Siam Diyarından İzlenimler

BANGKOK SEYAHATİ

Istanbul’dan THY’nin TK0068 sefer sayılı uçağıyla ben ve Ebru    kurban bayramı tatilini 2 gün uzatarak  9 gün yaptıktan sonra – Bangkok (3.5 gün) ve Singapur’u (2.5 gün) kapsayacak şekilde yeni bir macreaya doğru yola çıktık.  23:45’de hareket eden uçağımız ertesi gün yerel saat ile 14:15’de Bangkok’a indi (9.5 saat yolculuk+5 saat farkı). Seyahat öncesinde televizyon ve internetten Bangkok’un sular altında olduğunu duyduğumuzdan nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı ve bizi ne kadar etkileyeceğini merak ediyorduk. Ancak durum kaldığımız otel görevlilerinin mailleştiğimizde belirttikleri gibi oldu yani bizi hiç etkilemedi desek yeridir.


05.11.2011: Bangkok’a saat 14:15 de indik ve bavullarımızı almaya gittiğimizde bir şok yaşadık çünkü bir tane çantamız eksikti. Airline passenger service’deki bayanın proaktif davranışı sayesinde hemen çantamız bulundu ve uçağımız daha sonraki rotasına doğru hareket etmeden bize getirildi. Aynı akıbete uğrayan 1-2 kişiye daha tercümanlık ettikten sonra otelimize yerleştik. Phaya Thai’de 5 yıldızlı Siam City otelde kaldık (Oda başı 65USD kahvaltı dahil değil). Bu otele yerleşmemizin sebebi havaalanından bu istasyona direkt metro hattı olması ve BTS (havadan raylı) sisteminin istasyonlarının kesişim noktasında olmasıydı. BTS’yi bu yüzden çok etkin olarak kullanabildik. Saat 16:30 gibi odaya yerleşip çıktıktan sonra oteldeki tur görevlisinden sırası ile planladığımız gibi tur satın aldık.

Kuwai Nehri Turu: Kişi Başı 42 USD

Mabedler ve Saray Turu: Kişi Başı 53 USD

Floating Market Turu: Kişi Başı 39 USD


Otelden dışarı çıkınca Bangkok’da o saatte yapılacak en iyi iş Patpong Gece Pazarına gitmek olduğunu düşünerek BTS’ye yöneldik. İstasyonunda inip caddelerde dolaşmaya başladık. Birşeyler yemek için bir pizza restoranına uğradık. Yediğimiz pizza ve makarna çok güzel hazırlanmıştı. Daha önceden yemek konusunda zorluk çekebileceğimizi düşündüğümden beni biraz şaşırttı. Gece Pazarı saat 19:00 gibi başlıyor ve gece yarısına kadar sürüyor. Burası tamamen taklit ürünler satan açık iki tarafına dizilmiş tezgahlardan oluşan bir yerdir. Yani ışıklı ve hareketli bir alan, geniş bir cadde düşünün, 300 metre… Bu caddenin ortasındaki alanda, her iki yöne doğru tezgahlar kuruluyor. Bütün ürünler gerçek markalarının taklidi ve gerçekleri ile mukayese edildiği zaman elbette inanılmaz derece ucuzdur. Bütün satıcıların ellerinde birer hesap makinası vardır. Siz fiyat sorunca onun üzerine yazarak cevap veriyorlar ve pazarlık başlıyor.  Bir T- Shirt için pazarlık 450 baht’tan açılıyor. Ancak bunların en kalitesinin değeri 80 – 100 Baht arasıdır. Bunu da bu fiyata indiğinizde ve satıcıların olmaz dediklerinde yanlarından uzaklaştığınızda yanınıza gelip pazarlığa devam etmemelerinden anlıyorsunuz. Burada satılan ürünlerde hayal kırıklığına uğramamak için böyle bir yerden ne alınabileceğini bilmek ve ona göre de pazarlık etmek gerekiyor.


Buradan ayrıldıktan sonra MBK alışveriş merkezine gittik. Burası Bangkok’un en büyük outleti konumunda olan alışveriş merkezidir. Burada yine ucuz ama Patpong’dan daha kaliteli ürünlerle karşılaşıyorsunuz.Gerçek ürünlere de taklit olanlarına da rastlıyorsunuz. Mağazalarda pazarlık yine yapılıyor ancak Patpong’daki kadar değil: örneğin ben 800 Baht’tan açılan bir pazarlık sonucu sırt çantasını 450 Baht’a alıyorum. Taklit ürünler de, gerçek ürünler de mevcuttur. Daha çok tekstil ürünleri ağırlıklı bir AVM olmasına rağmen üst katlarda elektronik ürünler de mevcuttur.  Markaların adını taşıyan mağazalarda pazarlık bazen hiç yapılamayabiliyor. Örneğin Sony mağazasında fotoğraf makinemin evde unuttuğum memory card’ı için hiç pazarlık kabul etmediler.
Sukhumvit21 ve Paragon AVM’leri ise kesinlikle daha üst sınıfa hitap ediyorlar.


