Saray´sız´ Bosna

Uzun zamandır yazmıyordum. Aslında sanırım benimkiler bir gezi yazısından çok gözlem yazısı. Bu seferki durağımız Saraybosna idi. Genelin aksine bir konferansta babama eşlik etmek için gittim. Sonuçta gezmenin bahanesi yok, sebebi çoktur nazarımca. 

Demirperde ülkelerinden hiç haz etmem. Hatta alfabesi latin olmayan ülkelerde hep bir tuhaflık var diye düşünüyorum. Belki de biraz ırkçı bir söylem oldu. Kimbilir belki de benim şanssızlığımdandır. Lafı çok fazla uzatmadan Saraybosna notlarımıza başlayalım. 

Gerek havanın biraz yağışlı olması, gerekse benim gezi modumda olmamamdan olsa gerek çok detaylı bir şehir gezisi yaptığımı söyleyemeyeceğim. Lakin bir kaç noktaya kısaca değinmek istiyorum.

Şehirde ilk olarak genel bir gezi yaptığınızda Avusturya Macaristan İmparatorluğunun izlerini görüyorsunuz, ancak sizlere önerim şehir merkezinden biraz daha yukarları çıkmanız ( Başçarşının üstlerine doğru). Tepelere doğru çıktıkça Osmanlı’nın etkisi oldukça baskın. Açıkçası kendi adıma ben doğduğum şehir olan Tokat’ın yukarı mahallelerinde geziyormuş gibi hissettim, kimbilir belki siz de kendi şehrinizden bir sokak bulacaksınız. 

Başçarşı tipik turistik bölge.Börekçiler, cevabiciler ve gümüşçülerle dolu.  Saraybosna’ya gitmeden önce pek çok gezi yazısı okudum. Cevabi ile börekleri öve öve bitiremiyorlar. Açıkçası damak zevkimden şüphe duyar oldum. Hiçkimse alınmasın ama ! Cevabi ya da böreği övenler kanımca bugüne dek aç gezmişler. Bir İnegöl köftesini, Adapazarı ıslamasını bırakın evde yapılan kuru köfte ile bile yarışamaz. Böreklere gelince üzerinde konuşmaya bile değmez. Bu noktada yeme içmenin çok ucuz olduğunu da eklemekte yarar var. Başçarşıdaki “türk çayı” lafına da çok aldanmayın, epey hayal kırıklığı olabilir. En iyi çaylar yine de börekçilerdeydi.

Şehirde hala savaşın izleri varken, bir yandan da yeni ve modern yapılaşma mevcut. En çok göreceğiniz ise Ziraat Bankası. 🙂 . Yeni yapılanmalar bana biraz İngiliz stilini anımsattı. Sanırım İngilizler buralara el atmış gibi. 

Ulaşım için tranvayı kullanabilirsiniz ama tek kişi değilseniz taksi kullanmanızı öneririm, taksi oldukça ucuz. 

Saraybosna’ya kadar gidip Mostar’ı da görmemek olmazdı. Bunun için kaldığım otelin resepsiyonistinin bir arkadaşı olan Viktor (00 387 61 927 246)  yardımcı oldu. 100 euro karşılığında Saraybosna’dan Mostar’a götürüp getirdi aynı zamanda da çevreyi gezdirdi. İngilizcesi gayet iyi ve çok zarif bir yol arkadaşı. Gezi yazıları yazdığımı arzu ederse yazım içerisinde numarasını paylaşacağımı söyledim. Arzu edenler Viber üzerinden ulaşabilirler. 

Mostar’a olan yolculuğumuzda da yine uğramadan geçilmeyecek 2 durak vardı. Kuzu çevirmeci Zdrava Voda ve Tito’nun Hitler’i durdurmak için treni patlattığı nokta. 

Açıkçası şahsım adına Balıkesir kuzusunu tercih ederim. Ayrıca nasıl başarıyorlarsa kuzu oldukça ılık geliyor. Geri gönderip ısıttırdım. Eğer 4 veya daha fazla kişi iseniz kuzunun omzunu isteyin. En leziz kısmı orası. 

Gelelim meşhur tren köprüsüne. Açıkçası bugüne dek yüzlerce anıt gördüm. Hayatımda çok az anıt önünde duygulanmışımdır. Bu tren anıtı da bunlardan biri oldu. Anıtın orda tek bir yazı var Tito’ya ait “Sizi geride bırakmadık”. Hikayeyi bilmeyenler için anlamsız bir söz belki. Kısaca hikaye şu : Tito Hitler’i durdurmak için tren köprüsünü patlatmadan önce askerleriyle köprünün karşı tarafında kalan halkı tek tek taşır. 

Mostar’a gelince. Bir tercih hakkında kalsam öncelikli olarak kesinlikle Mostar’ı seçerdim. Oldukça şirin bir yer. Saraybosna’ya göre 2 kat pahalı. Hediyelik alacaksanız kesinlikle Saraybosna’dan alın.Mostar’da alanen kazıklıyorlar. Her ürünün birim fiyatı euro’ya dönüyor:)

Ben yine fotoğraf koymayı beceremedim. 🙁 

 

 

 

1 Yorum

  • gezmen dedi ki:

    Saraybosna Mostar arasında çok sayıda kuzu çevirme yapan yer var. Saraybosna´nın etleri oldukça lezettli ve ucuz. Saraybosna kışın kayak,yazın tracking, rafting, tırmanış, dağ bisikleti, mağaracılık gibi bir çok aktiviteyi de yapabileceğiniz bir ülke. Paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*