San Juan Adası / Bıklmayan doğa

Puerto Rico’daki San Juan ile karıştırmayın bu San Juan’ı. San Juan adası, ABD’nin Washington eyaletine bağlı San Juan Adaları’nın en büyüğü. Kentin karmaşasından kaçmak, doğa ile bütünleşmek isteyenler için bir haftasonunu geçirilecek idealin de ötesinde bir yer. 3 kere gittim, 4. için sabırsızlanıyorum.


 


Ulaşımla başlayalım ilk önce. Adaya gidiş bile başlı başına bir keyif. Anacortes limanından kalkan feribotlarla veya Seattle üzerinden Lake Union Gölü’nden veya Kenmore ve Boeing pisinden kalkan tek motorlu tarifeli uçaklarla gidilebiliyor adaya. Yaklaşık bir saat süren feribot yolculuğu Amerikan Seyahat Yazarları Birliği tarafından dünyanın en güzel 4. feribot yolculuğu seçilmiş. Ozel şirketlerin yüruttüğü tekne seferleri de var ama onları kullanmadım. Feribot da uçak da adanın tek yerleşim yeri olan Friday Harbor’a götürüyor sizi. Friday Harbor küçük bir sahil kasabasından farksız, birkaç ilginç hediyelik eşya dükkanından başka görülebilecek pek yeri yok. Buradaki moteller biraz pahalı. Eğer yer bulabilirseniz University of Washington’un oşinografi laboratuarlarının tek kişilik ahşap kulübelerinde veya çadırınız varsa istediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Ada Seattle kadar yağmur almıyor ama yazın ortasında giderseniz ilkbahar ve sonbahardaki rüzgarlı havalarda üşümemiş olursunuz.


Adaya ulasimi saglayan feribotlardan


Feribot yolculugunda doyacaginiz manzaralardan


Friday Harbor

Ada, görülebilecek yerler ve yapılabilecek aktiviteler bakımından oldukça zengin. Isterseniz yanınızda getirdiğiniz veya adadan kiraladığınız bisikletlerle doğa gezilerine çıkabilirsiniz, isterseniz dalış yapabilirsiniz, isterseniz kiralayabileceğiniz kanolarla okyanusa açılabilirsiniz. Benim gibi doğa fotoğrafçılığına meraklıysanız doğadaki hayvan çeşitliliği yönünden de hayal kırıklığına uğramayacaksınız.


 


Bunlar dışında görülmesi gereken yerler arasında Roche Limanı, eski amerikan ve ingiliz askeri kampları, lavanta tarlaları, alpaka çiftliği ve Lime Kiln deniz feneri var. Roche limanı aslında sıradan bir yat limanı ama hemen yanındaki açık hava heykel sergisi limana gitmek için yeterli bir sebep. Sergide değişik tarzlarda 100’den fazla heykel var.
Roche Limani
 


Askeri kampların hikayesi ise çok ilginç. 1800’lü yıllarda adanın bir bölümünde ingiliz, bir bölümünde amerikan askerleri bulunuyor. Bu sırada yanlışlıkla öldürülen bir domuz yüzünden bu iki askeri birlik arasında 12 yıl süren bir teyakkuz ve soğuk savaş dönemi yaşanıyor. 12 yılın sonunda ingilizler savaşmadan adayı amerikalılara bırakıp çekiliyorlar. Bu askeri kamplar oldukları gibi korunmuş. Hatta subayların eşlerinin can sıkıntısından zaman geçirmek için yaptıkları çiçek bahçeleri bile hala devam ettiriliyor.
Adadaki askeri kamplarin kisa tarihcesi


Amerikan askeri kampindan bir gozlem kulesi
 


Lavanta tarlalarında parfüm üretimi için yetişitiriliyor lavantalar. Daha yaklaşırken bile nefis bir lavanta kokusu kapliyor ortamı. Vardığınızda ise hem göze hem buruna hitab eden bir manzara bekliyor sizi. Tarlaların yanında el yapımı esansların, parfümlerin ve sabunların üretildiği atölyeler de var.
Lavanta tarlalari
 


