ROMANTİK YOL 2 AUGSBURG DAN KUZEYE

      ROMANTİK YOL  2-AUGSBURG DAN KUZEYE…


 


 


Romantik kralın romantik şatosundan yokuş aşağı yürüyerek öyle bir kaptırdık ki,hafif hafif çiseleyen yağmur bile hızımızı etkileyemedi..Çıktık yine yollara,Romantische Strasse nin bütün yeşilliği ve güzelliği etrafımızda,istikamet Augsburg..


               Etraftaki çiftlik evlerinin çatıları ,öyle bir-iki değil tüm olarak güneş panelleri ile kaplanmış,güneşi az diye bildiğimiz bu ülke bile geleceğini alternatif enerji kaynaklarında arıyor,tarlalarda bitkiler yerine dönüm dönüm güneş panelleri parlıyor,yanıbaşlarına bu tarlalardaki panellerden elde edilen enerjiyi elektriğe çeviren tek katlı ,gösterişsiz ama faydalı santral yapıları yer alıyor.Bütün bunlar yolumuzun romantizmini bozmuyor,zenginliğe yeni zenginlikler katıyor.Son beş yılda daha da zenginleşmiş bir Almanya görüyorum,insanlar daha eğitimli ve kibar,her zamanki disipline devam,kamu yapılarına harıl harıl yenileri ekleniyor,yollara yeni şeritler,köprüler,tüneller ekleniyor,herşey Alman halkının mutlu olması için,kıskançlık tavan yapıyor içimde bir yerlerde…


               Augsburg,Roma imparatoru Augustus dan yadigar,ulu imparatorun emri ile MS 15 yılında kurulur.Alplerdeki birçok geçide buradan geçilebildiği için ticaret  ve askeri açıdan çok avantajlı bir konumda,zaten kuruluş amacı da Germen kabilelerine karşı askeri bir üs oluşturmak..5 yy.da buralara kadar gelen Hun savaşçıları yakıp yıkarlar şehri,o tarihlerden sonra da Kutsal Roma-Germen imparatorluğu sınırları içinde gelişmeye devam eder.


               15-16 yy larda çok gelişir,zengin aileler madencilik,tekstil,bankacılık sektörlerini ele geçirir fakat aynı zamanda sanatçıları da korurlar kazandıkları altınlar ile….


               Bu bölgede ,1618-1648 arasındaki 30 yıl savaşları çok önemli,Katoliklerle Protestanlar birbirini kesmekle meşgulken veba,tifüs gibi salgınlar da şehri perişan eder…Nüfus 70.000 den 16.000 e düşer…Ünlü ressam Holbein ve Mozart ın babası Leopold Mozart,Bertold Brecht burada doğarlar.


               Daha önce İnformation center den rica ettiğim ve adresime yolladıkları şehir planı elimde,gece kalacağımız Jakober Hof u buluyoruz kolayca,şehrin tam merkezindeyiz,eski ve güzel bir binanın ekinde sade, temiz ve geniş odamıza yerleşip,hemen dışarı fırlıyoruz akşam olmadan.

      
                       JAKOBER  HOF


               Otelimizin tam karşısında Augsburg un en çok gezilen mekanlarında birisi var :Fuggerei

      
                      FUGGEREİ

     
                  FUGGEREİ YI ST GEORG KORUYOR

..Burası bir mahalle olarak anılabilir..Dünyadaki ilk sosyal konutlar olarak meşhur olmuş,1521 yılında ünlü zengin Jakob Fugger tarafından şehrin fakir Katolik ailelerini barındırmak için inşa ettirilmiş  67 ev de 140 daire var ve bugün halen 150 kişi oturuyor bu mahallede.Yıllık kiraları bile o devrin ölçüleri ile :bir ren gulden i=0,88 € ,bugünkü Katolik kilisesi yetkilileri oturacak ihtiyaç sahiplerini seçiyor.

      
                    

      
     SOSYAL KONUTLARIN BAKIMLI BAHÇELERİ 
    
Bahçeli,küçük ve şirin evlerin yer aldığı bu mahalle bir iç surla çevrili,yedi tane kapısı var,bugün yalnızca  bir tanesinden giriş yapılıyor ve 2 € luk bir biletle geziliyor.