06.11.2011: Bugün Kanchanaburi şehrine gidip ‘’Ölüm Demiryolu’’ (Death Railway) diye adlandırılan Kuwai Köprüsü ve Demiryolu gezisine katıldık ancak, bu turu başka bir yazının konusu yapmak istiyorum.

Saat 20:30 gibi Bangkok’a geri döndük ve müşterilerini ‘If it swims, we have it’ sloganı ile karşılayan Sea Food Restaurant’a gittik. Bangkok’da Sea Food Restaurant sebil gibi ancak, bu ayrıcalıklı yeri anlatabilmek için Sukhumvit 24 caddesindeki olduğunu belirtmeniz lazımdır. Burası yaklaşık 1500 kişiye aynı zamanda hizmet sunabilecek kadar büyük ve dekore edilmiş balığınızı kendinizin alışveriş sepeti ile dolaşıp seçtiğiniz ve sonra nasıl ve hangi soslar ile pişmesini ve kızartılmasını istediğinizi tarif ettiğiniz ilginç bir mekandır. Balık gibi sebzelerinizi, salatanızı ve meyvenizi de siz seçiyorsunuz. Onlar sizin için daha sonra hazırlıyorlar. Yani bir şekilde balıkçı ve manavdan alışveriş yapıp para ödüyorsunuz daha sonra, bunları bir aşçıya teslim edip hazırlaması için ayrıca para ödüyorsunuz. O şekilde düşünün. Buranın favori yemeği kaşar ve bir çeşit sos ile servis edilen istakoz…700 gram istakoz 2700 Baht yani 90USD’dir. Balıkların tadı ise bizim bildiğimizden daha farklı ve yağlıdır. Benim tavsiyem eğer gidecekseniz balık seçmek yerine restaurant’ın sol tarafındaki kısımda sergilenen tabaklar içinde pişmiş balık ve deniz ürünleri bulunan Japon Mutfağına ait aperatif  ürünlerden seçmenizdir.


Girişte adeta bir düğün salonunu andıran, konsepti seç, sepete at, öde, tarif et ve tekrar öde mantığı üzerine kurulu bu mekanı beğenmedim. Tekerlekli alışveriş sepeti ile balık seçerken kendimi süpermarkette gibi hissettim ve zaten soğudum. Tayland’da belki de yediğim en tatsız yemekti…Ben buranın hangi balığının nasıl ve hangi soslarla pişirilip zevkli bir şekilde yeneceğini nereden  bileyim? Giden bir şey kazanmaz gitmeyen de kaçırdım diye üzülmesin bence…07.11.2011: Sabah saat 07:00 gibi tur görevlileri otelimizden aldılar. İlk olarak oturan Buddha heykelinin bulunduğu tapınağa gittik. Burada 5.5 ton  ağırlığında 3m yüksekliğinde altından bir Buddha Heykeli var (Wat Traimit). 13. Yüzyılda dökülmüş ve daha sonra koruma amaçlı olarak alçı ile sıvanmış. 1955 yılında şimdi yerine taşınırken vinç ile kaldırma esnasında halatları kopmuş ve yere düştüğünde sıvalar dökülünce altın olduğu anlaşılmış.

Buddha Heykelleri diğerlerinin heykelinden başında meşale olması ve gözlerinin önüne bakması ile ayırt ediliyor. Sabah rahipler ibadet için kalktıkları zaman tapınaktaki çanı çalıyorlar ve halk onların bir günlük yiyeceklerini getiriyor.


İkinci durağımız ise Yatan Buddha Heykelinin bulunduğu tapınaktı. (Wat Pho). Uzunluğu 46 metre yüsekliği ise 15 metredir. Tayland’ın ilk üniversitesi buradaymış ve ayrıca Thai Masajı da ilk olarak burada icat edilmiş. Aşağıdaki resimlerde yatan buddha ile kralların küllerinin saklandığı anıtları görüyorsunuz


Üçüncü durak ise kraliyet sarayıydı.  Burası gerçekten çok büyük, süslü ve devasa bir saray…1. Rama tarafından 1782 yılında yapımına başlanmış ve sarayda sarı olan her şey altın…O yüzden aşınmayı engellemek için turistlere sık sık dokunmayın ikazı yapılıyor ama kim dinler? Bu turun biraz pahalı olmasının sebebi de bu aşınmalardır. Bunu telafi etmek için giriş fiyatını artırıyorlar. İçinde yabancı devlet adamlarını ağırlamak için yapılmış demir parmaklıklarla ayrılmış bir kısım bile var.


