Rusya’da Görülecek O kadar Çok Şey Var ki…                            

Dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya’nın tarihi 6. yüzyılda Slavlar tarafından kurulan yerleşimler dayanıyor. Tarih içinde pek çok kez işgal edilen, uğruna savaşılan bu topraklar bugün büyük bir kültürel mirasın yükünü sırını almış yakın tarihindeki kargaşalardan sıyrılmaya çalışan güçlü bir devlete ait. Yüzyıllara dayanan kültür ve tarihi, önemli anıtlar, mimari yapılar ve turistik merkezlere dönüşmüş Rusya, her şeye rağmen hak ettiği oranda turist çekememekte.


 


Yapılacaklar:


 


Moskova


 


Kremlin Sarayı, 2.200 metrelik duvarları, 20 kulesi ile 12. yüzyıldan bu yana pek çok hükümdara, diktatöre ve devlet başkanına ev sahipliği yaptı. Duvarların içinde sadece bir saray değil, pek çok yapı bulunuyor. Saraylar, kiliseler… Bu yapılar pek azı turistik olarak gezilebiliyor.


 


Kremlin’in en eski bölümü olan Katedral Meydanı gezilebilen sayılı yerden biri. Meydan her biri eski Rus mimarisinin birer başyapıtı olan Katedrallerle çevrili. 12. yüzyıldan bu yana sürekli gelişmekte olan bölgeye en son 1960’larda yapılan Kongre Sarayı eklendi. Altın tepeleri ile şehrin pek çok yerinden görülen Kremlin sarayı Moskova’nın ve Rusya’nın simgelerinden biri.


 


Kızıl Meydan, Rusya’nın, komünizmin diğer bir simgesi. Meydandaki en önemli yapı Lenin’in mozolesi. 1924 yılında Alexei Shchusev tarafından tasarlanan bu piramit biçimli yapı, kırmızı granitten yapılmış. Lenin’in mumyası mozolenin içinde saklanıyor. Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri sabah 10’dan öğlen 1’e kadar gezilebilen mozoleye fotoğraf makinesi, kamera ve çanta sokulmuyor. Mozolenin çıkışında Kremlin duvarına bitişik mezarlıkta ise Stalin, Brezhnev, Andropov and Gargarin gibi yine önemli insanların mezarları bulunmakta.   


 


Kazan Katedrali: 1636 yılında yapılan 300 yıl boyunca kızıl meydanı süsleyen görkemli Kazan Katedrali, Stalin’in emri ile yıktırıldıktan 55 yıl sonra, 1990 – 1993 yılları arasında aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş.


 


Kurtarıcı İsa Katedrali de Kazan Katedrali gibi Stalin tarafından yıktırıldıktan sonra 1995 – 98 yılları arasında yeniden inşa edilen bir yapı. Beyaz duvarlar üzerinde altın renkli kubbeler göz kamaştırıcı.


 


Bolşov Tiyatrosu, 18 Ocak 1825 yılında perdelerini açmış, 1853 yılında bir yangında harabeye dönse de iki yıl içinde yenilenmiş. Bugün de faaliyette olan tiyatro, binası ve oyunları ile Moskova’nın turistik merkezlerinden biri.


 


Saint Petersborg


 


Kış Sarayı (Hermitage) 18. yüzyılda tamamlanan dev bir yapı. Yollarla birine bağlanan beş devasa binadan oluşuyor. Adı üzerinde, saray, çar ve ailesinin kışlık ikametgahı olarak inşa edilmiş. Bugün bir günde gezilemeyecek kadar büyük bir müze. İçinde sayısız resim, heykel bulunuyor. Saraydaki koleksiyonlardan biri ise ünlü flaman ressam Rubens’e ait. 


 


Şehirdeki pek çok büyük katedral ve kilisenin en ünlüsü İsa’nın Yeniden Dirilişi Kilisesi. Yapı 1 Mart 1881 tarihinde Çar Alexander II’nin öldürüldüğü yerde oğlu tarafından yaptırılmış. Nevskiy Bulvarı’ndaki Kazan Katedrali de mutlaka görülmesi gereken mükemmel bir mimariye sahip.


 


Şehirde ayrıca Rus Sanatı Müzesi, Votka Müzesi, Edebiyat Müzesi gibi çeşitli müzeler de gezilebilir. 


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Ülkedeki polisler en büyük şikayet sebebi. Sokak aralarında kıstırdıkları turistlerden yasadışı bir şekilde para almaya çalışmaları sıklıkla karşılaşılan bir durum.


*Özellikle Saint Petersburg ve daha kuzeydeki şehirlerde güneşin hiç batmadığı oluyor. Biyolojik saatinize dikkat edin.


*Rusya’daki pek çok şehirde kirlilik oranı yüksek.


*Müze ve diğer turistik yapıların etrafındaki dilenciler, bazen yankesicilik de yapabiliyor.


*İlkbahar aylarında ülkede sıcaklık gün içinde bile hızla değişebiliyor. Yani sabah çıkan güneşe aldanıp ince giyinmeyin. Öğleden sonra birde bozan hava size hasta edebilir.


*Buzlanma sık görülen bir şey ve şehir içinde yürürken bile kayıp düşme riskiniz var. Uygun ayakkabılar ve biraz dikkati ile kazasız belasız tatilinizi bitirebilirsiniz.


 


 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*