         

                GELENEKSEL GECE BEKÇİSİ

      

               YAŞLI KADIN VE TEK DOSTU

Yani şehir içinde küçük bir şehir.II. Dünya savaşı sırasında tüm Augsburg bombalanırken bu evlerin bodrum katları da sığınak olarak kullanılıyor.Çeşmesi,kilisesi,okulu ile dünyanın en eski sosyal konutları bugün bile birçok kişiyi imrendirecek kadar güzel..ben dahil…


               Zengin Jakob Fugger tüm şehre damgasını vurmuş,hangi taşı kaldırsanız altından çıkıyor,saraylar,evler,imalathaneler ve hatta kendi adına altın bile bastırıyor,imparator V. Karl ın da çok yakın dostu,sanatın koruyucusu,ünlü Albrecht Dürer e portresini bile yaptırmış,bir nevi buraların Medici leri diyebiliriz..


               Fuggerei gezip,Türk lokantalarının yer aldığı cadde boyunca yürüyoruz,sağ dan geçenler,önde erkekler,arkada onları takip eden tesettürlü hanımlar şeklinde,”Müslüm Abi,Müslüm Abi,geç kalmayalım! “ diye sesleniyorlar birbirlerine….Perlach kulesini geçip,Rönesans ihtişamını yansıtan Belediye Binasını görüyoruz.

      
                   PERLACH KULESİ

Perlach kulesi 70 mt. Yükseklikte ve 261 basamak,bize göre değil,Rathaus a =Belediye, hayranlıkla bakıyoruz,Alplerin kuzeyindeki en önemli Rönesans yapılarından biri (1615),hafif bir yamaca yapıldığı için alt seviyeden bakılınca daha da heybetli duruyor.1944 de tam tepesine bir Amerikan bombası yemiş ama kendini savaştan sonra güzel toparlamış .
      
                                RATHAUS

.Meydanın tam orta yerinde ,şehrin kurucusu için 1594 de yapılan güzel bir çeşme var.Tam ortada imparator Augustus ve aşağıda bölgenin bereketli 4 nehri var..Nehirler bir kadın figürü şeklinde ve göğüslerinden şakır şakır sular akıyor..418 yıldır yerli yerinde duruyor…
      

      
                      AUGUSTUS ÇEŞMESİ


                Meydanın devamında,Maximillian strasse boyunca yürüyoruz,caddenin kenarında restore edilmiş eski evler pastel renkleri,dik çatıları ile çok güzel görünüyor.

      

      

                           MAXMİLLİAN CADDESİ


               Rathaus un mahzenleri güzel bir restaurant a çevrilmiş,biz de akşam yemeğimizi burada Rathauskeller de yemeğe karar veriyoruz.Ana yemek,şarap ,tatlı ve kahve dahil,40 € ödüyoruz,hiç fena değil!


               Sabah ,daha kuru ve güzel bir güne açıyoruz gözlerimizi,Augsburg un ağaçlı ve çiçekli bulvarlarını terk ederek,Romantik yolun güzellikleri arasından Rain kasabasına ulaşıyoruz.Romantik Yol üzerinde ,belki 35 tane gezilmesi gereken köy,kasaba var,bunların hepsine uğramak,gezmek imkansız olduğuna göre ,bir seçim yapmak oldukça zor.Bu yolculuğa hazırlanırken hepsini tek tek inceledim ve mesafeleri de hesap ederek “en çok görülmesi gerekenleri” seçmeye özen gösterdim,böylece ortaya 13-14 kasabanın gezileceği gerçeği çıktı..


              Rain kasabası terkedilmiş bir kasaba görünümünde ,nerde bu halk ? Neyse biraz ilerleyince ilahi sesleri duyuyoruz…

 

       
                   RAİN-TÖREN BAŞLIYOR

Unuttuk bugün kutlanan dinsel bayramı…İsa ,son akşam yemeği sırasında Şarabı gösterir havarilerine ,”için,bu benim kanımdır,ekmeği de yiyin bu benim tenimdir !”der,işte bugün kutlanıyor bu söylem…Millet en güzel kıyafetlerini giymiş,bu arada çocuklar çok güzel kıyafetlerle korteje katılmışlar

      

     rahip,konuşuyor,iyilik-güzellik-doğruluk vaizleri veriyor,yaşlılar geleneksel tarihi kıyafetler içindeler,kortej yürüyor,biz takip ediyoruz,emniyet güçlerinin yürüyüşü biraz II.Dünya savaşı filmlerini hatırlatıyor,bando ilahilerin aralarında çalmaya devam ediyor…. Başında tüylü şapkası ile hoş bir hanım,nerden geldiğimizi soruyor…

      

      

      
                  KORTEJDEN GÖRÜNTÜLER


               Yola devam ediyoruz,daralan vadilerde akarsuları izlemek,aşağıda güzel köyleri görmek neşelendiriyor bizi,arabanın radyosundan da iyi haberler var,yağmur yağmayacak diyor meteo..


