ilerliyoruz.Gümrüğe gelince bizi aşağıya indirdiler.Polisten geçtik.Burada çok beklemedik.Daha sonra otobüse giderek bavullarımızı aldık ve felaket bir kuyruğa girdik.İzdaham.Çinliler önlerindeki tüm engelleri aşmak istercesine sağı solu itip kendilerine yer açıyorlar.Burada o Singapur’un kibar insanlarından eser yok.Gişedeki polis tek tek inceliyor ve gayet yavaş hareket ederek pasaportları damgalıyor.Mahvolduk.Bavulları aldıktan sonra otobüsü aramaya koyulduk.Bir kaçırırsak ne yaparız endişesi ile oraya buraya koşuşturuyoruz.Herkes bizim durumda. Neyse otobüsteki İngilizlerin yardımlarıyla otobüse binip rahat bir nefes alıyoruz.Kuala Lumpur’da havaalanına yakın bir otelden yer ayırtmıştık.Zira uçağımız sabah 9’da. Otobüs şöförü bizi istediğimiz yerde indirmeyince Kuala Lumpur’a kadar gitmek zorunda kaldık.Burada bir taksi ile oldukça fazla bir ücrete anlaştık bizi otele götürecek.Yani havaalanına yakın bir otele yer ayırtmak bir işe yaramadı.Araba dökülüyor.Şöför para kazanmak uğruna bavulları tıkıştırdı.Epeyce yol gittik. Gecenin karanlığında doğru mu gidiyoruz belli değil.Adamcağız oteli bulamadığı için sıkıntı içinde bize GPS var mı?diye soruyor.Neyse zar zor buluyor ama biz perişan oluyoruz.Sepang’ta Hotel Empress.Neyse rezarvasyon iptal olmamış.Gece saat 01 oldu.Beş saatlik bir uykudan sonra Havalimanına giden servise bir ücret karşılığı biniyoruz.Böylece Malezya-Singapur seyahatimiz sonlanıyor.Darısı yeni ufuklara….

 

Fotoğraflar yazara aittir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*