Sibiu ( Hermannstadt) – Brukenthal Sarayı

26 Temmuz sabahı Sighişoara'dan ayrılıp Sibiu'ya gideceğiz.Teo ve eşine "Hoşçakal" diyoruz. Teo Türkiye'ye gelmiş ,gezmiş ve çok beğenmiş.Pansiyondan ayrılırken bize ufak şişeler içinde kendi yaptığı likörlerden veriyor.Karı koca çok içten insanlar.Bir hatıra fotoğrafı çekmekten geri kalmıyoruz. 

Kahvaltı için şehrin içinde bir kafeye giriyoruz.Güzel ve modern bir dükkan.Mis gibi kahve taze kruvasanlar. Ayaküstü yapılan bir kahvaltı ama hoş.

Yine düştük yollara.Sibiu şehri Romanya'nın Erdel bölgesinde.Cibin nehrinin iki yakasına kurulmuş.2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.Karpatların eteklerine yerleşmiş.Romenler tarafından kurulan şehre daha sonra  Saksonlar yerleşmiş.900 yıldan fazla bir tarihe sahip.1366 yılında şehrin adı Hermannstadt olmuş.1919'da Sibiu olarak değiştirilmiş.Sibiu Osmanlılara karşı duran bir kale olmuş.Sibiu bir ilkler şehri. İlk Müze,ilk Tiyatro binası,ilk matbaa ,hatta ilk açık hava sineması ve daha birçok yapı burada yapılmış.Ne yazık ki biz Sibiu'da kalmayacağız.Yaptığımız programa göre bu gece Horezu'ya gidiyoruz.

Eski şehrin meydanı Brukenthal Meydanı diye anılıyor.Çünkü burada Brukenthal Sarayı var. Müze haline dönüştürülmüş.1777 ve 1787 yılları arasında Transilvanya valisi olan Baron Samuel von Brukenthal için yapılmış.1817 yılında müze olarak açılmış. Önce burayı geziyoruz. Müzede Baron'un çok güzel bir resim koleksiyonu sergileniyor.Ayrıca para koleksiyonu da var.Bahçede Baronun eşi Sophia Brukenthal 'ın resmi var.

1808'de Sibiu-Ressam Franz Neuhauser .

Viyana'da doğan ressam Baron Brukenthal ile birlikte Sibiu'ya gelmiş ve burada epey sanatçı yetiştirmiş.Taşbaskının ustası olarak tanınıyormuş.

Müzede en çok ilgimi çeken şey sarayda yapılan davetler ya da diğer kutlamalar için yapılmış olan davetiyeler.Bu kadar mı zarif olur bu kadar mı güzel.Müzenin girişinde bir sergi var."Gölgenin Işıkları" diye. İlginç çalışmalar dikkat çekiyor.

Müzeden çıktıktan sonra arnavut kaldırımlarında yürürken logar kapak fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyorum.Meydanda Romen dilinin ustası bilim adamı Gheorghe Lazar( 1779-1823)'ın heykeli yükseliyor.Biraz tuhaf bir heykel. 

Eski şehirde yürüyerek dolaşabiliyorsunuz.Hemen hemen her yerden kulesi gözüken Transilvanya'nın en güzel yapıtlarından biri olan Protestan Katedraline Piata Huet meydanına gidiyoruz.1520'de eski bir Roma bazilikası üzerine inşa edilmiş.Sibiu'nun en güzel eseri.En uzun kulesi 73.34 metre ile Transilvanyanın en yüksek kulesi.Kilisede birkaç org var.İçeride Bizans etkisinin görüldüğü relief ve mezar taşları bulunuyor. Bahçede Piskopos Georg Daniel Teutsch heykeli yükseliyor.Sibiu'nun önemli bir kişisi hem dini hem de politik açıdan.3,5 metre yüksekliğinde olan heykel kilise gibi heybetli.

İlk önce ufak bir ücret ödeyerek çanın bulunduğu kuleye çıkıyoruz.Tahta eski ve oldukça kötü bir merdivenden tırmanıyoruz.Tepeye ulaşınca Sibiu'yu seyretmek buna değiyor ama zor bir etap.Her tarafta güvercin dışkıları var. Çanın üzeri o kadar dolmuş ki adeta  benekli bir boyası varmış gibi.

Oradayken çan çalar diye çekiniyoruz.Biraz korkunç.Ortaçağ sanki burada nefes alıyor.Yukarıya her çıkan nefes nefese .Yüksek olan her yere çıkma isteğim burada beni biraz ürkütüyor.İndikten sonra rölyeflerin bulunduğu yeri geziyoruz.

Çok esrarengiz bir katedral.Özellikle muhteşem bir org var.Burada çeşitli büyük kutlamalar yapılıyormuş. Katedralden çıkınca Ortaçağdaki marangozları temsil eden gençler o zamanın giysileri ile çalışıyorlar.Çok ilginç geldi. Bu arada yağmur çiseliyor.Hava bir kararıyor,bir açılıyor.

Katedralden çıktıktan sonra,caddede gezerken rastladığımız Bufnita Restoran yerel yemekler yapıyor diye okuyunca hemen oturduk. Biraz sıkışık bir mekan ama yemekler fena değil.O kadar güzel binalar var ki hayran olmamak elde değil.Özellikle yeşil boyalı bir yapı çok ilgimi çekti.Böyle olduğunda ister istemez geçmişte kimbilir kimler oturuyordu demekten kendimi alamıyorum.

Sibiu şehrinin simgesi,Cizvit kilisesinin yanında gözlem kulesinde bir de saat var.Kule XII.yüzyılda yapılmış ve birçok amaçla kullanılmış. Geçici hapishane bile olmuş.Buraya yakın 1859'da yapılmış eski bir demir köprüye gidiyoruz.İlk yapıldığında tahta olan köprü daha sonra demir olarak yapılmış."Yalan Köprüsü "diye anılıyor. Adı üzerinde birbirine çeşitli sözler veren ve sonra da tutmayan aşıklar yüzünden verildiği rivayeti var.Kırmızı sardunyalarla süslü köprü pek güzel gözüküyor.

Buradan pek ayrılmak istemiyoruz.Ama bu gece Horezu'da kalacağız.Yine yemyeşil kıvrımlı yollardan gidiyoruz.Manzara enfes.Akama doğru Horezu'ya varıyoruz.

 

Fotoğraflar yazara aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*