               Sağda Harburg sapağı,solda Şatoya çıkan dar yol,sapıyoruz soldaki dağ yoluna..Harburg şatosu karşımızda..
      
                 HARBURG ŞATOSU SURLARI

       Şatonun ilk olarak arşivlerde görüldüğü tarih 12 .yy….Savaşlarda da zarar görmeyince ,günümüze kadar böylesine bakımlı gelebiliyor.Halen Hohenstaufen sülalesinin özel mülkü.Michael Jackson,”Rüyalarımın şatosu” diyerek ,satın almak istiyor ama başarılı olamıyor.
      
                          ŞATOYA GİRİŞ


      
                                AHIRLAR

    
                            İÇ KAPI
Şato tam donanımı ile bize örnek bir şato görüntüsü sunuyor,dış kapı,demir çivili parmaklıklarla  korunan iç kapı,domuz ve at ahırları,orta avluyu çeviren kuleli binalar,sur duvarları ve ortada zarif bir kuyu…Bugün özel davetler ve düğünler için de kiraya veriliyormuş bu şato,kim istemez bir şatoda evlenmeyi?Biz şatodan ayrılırken yürüyüş grupları geliyordu,arkalarında sırt çantaları ile dağlardan,dinlenip,aşağıdaki kasabaya inecekler…ne güzel….
      
                          İÇ AVLU


               Romantik Yol devam ediyor,kıvrılıyor,bükülüyor,çıkıyor,iniyor ama yeşillikler hiç bitmiyor,Karadenizin yeşilliğini “10” ile çarpın….Aralara uygar köyler,nefis evler,çiçekler ,çiçekler,ve yine çiçekler yerleştirin,minyatür köprülerin altından berrak dereler aksın…Biz fotoğraf çekerken,saygılarından yanda bekleyip,kuyruk oluşturan insanları da bu güzel coğrafyaya yerleştirin…Daha ne isteyelim ?


               Şimdi Tuna kıyılarına geliyoruz..Ne arıyor Tuna burada demiyeceğiz..Tuna Almanya da Karaormanlardan doğuyor,daha sonraki günlerde Doğum noktasına da gideceğiz ama şu anda Tuna nın Wörnitz nehri ile birleştiği noktadaki Donauwörth kasabasındayız.Burada görülmeye değer en güzel nokta her iki nehrin birleştikleri noktadaki Ried adasındaki eski mahalleler..

      
                        DONAUWÖRTH
      
                     İLGİNÇ BİR BACA

      

      

             DONAUWÖRTH RATHAUS

Arabamızı ana caddenin yanına park ederek pastel renkli güzel ve eski sıra evler arasından hafif bir yokuş inerek görkemli bir kapıdan geliyoruz bu adaya,eski evler her yerde….bir tarafımız Tuna ,diğer tarafımız Wörnitz…

     
                         ŞEHİRE GİRİŞ
     
                              RİED ADASI
Öğle vakti geldi,Tunaya kavuşan bir küçük akıntının kenarındaki Balıkçı meydanına =Fischer platz çöküyoruz.Rafaello bir İtalyan kafesi ve  Milano lu garson


bizi “buongiorno” diyerek karşılıyor,kendi dilinde konuşmanın rahatlığı ile bizim masaya biraz torpil geçiyor gibi.Weissbier lerimiz ve dev gibi salatalarımız çok güzel…Etrafta dolaşan,yüzen ördekleri ve derenin kenar taşları arasına gizlenip,zaman zaman kuyruğunu çıkartıp,ördeklerin yiyeceklerini çalan fareleri izliyorum…kalan artıkları da serçeler toplayıp götürüyor…Ne tabiat…ne güzel bir öğlen…!!!


