SALY

Saly



Senegal Cumhuriyeti, Senegal Nehri’nin güneyinde, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir.

Saly, başkent Dakar’ın güneyinde yer alan Petite Cote isimli kıyıda yer alan turistik bir bölgedir.


Petite Cote, Cap Vert Paninsula’dan Sine-Saloum deltasına kadar uzanan bir kıyı bölgesidir. Dakara’a yakın olan kuzey bölümünde Saly, Rufisque, Nianing, Popenguire gibi popüler deniz kıyıları bulunuyor. Kıyı bütün olarak M’Bour şehrine ve Toubab Dialao, Joal Fadiout, Palmarin ve Djiffer gibi balıkçı kasabalarına da merkezdir.




Batı Afrika’nın en turistik bölgesi olan Saly, Portekiz’in ticaret sömürgesiydi. Bu yüzden Saly, Saly Portudal olarak da geçer.


Bir tatil kasabası halini alan Saly, hindistancevizi ve palmiye ağaçlarıyla kaplı kumluk bir sahilin üstünde yer almaktadır.


Saly’de el yapımı eşyalar satan dükkânlar, sinema salonları, kumar ve gece hayatı gibi turistleri çeken birçok etkinlik var. Spor açısından da, 18 delikli golf sahası, su kayağı, balıkçılık ve sualtı dalışları etkinlikleri mevcut.


Saly, doğa açısından da bulunmaz bir yer. Baobab ağaçlar, ekoliptüs ağaçları, egzotik çiçekler, etrafın mis gibi kokmasını sağlıyor. Sahil boyunca 12 gzel otel var, bunlar lüks oteller. Okyanusun ılık ve tertemiz sularında şnorkel dalışı, rüzgar sörfü, jet ski gibi sporları yaparken çok zevk alacağınız kesin.




fotoğraf: http://www.safari-village.com/

Golf de Saly isimli golf sahasında, tropikal iklimin ve okyanus manzarasının tadına varabilirsiniz. 18 deliğin yedisinde golf için özel yaplmış göller ve etrafında 60 bine yakın çeşitte bitki mevcut.
Ekonomisi turizm sayesinde gelişmiş olan fakat aslen az gelişmiş bir ülkenin şehri olan Saly’de, geçmişte bunun doğurduğu bazı dezavantajlar da olmuş. Özellikle bir dönem, cinsellik yoluyla bulaşan AIDS ve benzeri hastalıklarla başetmek zorunda kalan bölge, turizmi etkilememesi açısından uzun bir süre bu sosyal problemi konuşmak istememiş. 2002 yılında M’bour’da Çocukların Geleceği isimli bir gözlem evi kuruldu ve özellikle çocukların, cinsel taciz ve sömürü gibi konularda korunması konusunda çalışmalar yapmaya başladı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*