RONESANS´IN SEHRINE HOS GELDINIZ: FLORANSA

Floransa, İtalya’da gezdiğim ve en çok ilgimi çeken şehir oldu. Rönesans’ın başlamasına ve bütün Avrupa’yı sarıp sarmakla kalmayıp kasıp kavurmasına neden olan eserlerin ve kişilerin evi olan bu kadim şehir adeta bir açık hava müzesidir.

Şehir; meydanlarıyla, heykelleriyle ve birbiriyle yarışır gibi yükselen tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini adeta büyülemekte ve bir kez gelenlerin bir daha gelinecekler listesinin başında yerini almakta. Donatello, Michelangelo gibi önemli sanatçıların eserlerinin süslediği meydanları ve Dante, Leonardo Da Vinci, Brunelleschi gibi tarihi biyografilerin yaşadığı şehir sizi tarihin derinliklerinde tadına doyulmayacak bir yolculuğa çıkarmakta.

Çıktığınız yolculukta diliniz damağınız kurumasın diye 300 yılı aşkın hizmet tarihiyle Cafe Gilli hemen yolunuzun üzerinde sizi beklemekte.

İtalyan tarihinde çok önemli bir yere sahip olan ve parça parça bir İtalya yerine daha merkezi, Avrupa’da sözü geçen ve siyasi birliğini sağlayarak refah seviyesini yükselten bir İtalya hayal eden ünlü düşünür Machiavelli de yine bu şehirde “Hükümdar” adlı ölümsüz eserini kaleme almıştır. Eserini sunduğu ve takdirlerini kazandığı Medici ailesi ise İtalyan tarihinde adına sıkça rastlanan bölgenin önemli tarihi değerlerinden biridir.

Medici ailesinin ikamet ettiği Vecchio Sarayı şehrin adeta kalbi niteliğindedir. Burada sadece Floransa şehir tarihinin özetiyle ve aynı zamanda Rönesans’ın silinmeden günümüze taşınan izlerini bulabilirsiniz. Medici ailesi daha sonra Pitti Saray’ına geçince eski manasına gelen Vecchio adını almıştır.

Yine Pitti Saray’ı da önemli bir yapı olarak varlığını sürdürmekte ve bugün hala işlerliğini korumaktadır.

Şehri gezerken kafamda kurguladığım ve size önerebileceğim destinasyon şöyle: Önce şehrin merkezinden yani Piazza Della Repubblica’dan başlayın burada Cafe Gilli’de bir kahve(benim önerim Latte Machiato’dur) içerek yada açsanız birşeyler atıştırarak tarihi Vecchio Sarayını ziyaret edin burada pek çok rönesans dönemi eserlerinin kopyalarını bulabilirsiniz. Daha sonra tarihi köprülerinden birinden geçerek hemen karşınıza çıkacak Pitti Sarayını ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra Piazza Della Sinoria’ya geri dönüp Piazza Del Duomo’yu yani şehrin en görkemli Katedralini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra size önerim benim Michelangelo Seyir Terası diye adlandırdığım Michelangelo Müzesine çıkmanızdır. Çıkabilirsiniz dedim çünkü şehrin hayli yükseğinde olup size şehrin tamamını izleyebileceğiniz bir panaroma imkanı sunacaktır.

Yazımı gezmeye dair söylenmiş bence en güzel söz olan ve kendisini idolüm kabul ettiğim İbn Battuta’nın sözleriyle bitirmek istiyorum: “Yolculuk önce seni sessiz bırakır sonra da mükemmel bir hikaye anlatıcısına dönüştürür.”

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*