Adanın belki de en ilginç yerlerinden birisi alpaka çiftliği. Lamaya benzeyen bu hayvanlar sevimli oldukları kadar yünlerinden de oldukça kaliteli kumaşlar üretiliyor. çiftlikte hem hayvanları görüp sevebilirsiniz, hem de hemen yanındaki mağazadan alpaka yününden el yapımı ürünler satınalabilirsiniz. Mağazadaki fiyatlar tahminimin aksine oldukça uygun.
Ciftlikteki alpakalar


Alpaka yunu urunlerin satildigi magazada bere denerken
 


Bunların dışında şarap bağları ve adanın tarihini segilereyen bir müze de var fakat ben oralara gitmek yerine doğasının tadını çıkarmayı tercih ettim.


 


Lime Kiln deniz feneri ise akşama doğru, güneşin batmasına yakın gidilmesi gereken yerler arasında. Buradaki gün batımı manzarası dünyada çok az yerde vardır. Eğer şanslıysanız gün batımı manzarasına fok balıkları, çok şanslıysanız da orca balinaları eşlik edecektir. Ayrıca adadan balina turları da düzenleniyor. Her ne kadar balina görmeyi garanti etseler de ben gittiğimde tur fiyatları 90 dolar civarında idi.
Lime Kiln deniz feneri


Adadan gun batimi
 


Bu sene yaz sonuna doğru gene gideceğim San Juan’a. Yazımın başında da dediğim gibi, hala sabırsızlanıyorum gitmek için.

8 yorum

 • despina dedi ki:

  sırf lavanta tarlaları ve alpakalar için bile gidilir. Ben bizim buralarda lavanta tarlası görmedim. Yol kenarlarında görüyorum ama tarla formatında hiç görmedim. Bileniniz varsa lütfen bana haber verir mi?

 • moyiss dedi ki:

  anlaşılan 4. gidiş de yetmizcek size,daha bunun 5i 6sı da olacak gibi… keyif alarak okudum yazınızı,teşekkürler.;))

 • moyiss dedi ki:

  despina yeni gördüm yorumunu, buralarda değil ama aydın yakınlarında Çamlık diye bir köy var. orda evinin bahçelerinin bir kısmını lavanta yetiştirmek ve satmak için ayıran insanlar var. istiklal caddesinde hergün satılan küçük keselerdeki lavantalar gibi de değil üstelik, özenerek yöresel bebkler yapıp onların içine dolduruyorlar lavantayı 😉

 • Zeynep dedi ki:

  lavanta tarlasını hayal bile etmek çok güzel ayrıca adanın gün batımı fotoğrafını çok beğendiml paylaşım için teşekkürler

 • MIYU dedi ki:

  lavantaların kokusunu duydum neredeyse desem yalan olmaz:) 4. kez gitmek istemenizi anlıyorum, gerçekten de çok keyifli bir adaya benziyor. Belki bir gün bana da gitmek nasip olur ve sizin bu samimi yazınız da bana rehberlik eder!

 • rome_o dedi ki:

  bildiğim tek san juan portoricodaydı . ikincisininde varlığını öğrendim .lavanta tarlası diye bir olgu hiç aklıma gelmezdi

 • tayyare dedi ki:

  Yazı için teşekkürler. Bir not: Ege ve Akdeniz’de lavanta tarlaları mevcut.Hatta İzmit Sekapark’ta bile küçük bir tarla oluyor.

 • NEŞE dedi ki:

  Kendimi bu güzel adanın sakinliği içinde hayal ettim…Tam da Amerikan tarzı bir turizm sunumu,turistlere sunacak sadece 100-150 yıllık bir tarihiniz varsa ,tabii hemen tabii güzellikleri ortaya çıkartıp,güzel bir ambalajla sunuyorlar,çok ta iyi ediyorlar..Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*