RIO DULCE

Rio Dulce


 


Guatemala Cumhuriyeti, Orta Amerika’da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize ve Honduras, güneyinde ise El Salvador vardır. Ayrıca doğuda Karayiplere, batıda Büyük Okyanus’a kıyısı vardır.


 


Rio Dulce, tatlı nehir anlamına geliyor. Guatemala’da böyle bir nehir ve bir şehir var. Ülkenin batısında yer alan ve Guatemala’nın en tropik bölgesi olan Rio Dulce’de, karışık kültürler bir arada ve şehir gerçekten çok renkli.

 


500’e 1500m’lik nehir boyunca ağaç yapımı kanolarda balık tutanlar, nehir üzerinde çamaşır yıkayanlar ve oyun oynayan çocuklar görmek mümkün… Nehir ileride “El Golfete” ve “Izabel” adlı iki farklı göle ulaşıyor. Izabel, Guatemala’nın en büyük gölü. Amerikan Sahil Güvenliği, bu gölleri kasırga döneminde tekneler ve yelkenliler için en güvenli sığınak olarak tavsiye ediyor… Bu nedenle çok sayıda tekneyi, barınaklarda demirlemiş durumda görebilirsiniz.


 


Rio Dulce şehrinin bir diğer adı da Frontera Rio Dulce’de yelkencilik, yürüyüş, at biniciliği, kano sporu, rüzgar sörfü, balıkçılık, kuş izleme, dalma gibi aktiviteler yapmak mümkün…


 


Rio Dulce, hem tarihi hem kültürel açıdan zengin bir şehir. 1524 yılında Gil Gonzales de Avila, 300 adam, 500 at ile buraya yerleşerek ilk koloniyi oluşturdu.


 


Rio Dulce’yi gezerken, yerel kasabaları da ziyaret etmeniz enteresan olabilir. Yolunuz Castillo de San Pelipe’a düşerse de burada İspanyolların korsanlardan korunmak için inşa ettikleri kaleyi görmenizi tavsiye ederiz. Doğa yürüyüşlerinin yanısıra eşsiz ve olağanüstü bir doğa olayını da görmelisiniz, evet sıcak su akan bir çağlayandan bahsediyoruz. Bu egzotik tropik çağlayan Cennet Çiftliği isimli bir çiftliğin hemen yanında yer alıyor. Bu çiftliği ziyaret ederek, ılık akıntıları, doğal oluşmuş havuzları görebilir, kendinizi gizemli bir ormanın içinde hissedebilirsiniz. İyi bir fotoğraf makineniz varsa, Rio Dulce siz güzel kareler verecektir. Makul yerel otellerde kalıp sürat motorlarıyla gezerseniz, hiçbiryer uzak değildir ve sıkılmadan tüm Rio Dulce’yi gezebilirsiniz.


 


İlgiyle gezebileceğiniz bir başka yer ise Manatee Doğal Parkı. Manatee, bir çeşit ayı balığı. 1976’da Thor Janson isimli bir araştırmacı, Rio Dulce dolaylarındaki Manatee’leri incelemiş. Onun çalışmaları sayesinde Guatemala hükümeti, bu hayvanların korunmaya alınması için çalışmalar yapmış. Bu park da, bu hayvanları saklamak ve korumak için meydana  getirilmiş. Parkta gezintiye çıkabilir, hatta kamp bile yapabilirsiniz.


 


Livingstone’dan Rio Dulce’ye doğru, nehirden yukarı, iki taraftan da 300-400 fit yükseklikte kanyon duvarları yükseliyor. Bu kanyonlar, içlerinden yeşillikler fışkıran dik tepelerden oluşuyor, suya doğru inen salkımlar da bu görsel manzaraya güzellik katıyor, gerçekten görülesi bir cennet-manzara.

1 Yorum

  • adventurer dedi ki:

    anlatım tarzınız bilgilendirci,anlatılan mekan muhteşem olunca güzel bir yazı çıkmış.fotograflarda güzel daha ne olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*