SANTA CLARA, KÜBA

 


Santa Clara


Küba, Karayiplerin en kalabalık ülkesidir. Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu’nun kesiştiği yerde bulunur.


Santa Clara, Küba’nın Villa Clara eyaletinin başkentidir. Küba’nın orta kesimlerinde yer alır. 1689’da kurulmuştur. 200 bin kişinin yaşadığı az nüfuslu bir kent olsa da, turistlerin akınına uğramasının bazı sebepleri vardır elbette. Ernesto Che Guevara’nın mezarı ve adına dikilmiş bir anıt bu şehirdedir… Che’nin anıtı 1987 yılında, ölümünün 20. yılı olması adına dikilmiştir. Şehrin, Küba devrimindeki yeri önemlidir. Devrim Tarihi Müzesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederiz, giriş ücretsizdir..Santa Clara’da Che Guevera’nn haricinde bir isim daha önem taşır: Marta Abreu de Estevez. 1845-1909 yılları arasında yaşamış olan bu bayan, oldukça itibar sahibi biriydi. Muhtaçlara, çocuklara, halka yaptığı bağışlar onu çok sevilen biri haline getirmişti. İyilikseverliğiyle tanınıyordu.  Marta Abreu, serveti sayesinde Avrupa ve Amerika’yı çok genç yaşta gezebildi. Bu sayede başka kültürlerin, gelişmiş ülkelerin yaşayışlaryla Küba’yı kıyaslama olanağı buldu. Kendisi gibi yardımsever biriyle evlendi ve eşi de ona kamu yararına işler yapmak gibi hayalleri konusunda destek oldu. Ülkesine ve şehrine yaptığı yardımlar bugünün parasıyla milyon dolarlardır. Marta Abreu Paris’te hayatını kaybetti ama, her ne kadar Che Guevera’nın ünü, Marta’nınkinin üstüne geçtiyse de, o hiç unutulmadı. Santa Clara Üniversitesi’ne onun adı verildi ve “University Marta Abreu of Las Villas” oldu. Park Vidal’de adına bir anıt dikildi. Miras bıraktığı, tüm şehri kaplayan bir çok kurum ve bina hala faaliyettedir.
 


 


San Juan Bautista kilisesini görmenizi tavsiye ederiz. Şehrin en önemli dini yapılarından biri olan kilise, özellikle hıristiyan azizlerin heykellerinin yer aldığı mimarisiyle ve orijinal maun tavanlarıyla ilgi çekicidir.

fotoğraf: pbase.com
 


Eğlenmek için El Mejunje caddesini önerebiliriz. Küçük bir yerdir ama çok güzel yerel müzik dinleyebileceğiniz yerler var bu caddede. Kağıt bardaklarda sunulan rom’lardan içmeden gitmeyin.


 


 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*