PRAG BASKA BIR ASK

Prag gezilecek yerler konusunda diğer büyük Avrupa şehirleri kadar geniş seçenek sunmasa da sahip olduğu güzel mimarisi ile başta Old Town Meydanıolmak üzere çok değişik ve eğlenceli gezi noktalarına sahip. Şehrin sahip olduğu Orta Çağ havası ilk dakikadan sizi etkilemeyi başarıyor.

Old Town Square, Prag gezilecek yerler listesinde 1 numarada bulunuyor. Meydanın sahip olduğu Orta Çağ dokusu kendisini Avrupada’ki meydanlardan ayırmaya yetiyor. Old Town Meydanı‘ndaki kafelerde oturup bir şeyler içebilir, Prag’ın dar sokaklarında kaybolabilir, her saat başı olan Astronomik Saat’in şovunu izleyebilirsiniz. Old Town, Unesco Dünya Miras Listesi’nde de bulunuyor.

Prag gezilecek yerler listemizde ikinci sırayı ise Charles Köprüsü alıyor. Eski şehir ve Mala Strana‘yı birbirine bağlayan Prag’ın ünlü köprüsü üzerinde sokak sanatçılarının yaptığı şovları izleyebilir, Vltava Nehri üzerinden muhteşem Prag manzarasını seyredip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Prag Kalesi Prag gezilecek yerler listemizde 3.sırada. Prag Kalesi, Guinness Rekorlar Kitabına göre 570 metre uzunluk ve 130 metre genişlik ile dünyanın en büyük antik kalesidir. Geçmişte Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu Kralları ve Çekoslovakya liderlerine ev sahipliği yaparken şimdilerde ise Çek Cumhuriyeti devlet başkanların ofislerine ev sahipliği yapıyor.

Prag Old Town Meydanı’nda bulunan en önemli yapılardan biri ise şüphesiz ki Astronomik SaatKulesi. Astronomik Saat dünyada 3 adet bulunan astronomik saatlerden çalışan tek saat olma özelliği ile öne çıkıyor. Astronomik Saat, Prag’ı ziyaret eden turistler tarafından şehirdeki en etkileyici noktalarından birisi olarak görülse de siz de şovu izlediğinde aslında olayın ne kadar abartıldığını anlayacaksınız. Her saat başı saatin yaptığı animasyonu 1 kez izlemek fazlasıyla yeterli oluyor. Animasyon Astronomik Saat’te her saat başında gerçekleşiyor bu yüzden genelde saat başlarına 10 dakika kala bölge kalabalıklaşıyor.

Prag gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer önemli nokta olan Mala Strana. Burası Old Town Meydanı ve Prag Kalesi’ne yakın bir bölge. Eğer otelinizi burada ayarlarsanız Old Town Square’e 20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilir,

Old Town’a her gidiş gelişinizde Prag’ın bir diğer en ünlü noktası olanCharles Köprüsü’nden geçebilir ve Vltava Nehri’nin güzel manzarasını izleyebilirsiniz.

Bölgedeki hediyelikçiler Old Town’daki dükkanlara oranla daha uygun fiyatlı şeyler satabiliyor.

Bunlar dışında St. Vitus Katedrali, Dancing House, Vltava Nehri ve Wenceslas Meydanı da Prag gezilecek yerler listemizdeki diğer önemli gezi noktaları arasında yer alıyor.

NAZIM HIKMETIN KAFE SI SLAVIA CAFE….

Prag’da koşuyordum. Serin bir yaz günüydü, şakır şakır yağmur yağıyordu. Karl Köprüsü’nün üzerinde tarihe tanıklık etmiş onlarca figürün şaşkın bakışları altında koşuyor, size yetişmeye çalışıyordum. Aklımda bir iki acemi dize vardı, ilk gençlik günlerimden kalan. Onları okuyacaktım size, yüzünüzdeki alaycı ve bıkkın gülümsemeyi görecek, “Her şey yolunda!” diyecektim. İhtiyacım vardı buna.

Kafe Slavia’ya, tiyatro binasının olduğu caddeden değil, Vltava Nehri boyunca uzanan Smetanovo Caddesi’nden ulaştım. Köşeyi dönüp kapıyı bir çırpıda açtım. Tam karşıdaki, cam kenarındaki masaya baktım. Orada değildiniz. Garsonlardan birine sizi sordum, “Nazım Hikmet’i biliyor musunuz?” dedim. “Evet” dedi. Duvardaki siyah beyaz fotoğrafınızı işaret etti. Belli ki artık orada değildiniz. Cam kenarındaki masaya oturdum, sizin de defalarca yaptığınız gibi, uzun uzun Vltava Nehri’ne baktım. Aklımdaki tüm dizeleri unuttum.

Nazım Hikmet’in 1956 ile 1958 yılları arasında Prag’da yaşamış olması, kentin değerini oldukça arttırıyor benim için. Onunla daha kolay bağ kurmamı sağlıyor, kendimden (ne haddime) bir şeyler bulma arzusunu yaratıyor. Neler yapmış burada Nazım Hikmet? Nerede yaşamış? Nerelere gitmiş, kimlerle konuşmuş? Hangi sinemayı, hangi caddeyi, hangi binayı sevmiş, hangilerini sevmemiş? Onun izinden gitme ve kenti onun gözünden görme isteği, sayıları milyonlara varan turist kalabalığının içinden bir anda çekip çıkarıyor beni..

..
Şair memleketten uzak,
Hasretten delik deşik
Eski kentte duruyordu.
Meydanlıkta yapayalnız
Gotik duvar üstünde
Hanuş Usta’nın saati
On ikiyi vuruyordu.

Nazım Hikmet

Prag’da Nazım Hikmet’in zamanında oturup Vltava Nehri’ne baktığı Slavia Kafe, Betlemska ile Smetanovo Caddeleri’nin kesiştiği yerde, Legii Köprüsü’nün hemen önünde. Binanın nehre bakan tarafında üzerinde “Slavia Kafe 1881’den beri burada hizmet vermektedir” yazan bu oldukça ilginç tabela yer alıyor.

www.pragtagezilecekyerler.webs.com

1 Yorum

  • arkutbay dedi ki:

    Slavia Kafe , Nazım’dan sonra kahve yapmayı unutmuş ; tatlıları daha güzel 🙂 Hatırlattığınız için teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*