Saraybosna: Havası,Suyu, İnsanı Güzel Şehir…

Saraybosna: Havası, Suyu, İnsanı Güzel Şehir…

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna, güzel bir coğrafyada yer alıyor. Havası, suyu, taşı, toprağı, insanı güzel. Ne yazık ki savaş bu şehri fena vurmuş. Tüm binalar delik deşik, şehirde savaşın tüm izleri ekonomik nedenlerle hala duruyor. Arabalar yaptırılamamış, binalar onarılamamış. İnsanların hala zar zor hayatlarını sürdürdükleri belli oluyor.                                       Şehir merkezinden bir görüntü

Havaalanı şehir merkezine çok yakın, ne yöne baksanız kurşun izi dolu binalar görünüyor. Şehrin etrafı yemyeşil tepelerle çevrili. Bu tepelerde irili ufaklı evler var. Şehrin içinden geçen Miljacka nehri manzaraya ayrı bir güzellik katıyor. Saraybosna yaşadığı tüm kötü günlere rağmen güzelliğini sürdürmeye devam ediyor.

Şehir merkezindeki en güzel binalardan biri kütüphane binası. Savaşta çok hasar görmüş. Çıkan yangından bir tek kitap bile kurtarılamamış.                                       Kütüphane Binası

Saraybosna’da görülmeye değer yerlerden biri de eski çarşı. Çarşıda sanki zaman durmuş gibi. Sanki eski bir Osmanlı şehrine ışınlanmışsınız gibi hissediyorsunuz. Çarşının orta yerindeki çeşmeden çok lezzetli bir su akıyor. Söylenenlere göre bu çeşmeden su içenler Saraybosna’ya tekrar gelirlermiş. Grubumuzdan kimsenin buna bir itirazı yok gibiydi.                                          Eski Çarşı ve çeşme

Bakır işçiliği Saraybosna’da oldukça gelişmiş. Her tarafta bakır cezve ve fincan takımları satılıyor. 2 fincan, 1 cezve, 1 şekerlik ve 1 tepsiden oluşan takımları 15 Euro’ya almak mümkün. Tepsilerde Mostar ve Sarajevo işlemelileri tercih etmenizi tavsiye ederim, onlar çok daha özel görünüyor. Bir kafeye oturup Bosna Kahvesi içmek isterseniz, kahveniz bu takımlarla geliyor. Kahveleri aynı bizimki gibi, sadece şekeri siz sonradan ekliyorsunuz.

Saraybosna’ya giderseniz mutlaka Boşnak Böreği yemelisiniz. Bu böreği yemezseniz çok şey kaybedeceğinize emin olabilirsiniz. Kabaklı, kıymalı, ıspanaklı, peynirli… Her çeşidi var. Kıymalısına bürek diyorlar, her çeşidinin adı ayrı ama siz Türkçe de söyleseniz anlıyorlar. Yalnızca sac altı börek satan yerleri tercih edin, onlar çok daha güzel ve ince yufkalı oluyor. Dönerken grubumuzdaki herkes evine veya hediye götürmek için börek aldı.

Havaalanı yakınlarında bir savaş müzesi olan Tünel’i ziyaretimizde ise hepimiz duygusal anlar yaşadık. Yapımına savaşın ikinci yılında başlanan tünel, savaşın kaderini değiştirmiş ve 800 metre boyunca kazılan bu tünel Saraybosna için umut olmuş. Buradaki video gösteriminde insanların neler yaşadığını daha çok anlama fırsatı bulduk.

Kısacası Saraybosna gezisi benim için huzur dolu, sadeliğin güzelliğini tekrar keşfettiğim, barışın önemini bir daha anladığım bir gezi oldu. Saraybosna’yı gördüğüme çok memnun oldum. Herkesin burada kendinden bir şeyler bulacağına eminim.

7 yorum

 • arzud dedi ki:

  Süper;en kısa sürede ben de gitmek istiyorummmm.

 • ali_akturk dedi ki:

  cok guzel bir yazi olmus, tebrikler… devamini bekliyoruz…

 • ayse dedi ki:

  Anlaşıldı ki şu boşnak böreğini Bosna’da da tatmak lazım:))…bir de şu kütüphane,ne kadar hoş gözüküyor fotoğrafta…

 • justinian dedi ki:

  Sade ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Yapmayı planladığım balkan gezisinde Saraybosnaya uğrama konusunda kararsızdım. Sanırım şimdi gideceğim. Teşekkürler 🙂

 • çitlembik dedi ki:

  Saraybosna’lı bir arkadaşım var ve aynen yazınızın girişinde anlattığınız gibi savaş görmüş ve bu nedenle yokluk çekmiş bir insanın nereye giderse gitsin nasıl hesap kitap yaptığına ve pahalı olan hiç bir şeye elini uzatmadığına pazarlardan alış veriş ederek nasıl pazarlık ettiğine şahit oldum.

 • TALYA dedi ki:

  İçten, duru anlatım orada olmayı özendiriyor(bir taraftan da hüzünlendiriyor)..sağolun.

 • abt_smyrna dedi ki:

  Gerçekten çok sıcak ve içten bir yazı.. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*