Rönesans güzeli. Floransa

Floransa, Rönesans’ın başladığı şehir. Rönesans yeniden doğuş demek. 15’nci yüzyılda Floransa’da başlayan bu akım, önce diğer İtalyan şehirlerine, daha sonra da tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Rönesans’tan önce toplumsal hayatta dinin çok büyük etkisi var. Skolastik düşünceye sahip din adamları ve Engizisyon Mahkemeleri, halk üzerinde büyük terör estiriyor. Sanatı, özgür düşünceyi düşman gören bu zihniyet, yüz binlerce insanı öldürüyor ve dini sömürüyor. Rönesans’la birlikte, pozitif akıl, skolastik aklı yeniyor, güzel sanatlar, edebiyat ve bilim alanlarında büyük gelişme yaşanıyor ve buna bağlı olarak da pek çok sanatçı, edebiyatçı ve bilim adamı yetişiyor. Floransa şehrini yöneten Medici ailesi ise sanatçılara büyük bir destek veriyor.

Floransa, 1’nci yüzyılda bir Roma kolonisi olarak kuruluyor. Roma’dan sonra Ostrogot, Bizans ve Lombard egemenlikleri yaşayan Floransa, bağımsız oluyor. Floransa Cumhuriyeti, Floransa Dükalığı ve Toskana Büyük Dükalığı şehir devletleri döneminde yönetime en çok Medici ailesi, damgasını vuruyor.

Floransa Katedrali

Duomo 3

1296-1436 yılları arasında yapılan ve Geç Gotik ile Rönesans tarzı mimarinin mükemmel bir birleşimi olan bu yapının mimarlığını Arnoldo di Cambio, Giotto, Franceso Talenti. Giovanni di Lapo Ghini ve Filippo Brunelleschi yapıyor.

Ponte Vecchio

13000117_206404846417770_79914693658039796_n

Floransa’nın en ünlü ve en güzel köprüsü. Bu köprünün yapımına 1335’te başlanıyor ve 1345’te tamamlanıyor. Taddeo Gaddi ve Neri di Fioravante tarafından yapılan bu köprünün içinde kuyumcu dükkanları var. 2’nci Dünya Savaşı’nda diğer köprülerin hepsi bombalanırken; bu güzel köprü bombalanmıyor.

Vecchio Sarayı

CCI29072016_0007

1299-1322 yılları arasında yapılan bu saray, yüzyıllarca Floransa’nın yönetildiği gotik tarza oldukça etkileyici bir yapı. 1872 yılından bu yana da Floransa Belediye Sarayı olarak kullanılan bu uzun yapı, bir Orta Çağ gökdeleni izlenimi veriyor.

Piazza della Repubblica

CCI29072016_0010

Floransa’nın en önemli buluşma yeri olan bu meydan, Antik Roma döneminden bu yana şehri merkezi olma özelliğini taşıyor. Pahallı mağaza ve kafelerin olduğu bu meydan, gördüğüm en güzel meydanlardan biri. Bu arada biz de çok kullanılan piyasa lafı piazza’dan geliyor. Piazza, İtalyanca meydan ya da piyasa yeri demek.

Piazzale Michelangelo

CCI29072016_0005

1860 yılında Giuseppe Poggi tarafından yapılan bu meydan da Michelangelo’nun Davut (David) heykelinin bronz kopyası var. Bu meydanın bir diğer güzel yanı ise Floransa’yı kuş bakışı olarak görebilmeniz.

CCI29072016_0001

Floransa’nın Rönesans ve Reform’dan başka iki önemli özelliği daha var. Birincisi bugünkü İtalyanca’nın burada doğması. İkincisi ise İtalya Krallığı’nın 1865-1871 yılları arasında başkentliğini yapması. Bu konular daha ayrıntılı açıklayalım.

İtalyanca’nın doğuşu

İtalyanlar, 1300’lü yıllara kadar Latince konuşuyorlar. 14’ncü yüzyıla gelindiğinde Toskanalı  yazarlar  Dante  Alighieri, Francesco Petrarca ve Giovanni Bocaccio, eserlerini Latince yerine İtalyanca yazıyorlar ve yüzyıllar geçtikçe İtalyanca daha yaygın hale geliyor, Latince ise ibadetler dışında kullanılmaz hale geliyor. Bugünkü İtalyanca ise ilk Toskana Bölgesi’nden çıktığı için Toskana lehçesi üzerine kurulu. Bu arada İtalyanca, İtalya’nın siyasi birliğini 1861 yılında tamamlaması ile bütün İtalya’da ortak dil haline geliyor. Çünkü Toskana, Umbria ve Lazio Bölgeleri dışındaki bölgelerin hepsinin kendilerine ait dilleri var.

Başkentler

İtalyanlar, birleşik İtalya’yı kurmak için doğal olarak Roma’yı seçiyorlar; ancak Papalık sürekli sorun çıkarıyor. İlk başkent 1861-1985 yılları arasında Torino, ikinci başkent ise 1865-1871 yılları arasında ise Floransa oluyor. Sonunda Papalıkla sorunlar bitiyor ve 1871’de Prusya’nın Fransa’yı yenmesi ile Roma, İtalya Krallığı’nın başkenti oluyor.

Floransa çok güzel ve tarihi bir şehir. Sanat aşığı biriyseniz mutlaka bu şehri görün. Çünkü Floransa gördüğüm şehirler arasında sanatın en yoğun olduğu şehir. Ancak yine de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden gelenleri 3, 4 günden sonra sıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*