Roma Ve Paris Şehirleri

Avrupa’nın Kültür Başkentleri Roma Ve Paris Şehirleri

Avrupa’ya 2007 ve 2008 yıllarında iki uzun süreli seyahat gerçekleştirmiştim. Sırt çantası ile yola çıkıp, Avrupa’nın önde gelen tüm şehirlerini keşfetme uğraşına girdiğim gezilerdi ve sanırım hayatımın en özel seyahatleri olarak aklımda kalacaklar.

İtalya’nın Roma Kenti

İtalya, benim çocukluk yıllarından beri özel bir ilgi duyduğum bir ülkeydi. Lise yıllarında bir sanat tarihi kitabında, Rönesans mimarisi ile ilgili resimlere takılmış ve bu dönemin mimari üsluplarına adeta âşık olmuştum. O saatten sonra, benim için yurt dışına çıktığımda görülecek ilk yer İtalya ve onun başkenti Roma’ydı artık…

İtalya’nın kuzeyindeki Milano’dan başlayıp, Venedik, Bologna, Floransa rotasını takip ederek güneye inmiştim ve İtalya’daki son adresim Roma olmuştu. Pastanın en güzel yerini sona saklamıştım. 4 gün boyunca Roma şehrinin sokaklarını turladım ve çok ilgimi çeken yerlere defalarca gittim. Örneğin St. Pietro Katedrali (Aziz Petrus Bazilikası) öyle ilgimi çekti ki, her gün bir defa gittim ve her yerini ayrıntılı olarak incelemeye çalıştım. Vatikan topraklarındaki mistik hava ve yaşanmışlık hissi gerçekten çok inanılmazdı.

Roma gezilecek yerler listemde St. Pietro Katedrali haricinde, İspanyol Merdivenleri, Navona Meydanı, Pantheon Tapınağı, Trevi Çeşmesi, San Giovanni in Laterano Kilisesi, Trastevere Mahallesi gibi yerler de vardı. Elbette Roma Antik Forumu’nu ayrı bir yere koyuyorum. Forum ve içindeki tarihi eserler ve özellikle Colosseum listemin en başındaki yerlerdi. Roma’yı enine boyuna gezebilmek için öyle cansiperane gayret gösterim ki, hiç metroya veya otobüse binmedim ve sadece yürüdüm. Hatta turistik haritada geçen her yeri görebilmek için Caracalla Hamamlarına bile gittim. Gerçi orada çok görülecek bir şey bulduğum söylenemez.

Roma benim rüyalarımın şehriydi ve gördükten sonra da bu fikrim değişmedi. Gerçekten çok detaylı gezilmeyi hak eden ve hatta defalarca gidilip görülmesi gereken bir şehir. Tarihte de İstanbul ile Roma şehrinin kesişen birçok noktası var. Örneğin ikisinin de bir dönem Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapması gibi…

Roma gezilecek yerler yönünden de aynı İstanbul gibi, İstanbul’da doğup büyüdüğüm halde; hale gezmediğim birçok yeri var ve her noktasını keşfetmeye bir ömür yetmez gibi geliyor. Zira İstanbul’un tarihi eserleri adında bir liste çıkarmaya kalksak, satırların sayfalarca sonu gelmeyecektir. Aynı Roma gibi…

Fransa’nın Paris Şehri

Paris ise Roma’dan sonra en merak ettiğim ikinci şehirdi. Küçüklüğümüzden beri, biraz da Hollywood filmlerinin etkisi ile Paris şehri içimize işlemişti. Paris’in simgesi olarak sayılabilecek Eyfel Kulesi ve Victor Hugo’nun meşhur romanından tanıdığım Notre Dame Katedrali; görsel olarak hafızamda sağlam bir şekilde yer etmişti. Paris’e vardığımda ve şehrin boyutlarını gördüğümde, bu şehri Roma gibi yürüyerek gezmenin zor olacağını anladım. Roma’da belki bir iki kez otobüse binmiş ve hiç metroya veya başka bir ulaşım aracına gerek duymadan, turistik harita içerisindeki her yeri adım adım gezmiştim. Fakat Paris’in ilk ziyaret ettiğim yeri olan Sacre Coeur Katedrali’nin avlusundan bu güzel şehre tepeden bakarken, şehrin boyutları karşısında şaşkınlığa uğradım. Paris’i gezmek için ilk seyahatlerimden birinde ilk defa iki katlı turistik otobüse bindim. Otobüs oldukça pratikti, gitmek istediğim yerin önünde iniyor ve ziyaretim bitince bir sonraki otobüsü bekliyordum. Daha önceleri biraz ön yargılı yaklaştığım bu turistik otobüsün sistemi hoşuma gitmiş ve büyük mesafeleri yakınlaştırmıştı.

Ayrıca Paris’in metrosunun da Paris şehrindeki gezintilerimi çok kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Ancak Paris metrosunun haritasını incelemek ve ezberlemek imkânsız. Size bazı Paris gezi tavsiyeleri verecek olursam, öncelikle metro haritasını iyi çalışmanızı önerirdim. Gideceğiniz yeri her seferinde yeniden detayları ve aktarma istasyonları ile birlikte ezberlemeniz gerekiyor. Çünkü Paris kentinin altı, metro ağları ile köstebek yuvası gibi oyulmuş ve neredeyse adım başı bir tren istasyonu var. Ancak bu gidilecek yere hemen kolayca gidebileceğiniz anlamına gelmiyor. Metro ağları birbirini çaprazlama kestiği için, bir yerden bir yere gidişte, yakın bile olsa, aktarma yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Paris gezilecek yerler listemde, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Eyfel Kulesi, Montmarte Tepesi, Condorde Meydanı ve Şanzelize Bulvarı gibi yerler vardı. Bu şehri de Roma’dakine benzer bir heves ve merak ile gezdim ve özellikle kafelerine bayıldım. Öyle ya, tarihin en ünlü ressamlarından ve yazarlarından bazılarını mıknatıs gibi çeken ve onların en önemli yapıtlarını ortaya çıkarması için ilham veren bir şehir Paris şehri… Bu entelektüel insanların uğrak yerleri ise Paris’in muhteşem kafeleri… Günümüzde bile ünlü pek çok yazar, romanlarını yazmak için Paris’i tercih ediyorlar. Kitabı yazma sürecinde orada kalıp, şehrin artık atmosferine sinmiş ve hücrelerine işlemiş olan sanat ve entelektüel birikimi içlerine çekiyorlar ve bu da onlara muhtemelen yaratıcılık konusunda bir şeyler katıyor.

Paris ve Roma şehirleri bana göre Avrupa’da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken başlıca şehirler. Onların haricinde Amsterdam, Barselona, Madrid, Berlin, Viyana ve Londra gibi muhteşem şehirler de var. Ancak bu iki şehir, yıllardır yazılı ve görsel basından ve sinema filmlerinden aklımızda yer etmiş. Hepimiz mutlaka Paris veya Roma şehirlerinden birini konu alan ve insanı bu şehirleri ziyaret etmeye teşvik eden filmlerden birine denk gelmiş ve etkilenmişizdir.

Yine de İtalya’ya olan hayranlığımdan dolayı Roma’nın yeri benim için hep başkadır. Bu sebeple Roma şehrinin, her zaman Paris şehrinden önce ziyaret edilmesini ve Roma’ya seyahat için daha fazla zaman ayırılmasını öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*