Yolumuza devam…
Daha görülecek kasabalar var sırada              
    
Nördlingen e geliyoruz.İlginç bir coğrafyadayız,kasaba,14,5 milyon yıl önce dünyaya çarpan bir meteorun açtığı 25 km çapında bir kraterin içine yapılmış,tabii bilmezseniz bunu gezerken anlamak imkansız,daha çok tarihi önemini görsel olarak izleyebiliyorsunuz.Evlerin,binaların yapıldığı taşlar bu meteordan alınan taşlar olduğu için yüksek derecede karbon içeriyormuş ve yer yer elmasa bile rastlanıyormuş bu taşlarda.Tam dairesel ,ve tam olarak korunabilmiş bir sur ile çevrili,kapılar ve kuleler,ortaçağda nasılsa öyle kalmış,korunmuş.898 yılında ilk olarak adı geçiyor yazılı belgelerde,1998 de 1100 doğum yılını kutlamış kasaba..1589-98 yılları arasındaki cadı avında ,kasaba meydanında 34 kadın ve bir erkek yakılmış,yakmaya meraklı bir ırkın ahfadı olarak çok utanıyorum bu duyduklarımdan..Kasaba sokaklarında dolaşmak ve muhteşem evleri izlemek,fotoğraflamak çok keyifli,eşimde zevkten dört köşe..

       
       
       
               NÖRDLİNGEN İN GÜZEL EVLERİ

St.Georg kilisesi ve 90 mt lik Daniel kulesini  geçiyoruz,Belediye binasına geliyoruz,600 yıldır yerinde….Savaşçılar çeşmesi 1902 yılında yapılmış,1870 savaşında ölenlerin anısına,tepede bir heybetli kartal figürü…
      
            SAVAŞÇILAR ÇEŞMESİ VE KARTAL

Almanlar her devirde sevdiler bu heybetli kartalları…Sağda,solda gördüğümüz ahşap kirişli evlerde çok güzel detaylar var,kirişlerin arasındaki tuğla yüzeyler renkli,kirişler koyu ahşap renkleri ile tezat teşkil ediyor,ahşap kirişler deki oyma figürlerde bize bugün gülünç gelen o devrin dinsel motifleri de var..

      
      
                      TERBİYESİZ ŞEYTAN


              Rothenburg daki otelimize varmadan sırada bir güzel kasaba daha var:Dinkelsbühl


              Dinkelsbühl de tüm surları,kapıları,kuleleri tam olarak korunmuş kasabalardan…12.yy da ilk haberler geliyor buradan..1889 da Alman romantikleri keşfeder ve eserlerini yazmak için böyle güzel bir kasabaya kaçarlar.Bütün bu kasabalarda arabanızı tabii ki içeri sokamıyorsunuz,nerdeyse yatak odasına bile arabayla girmeyi seven biz Türkler biraz yürümek zorunda.Kasabanın dışındaki park yerleri çok sayıda ve çok ucuz,buraya arabayı park edip,zaten minicik olan bu kasabalara zahmetsizce giriyoruz.

      
                  DİNKELSBÜHL GİRİŞ

Her köyün orta yeri,kilise ve yanı başındaki Markt Platz =Pazar meydanı.En güzel evler yine buraya açılan sokaklarda,güzelliği sözle tarif imkansız,ahşap kirişli evler sanki bizim için hazırlanış,görücüye çıkmışlar,bakmaya doyum olmuyor,güzel bir kahveye oturup,rose şarapları yudumluyor ve güzellikleri seyrediyoruz…
       
       
                     RENKLİ EVLER

       
                    GASTHAUS ALTIN TAÇ

      


                      OTEL ALTIN GÜL
      

                  GASTHOF ALTIN GEYİK


             
   ALMANYADA BU KÖYLERDE İŞIKLI TABELA YASAK


      
             DİNKELSBÜHL ÜN RENKLERİ
       
   Almanlar atasözlerini evlerin dış duvarlarına yazmayı seviyorlar “Zaman çabuk geçiyor,hazır ol!”diyordu,bir evin cephesinde…Evet çok çabuk geçiyor,biz daldık güzelliklere ve Rothenburg daki gasthaus umuza giriş saatinin yaklaştığını unuttuk gitti…Telefonla arıyorum Gasthaus umuzu ve “yoldayız, geliyoruz” haberini veriyorum.Güneş ısıtıyor güzelim cepheleri,evler daha da güzel gözüküyor bu saatlarda…Çiçekler coşmuş,sarkıyor pencerelerden….Yolumuz bu gece Rothenburg da sona erecek…Romantik Yolun en güzel ve en meşhur kasabası bizi bekliyor…Rothenburg…..

