SAINT KITTS VE NEVIS

Saint Kitts ve Nevis ile ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.

 


 


 


Saint Kitts ve Nevis


 


Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Orta Amerika’da, Karayipler bölgesinde, iki adadan oluşan bir ülkedir. Hem alan hem de nüfus olarak Amerika’nın en küçük devletidir.


 


Ülkede tropikal iklim hakimdir. Ülkenin iç kısımları oldukça dağlıktır ve arazi volkanik özellik taşımaktadır.


 


Başkenti Basseterre’dir. Başkent, adanın daha büyüğü olan Saint Kitts’tedir.


 


Geçmişte İngiliz sömürgesi olan Anguilla da bu birliğin bir parçasıydı. O zamanlar bu ülkeye Saint Christopher-Nevis-Anguilla adı veriliyordu.


 


Saint Kitts ve Nevis, aslen coğrafik olarak Leeward Adaları’nın bir parçasıdır. Bu iki ada, Avrupalılar tarafından kurulmuş olan ilk adalardandır. Saint Kitts, Karayiplerdeki ilk İngiliz ve Fransız kolonilerinin yuvasıydı.


 


Burası aynı zamanda, bir dünya kupasına (2007, kriket şampiyonası ) ev sahipliği eden en küçük devlettir.


 


Kristof Kolomb, 1498 yılında Nevis’e Saint Martin adını vermiştir. Fakat sayısız adanın birbirine karışan isimleri yüzünden daha sonra başka bir adanın adı Saint Martin olmuştur. İspanyolca kar anlamına gelen Nieves’ten gelen isim Nevis, o zamanlar bir mucize olarak karşılanan, yaz günündeki bir kar yağışından sonra verilmiştir.


 


Saint Kitts ismi ise bir yunan azizi olan Saint Christopher’ın isminden gelmektedir.


 


Saint Kitts adasında görülmesi gereken güzel bir ulusal park vardır. Brimstone Hill Fortress Ulusal Parkı, Unesco tarafından tanınan bir parktır. Karayiplerin en geniş kalelerinden birini barındıran bu park, 18. yüzyıl savaşlarında önemli rol oynamıştır. Savaş sonrası tahrip olan kale 1960’ta restore edilmiştir.1985 yılında Kraliçe Elizabeth buranın bir park olarak açılışını yaptı. İçeride muhteşem bir müze de bulunmaktadır.


 


Citadel tepesinden muhteşem manzaralar görmek mümkündür. Tepenin içinde küçük odacıklar bulunmaktadır ve bu odacıklar sömürge dönemine ait tarihi belgelerdir adeta, çünkü duvarlarda bazı çizimler yer almaktadır. Monkey Hill adlı tepenin yakınındaki aşevi, hediyelik eşya mağazası ve yanındaki küçük tiyatro alanı da gezip görülmeye değerdir. Bu tiyatro salonunda, kalenin tarihine ait bir video oynatılmakta, etrafındaki büfelerde de yiyecek ve içecek satılmaktadır.


 


Brimstone Hill adlı tepe ise 800ft’lik bir volkanik konidir.


 


Navis ise St Kitts’in daha derli toplu ve küçük versiyonudur adeta. Tepelerde yürüyüş parkurları, sahilde ise su sporları mevcut.


 


Charlestown, Nevis’in küçük, şirin baş şehri, tüm idari işler buradan yürütülüyor. Charlestown, yürüyerek keşfedilebilecek bir bölge. Müzeler ve hamam tarzı ilginç yerler, yürüyüş mesafesinde. Merkezden 15 dakikalık kuzeye doğru bir yürüyüşle Pinney’s Beach isimli sahil bölgesine gelebilir, hindistancevizi ağaçlarının kapladığı sahil yolu boyunca sakin yürüyüşler yapabilirsiniz.


 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*