ŞANGAY’DA GEZİLECEK YERLER

 


ŞANGAY İLE İLGİLİ BU YAZI SİTENİN İÇERİĞİ OLUP, PUAN VERMEYE AÇIK DEĞİLDİR. YORUMLAR BÖLÜMÜ GEZİLECEK YER EKLEMEK AMAÇLI KULLANILACAKTIR.
 


ŞANGAY’DA GEZİLECEK YERLER


 


 


The Bund : Mimari tarzda yapılmış tarihi binaların nehir kıyısına sıralandığı bir bölgedir. Muhteşem bir kent manzarası görmek mümkündür. Nehrin karşı kıyısındaki gökdelenlerin ışık oyunlarını buradan takip edebilirsiniz.

Shangai Urban Planning Exhibition Hall:
Kent planlaması sergi alanı, beş kattan oluşuyor ve burası Şangay’ın 30-40 yıl önce nasıl olduğuna dair ipuçları veriyor. Zemin katta eski Şangay ev girişleri, çakıl taşlı yolları, dükkanları ve çay evleriyle yeniden inşa edilmiş. Görülmesi gereken yerlerden biri.Nanjing Caddesi:
Kentin en ünlü alışveriş caddesidir ve ayrıca önemli bir ticaret caddesi olarak geçer. Cadde doğu ve batı olarak ikiye ayrılıyor ve yaklaşık 5.5 kilometre. Ünlü mağazalar, büyük alışveriş merkezleri, yerel mağazalar bulmak mümkün. Batı tarafı araca kapalıdır. Metrolarla buraya kolayca ulaşılabiliyor.


People’s Square: People Meydanı, etrafı hükümet binalarıyla çevrilmiş bir meydan. Çok bakımlı bir yeşil alana sahip. Merkezinde Şangay Müzesi bulunuyor. Ayrıca 320 metrekarelik bir havuza ve bir yeraltı alışveriş merkezine ev sahipliği ediyor. Bu meydanda uçurtma uçuran gençler görebilir, uçurtma satın alarak bu aktiviteye siz de katılabilirsiniz.Jade Buddha Temple:
Yeşim Buda Tapınağı kentin kültürel yönlerini yaşatan yerlerden biri. 3 tonluk yeşim taşından yapılmış olan Buda heykeli Burma’dan getirilmiş. Üzeri de Çinli sanatçılar tarafından yapılmış altın işlemelerle kaplı.Shanghai Museum:
10 salona, 120 bin esere sahip zengin bir müzedir.  Porselenler, seramikler, heykeller, ahşaplar, tablolar, eski Çin sanatıyla ilgili eserler görmek mümkündür. Yu Gardens:
400 yıllık Yu bahçeleri İmparator Jia Jin döneminde inşa edilmiş. Ulusal miras olarak kabul edilen bahçeler, Güney Çin’in sembolüdür. Doğu Çin’deki 3 meşhur yeşim taşının biri burada yer alır.
Bahçenin içinde turistlerin ilgisini çeken bir hediyelik eşya pazarı vardır.The Oriental Pearl TV Tower:
TV kulesi 468 metre yüksekliğinde olup, Asya’daki en yüksek kulesi, dünyada ise 3. en uzun TV kulesi olma ünvanına sahiptir. Değişik mimarisi ve panoromik manzara sunan kulesi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Giriş katı alışveriş alanıdır. Giriş ücreti 70 CNY’dir. Nanjing Road: Çin’deki 1.sıradaki ticari sokak olma ünvanına sahiptir. 5.5 km’lik bu yolda 600 adet mağaza bulunmaktadır. Yuyuan Garden:
Şangay’daki Ming ve Qing hanedanlıklarının mimari stiliyle yapılı en büyük tarihi bahçedir. Bahçenin 6 bölgesi bulunmaktadır.


 


 The Jade Buddha Temple: Şangay’daki en meşhur Budist tapınaklarından biri olan Jade Buddha tapınağında cennetsel krallarla ilgili bazı etkileyici resimler bulunmaktadır.


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*