08.11.2011:  Sabah saat 07:00 gibi Tur görevlileri tarafından otelimizden alındık. Bankok’un yaklaşık 110 KM kadar dışındaki Domnoen Saduak Folating Market’e varışımız 2 saat kadar sürdü.  Önce son derece iptidai yöntemler kullanan bir Hindistan cevizi’den şeker imalatı yapan bir atölyeyi gezdik. Burada ikram edilen şeker hoşuma gitti ve 1 kilo kadar aldım. Daha sonra tekneyle hızlı bir şekilde yaklaşık 20 dakika kadar süren bir yolculuktan sonra satıcıların olduğu yere geldik. Kanal içinde her iki yanında Tayland’daki yaşamın zor yönünü gözler önüne seren evler vardı. Burada Tayland’daki yaşamın Bangkok’dakinden farklı bir yüzü ile karşılaşıyorsunuz. Kanal ile sarmaş dolaş ancak zorlukları ile de mücadele eden insanlarla karşılaşıyorsunuz. Evlerin önü açık ve içlerindeki eşyaları buzdolaplarına, çamaşır makinalarına kadar görüyorsunuz.  Bunlara Bagkok’daki sel olayında dolayı kanal turu yapamadığımızdan dolayı burada şahit olduk. 


Tur sizi kanalın merkezi konumundaki bir alışveriş mağazasına çıkarıp 1.5 saat süre veriyor. Kanalda daha fazla dolaşmak için bir tekne kiralamanız gerekiyor. Yarım saati kişi başı 200 Baht’tan pazarlık açılıyor. Ama fazla esnek olmuyorlar. Nasıl olsa buraya kadar gelmişken tekne ile dolaşmamazlık etmezler diyorlar. Kanal boyunca rastladığımız evlerde hediyelik eşya, çanta, giyecek, ağaç işleri hatta boğa yılanı ile resim çektimek isteyenler için platform bile var.  Teknelerde ise sos yapmakta kullanılan ürünler, kuru ve taze meyve, yemek gibi değişik ürünler var. Herkes kendi ürününü pazarlıyor.


Daha sonra tik ağacından yapılan ürünlerin sergilendiği bir atölyeyi gezdik. Çeşiti mobilyalar ve değişik eşyalar vardı: yemek masaları, sallanan sandalyeler, tahta filler vs…


Otelimize döndükten sonra Bangkok’un sular altında kalan kısmı görmek için BTS ile 5 durak ilerideki Chatuchack Parkına gittik. İnsanlar 30-40cm yüksekliğindeki su içinde çizmelerle yürüyorlar. Gerçekten çok zor bir durum Bangkoklular için…


Tayland hakkında son olarak birkaç cümle söylemek istiyorum. Milli geliri 5000-6000 USD arası ve halkı bölgesindeki diğer ülkeler gibi koloni olmamış olmak ve özgürlüklerin her alanda komşularına nazaran çok daha geniş olması ile gurur duyuyor. Kral ise hiçbir siyasi gücü olmamasına rağmen darbecilerin dahi dokunmak istemediği adeta ülke için birleştirici olarak kabul edilen bir unsurdur. 35 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kralı olma ünvanını koruyan ve 5 Aralık 2011’de 84 yaşını kutlayacak olan IX. Rama’nın gençlik resimlerine ülkenin her yerinde adım başı rastlanıyor. Bunun nedenini sorduğumuzda ise çok yardımsever bir insan olduğunu ve bu durumun ona gösterilen sevgi ve saygının bir ifadesi olduğu belirtiliyor.

 

Bangkok yolculuğumuzu burada noktalayıp ertesi gün Singapur’a geçiyoruz.

 

2 yorum

  • sadiye dedi ki:

    Çok güzel,yorulmadan okunacak bir gezi yazısı olmuş, Uzak Doğuya giderken çok faydalanacağım, ellerinize sağlık, teşşeküler..

  • Zeynep dedi ki:

    24 saat uyumayan bir şehir tanımlaması Bangkok için son derece uygun olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*