11 yorum

 • arkutbay dedi ki:

  Neşe Hocam , 45 yaşına geldim . Okumaktan kafamda saç kalmadı , gözümün önünde sinekler uçuşuyor . Ben bu dünyayı anlayamadım . Fotoğraflardaki çocuklarla Figen Hanım’ın yazısındaki Afrikalı çocukları görünce kafam iyice karıştı . Biz arada nerdeyiz diye düşündüm . Siz zaten cevabını vermişsiniz . Adamlar insan yakmayı 400 yıl önce bırakmışlar , biz daha yeni başladık . Romantik yol sizinle daha güzel . Sonsuz teşekkürler .

 • merakles dedi ki:

  Neşe Hocam, fotoğraflar, yazınız, anlatımınız her zaman ki gibi çok güzel. Teşekkürler.

 • cenk07 dedi ki:

  gecenlerde yunanistandaydım.krizdi ekonomiydi derken yunan bir vatandaş durumu çok net özetledi.Almanlar çalışsınlar ödesinler bizim için:)
  bu kadar milletin kahrını çek(italyası ispanyası portekizi)sonra halkının refahını gün be gün artır bu arada tarihini ekolojini koru sonra gel de kıskanma…evet nese hocam itiraf ediyorum ben de KISKANIYORUM…

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili doktorlarım,cenk,teşekkürler,beğenileriniz beni mutlu etti…Gerçekten güzel şeyler gördük ve yaşadık bu ülkede ve kıskandık,hayranlık duyduk,güven hissettik,bu çok güzel bir duygu…Çocuklara,yaşlılara,eğitime ,tarihi ve doğaya ne kadar önem verdiklerini gördük,nasıl zenginleştiklerine şahit olduk…Avrupanın efendisi olmuşlar,hiçbir şey bunu değiştiremez bundan sonra.II.Dünya savaşında ,şehirlerde kedi köpek kalmamıştı,hepsi yaşamlarını böyle sürdürdüler,o günlerden bu günlere geldiler,çalıştılar ,başardılar…Almanlara hiç bir zaman hayran olmadım,ama çooook takdir ettim ve ediyorum…

 • cenk07 dedi ki:

  çok haklısınız neşe hocam…bu güzel yazıya katkısı olabilir diye romantik yolun web adresini koymak iyi olabilir diye düşündüm.Sayın hocamın yazısındaki ruh olmasa da gidecekler için rehber olabilir.https://www.romantischestrasse.de

 • NEŞE dedi ki:

  Cenk,katkılarınıza çok teşekkürler.Yazımın birinci bölümüne eklediğim sarı renkli haritanın sağ köşesinde birkaç site adresi var,faydalı olabilir belki..

 • FigenLetaconnoux dedi ki:

  Neşe hanım ben de Almanların çalışkanlıklarını ve disiplinlerini takdir ederim ama çok kuralcı olmaları bana göre değildir. 2.Dünya Savaşı’ndan da ancak bu disiplinleri sayesinde çıkıp bu konuma oturup Avrupa’nın efendisi oldular… Harika bir gezi olmuş. Hiç görmedim, görmeyi de pek düşünmüyordum aslında Almanya’yı ama sanırım gitmeliyim. Teşekkürler…

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili Figen ,Almanya yı senin ilginç gezilerinle hiç bir zaman kıyaslıyamam,macera ruhun bizi bile heyecanlandırıyor burada…Bizim bu gezimiz “kurallı güzellikler”arasında geçen çok planlı ve düzenli bir gezi olarak tanımlanabilir,belli bir yaştan sonra sürprizleri en aza indirgemeye çalışıyoruz.Almanlar disiplinli çalışma ile bu noktadalar,ben de çok disiplinden yana değilim ama kurallar uygarlığı yüceltiyor gibi sanki..Sevgiler,teşekkürler

 • Zeynep dedi ki:

  neşe hanım diyecek hiç bir şey bulamıyorum siz hep yazın bende okuyum

 • Gokhan77 dedi ki:

  Muhteşem yerler, hoş anlatım. Teşekkürler Neşe hanım.

 • limonludondurma dedi ki:

  Romantik yolun bir kısmını bende Neusweinstein Satosuna giderken gezmistim. Almanya’nın bu kadar güzel tarihi yerleri olduguna cok sasırmıstım. Zaten Almanların temizlik düzen ve bakımlı ve güzel sehirlerini kesinlikle görmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*